LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Çmontohen 'fijet' e krimit! Sekuestrohen 159 kamera në Tiranë e Vlorë, grupet kriminale monitoronin rivalët e Policinë e Shtetit, 37 nën hetim (EMRAT)

• 155 kamera të vendosura në kundërshtim me ligjin, në të gjithë qarkun e Tiranës janë çmontuar sot. 37 persona janë vënë nën hetim. Kamerat ishin vendosur në pemë, pallate shtylla, nga persona të inkriminuar që dëshironin të mbanin nën vëzhgim zonën ku jetonin, lëvizjet e rivalëve dhe ato të Policisë së Shtetit. • Lista e disa prej të hetuarve: Emiljano Shullazi, Pajti mSerjani, Baftjar Sufa, Bajram Gjoshi, Bledar Musaj, Boiken Spahiu, Denis Dervishi, Elidon Kotorri, Ervin Mansaku, Ervis Murati, Florand Karemani, Florian Dragoni, Gëzim Çelaj, Gjergj Cukali, Igli Selita, Ilir Oshafi, Rigers Krroqi, Valbona Drapi, Zenel Gjoshi, Genci Ferhati. • Operacioni ‘Fijet’ shtë shtrirë dhe në Vlorë. Mësohet se në lagjet e qytetit të Vlorës janë gjetur dhe çmontuar katër kamera. Zona e ‘Lungomares’ apo edhe Selenica shikohen si zona më problematike dhe pikërisht në këto vende janë gjetur dhe kamerat e sigurisë. • Operacioni "Fijet" është në zhvillim prej thuajse një jave. Gjithçka nisi në Shkodër ku policia pikasi kamera sigurie në shtyllat e energjisë elektrike dhe i çmontoi ato. Dhjetëra persona janë marrë nën hetim, por deri më tani nuk ka asnjë të arrestuar.

5 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

‘Fijet’ shtrihen dhe Vlorë, çmontohen 4 kamera në dy lagjet më problematike

Çmontohen 'fijet' e krimit! Sekuestrohen 159 kamera në
Kamera

VLORË- Operacioni ‘Fijet’ shtë shtrirë dhe në Vlorë. Mësohet se në lagjet e qytetit të Vlorës janë gjetur dhe çmontuar katër kamera. Zona e ‘Lungomares’ apo edhe Selenica shikohen si zona më problematike dhe pikërisht në këto vende janë gjetur dhe kamerat e sigurisë. Kontrollet vijojnë, nuk ka ende një njoftim zyrtar për kamerat në Vlorë.

Nga ana tjetër, sot u bë me dije se janë hequr 155 kamera sigurie në Tiranë dhe janë vënë në hetim 37 persona. Në total deri më tani, që kur ka nisur operacioni në të gjithë vendin, janë çmontuar dhe sekuestruar mbi 350 kamera sigurie dhe janë nën hetim mbi 70 persona. 

1 MUAJ ME PARE

LISTA/ Të dënuar për vrasje e atentate, identifikohen të inkriminuarit e kamerave, mes tyre Gjergj Cukali e Genc Ferhati

Çmontohen 'fijet' e krimit! Sekuestrohen 159 kamera në
Gjergj Cukali

TIRANË- Janë zbardhur disa prej të inkriminuarve që janë vënë nën hetim nga Policia e Tiranës pasi kishin vendosur kamera sigurie në pemë e pallate pa lejen nga autoritetet. Shumë prej tyre janë të akuzuar e dënuar për vrasje, atentate e vepra të tjera të rënda penale.

Lista e disa prej të hetuarve: Baftjar Sufa, Bajram Gjoshi, Bledar Musaj, Boiken Spahiu, Denis Dervishi, Elidon Kotorri, Ervin Mansaku, Ervis Murati, Florand Karemani, Florian Dragoni, Gëzim Çelaj, Gjergj Cukali, Igli Selita, Ilir Oshafi, Rigers Krroqi, Valbona Drapi, Zenel Gjoshi, Genci Ferhati.

Disa emra të tjerë kanë hequr kamerat në momentin që në media janë publikuar raportime mbi operacionin ‘Fijet’ dhe i kanë çmontuar vetë. Për pasojë, ku efektivët u kanë rrethuar banesat dhe kanë ushtruar kontroll, nuk kanë gjetur asnjë kamerë sigurie.

Në total deri më tani, që kur ka nisur operacioni në të gjithë vendin, janë çmontuar dhe sekuestruar mbi 350 kamera sigurie dhe janë nën hetim mbi 70 persona. 

1 MUAJ ME PARE

Nga Shullazi, Serjani e Kotori, kush janë të inkriminuarit që monitoronin kryeqytetin, disa emra vepruan para policisë, ‘pastruan’ muret e pemët

Çmontohen 'fijet' e krimit! Sekuestrohen 159 kamera në
Emiljano Shullazi, Pajtim Serjani dhe Elidon Kotorri

TIRANË- Operacioni i koduar “Fijet”, i organizuar për çmontimin dhe sekuestrimin e kamerave, zbuloi dhe të ‘fortët’ e Tiranës që ruhen nga kamerat e sigurisë. Fillimisht u raportua se Policia e Tiranës ka çmontuar 155 kamera sigurie në të gjithë qarkun e Tiranës, më pas u zbuluan detaje nga të inkriminuarit që monitoronin kryeqytetin.

Më konkretisht, 15 kamera janë çmontuar dhe sekuestruar jashtë banesave e Emiljano Shullazit dhe Pajtim Serjanit në zonën e ish-Parkut të Autobusëve. 6 kamera janë sekuestruar në banesën e Elidon Kotorrit në “Ali Dem” dhe ‘Vasil Shanto’.  Shullazi ndodhet pas hekurave. Ai ka qënduar 2 vite në regjimin "41 biss" ose siç njihet ndryshe burgu ‘i egër’. Ai është dënuar me 55 vite burg në total nga Gjykata e Krimeve të Rënda për disa ngjarje kriminale. E po ashtu, po gjykohet edhe për disa të tjera, vrasjet e Vajdin Lames dhe Klodian Saliut të ndodhura në vitin 2005, pas rrëfimit të të penduarit Luftar Reçi.

Pajtim Serjani njihet si mik i Shullazit. Atij i ka trokitur OFL në derë dhe i ka kërkuar të justifikojë pasurinë. Ai është një emër i njohur për policinë e Tiranës, pasi është arrestuar dhe dënuar për gjobëvënie me tre vite. Në vitin 2015 Serjanit i është bërë atentat të Rruga e Kavajës. Ndërsa Elidon Kotorri ka qenë i dënuar për vrasje.

Disa emra të tjerë kanë hequr kamerat në momentin që në media janë publikuar raportime mbi operacionin ‘Fijet’ dhe i kanë çmontuar vetë. Për pasojë, ku efektivët u kanë rrethuar banesat dhe kanë ushtruar kontroll, nuk kanë gjetur asnjë kamerë sigurie.

Në total deri më tani, që kur ka nisur operacioni në të gjithë vendin, janë çmontuar dhe sekuestruar mbi 350 kamera sigurie dhe janë nën hetim mbi 70 persona. Persina të inkriminuar, të dënuar apo të vënë nën hetim për vepra të ndryshme penale montonin kamera në pemë apo mure rreth zonës ku jetojnë për të pasur nën kontroll lëvizjet e Policisë së Shtetit dhe të rivalëve të tyre.

1 MUAJ ME PARE

DETAJE nga operacioni 'Fijet', 15 kamera u çmontuan nga banesa e Emiljano Shullazit dhe Pajtim Serjanit

Çmontohen 'fijet' e krimit! Sekuestrohen 159 kamera në
Emiljano Shullazi dhe Pajtim Serjani

TIRANË- 15 kamera nga 155 në total janë çmontuar nga banesat e dy personave me precedentë penalë, Emiljano Shullazi dhe Pajtim Serjani. Këto janë detaje që zbardhen pas realizimit të operacionit "Fijet" në qarkun e Tiranës. Kamerat mësohet se ishin vendosur mes shtyllave dhe në muret e pallateve për kontrollimin e rrugës, në zonën e ish-Parkut në 'Rrugën e Kavajës'. 

Shullazi ndodhet pas hekurave. Ai ka qënduar 2 vite në regjimin "41 biss" ose siç njihet ndryshe burgu ‘i egër’. Ai është dënuar me 55 vite burg në total nga Gjykata e Krimeve të Rënda për disa ngjarje kriminale. E po ashtu, po gjykohet edhe për disa të tjera, vrasjet e Vajdin Lames dhe Klodian Saliut të ndodhura në vitin 2005, pas rrëfimit të të penduarit Luftar Reçi.

Pajtim Serjani njihet si mik i Shullazit. Atij i ka trokitur OFL në derë dhe i ka kërkuar të justifikojë pasurinë. Ai është një emër i njohur për policinë e Tiranës, pasi është arrestuar dhe dënuar për gjobëvënie me tre vite. Në vitin 2015 Serjanit i është bërë atentat të Rruga e Kavajës.

1 MUAJ ME PARE

ME VIDEO/ Tirana në 'sytë e krimit'! Policia jep detaje nga operacioni "Fijet": Çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Çmontohen 'fijet' e krimit! Sekuestrohen 159 kamera në
Tiranë

TIRANË- Policia e Tiranës ka bërë me dije se janë çmontuar 155 kamera të vendosura në kundërshtim me ligjin, në të gjithë qarkun e Tiranës. ë njoftim bëhet me dije se kamerat ishin vendosur në disa lagje të kryeqytetit, me qëllim sigurimin e informacioneve, për qëllime kriminale, si dhe për të monitoruar lëvizjet e Policisë. Për pasojë, kamerat janë çmontuar dhe 37 persona janë vënë nën hetim. Operacioni "Fijet" është në zhvillim prej thuajse një jave. Gjithçka nisi në Shkodër ku policia pikasi kamera sigurie në shtyllat e energjisë elektrike dhe i çmontoi ato. Dhjetëra persona janë marrë nën hetim, por deri më tani nuk ka asnjë të arrestuar. Personat që montojnë këto kamera janë kryesisht me precedentë penalë dhe pjesë e grupeve kriminale. Qllimi është monitorimi i lëvizjeve të Policisë së Shtetit, por edhe i kundërshtarëve. 

Njoftimi i policisë: 

Qarku Tiranë/Vijon zbatimi i planit operacional policor të koduar “Fijet”, i iniciuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, në të gjitha qarqet e vendit. Finalizohet në Tiranë, faza e nëntë e këtij plani operacional mbarëkombëtar. Gjatë kësaj faze, Policia çmontoi në qytetin e Tiranës, 155 kamera të vendosura në kundërshtim me ligjin. Në hetim për ndërhyrje të padrejta në jetën private, 37 shtetas të cilët i kishin montuar këto kamera, në mënyrë të kundërligjshme. Strukturat hetimore të DVP Tiranë, në bashkëpunim me komisariatet e Policisë në varësi të saj, në zbatim të detyrave të përcaktuara në kuadër të planit operacional mbarëkombëtar të koduar “Fijet”, i iniciuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, si dhe me mbështetjen e inteligjencës informative, për vendosjen e paautorizuar të disa kamerave, konkretisht në disa lagje të kryeqytetit, me qëllim sigurimin e informacioneve, për qëllime kriminale, si dhe për të monitoruar lëvizjet e Policisë, kanë organizuar punën për evidentimin dhe çmontimin e këtyre kamerave, identifikimin e pronarëve të tyre, si dhe për dokumentimin e plotë ligjor të qëllimit të përdorimit.

-Gjatë fazës së nëntë të këtij plani operacional, në Tiranë, në rrugët "Mustafa Grablleshi", "Pasho Hysa", "Gani Domi", "Muharrem Zalli", "Sali Nivica", "Mihal Grameno", "Brigada 8", "Ylbere Bylykbashi", "Irfan Tomini", "Anastas Shundi", "Shyqyri Berxolli", "Jusuf Gervalla", "Maliq Muço", "Sulejman Pasha", "Myslym Keta", "Thoma Filipeu", "5 Maji", "Ali Baushi", "Dalip Topi", "Kongresi i Manastirit", "Skënder Vila", "Muhamet Deliu", "Qemal Stafa", "Besa", "Marie Logoreci", "Sarina", "Kasem Qafzezi", bulevardin "Bajram Curri", Rrugën e Dibrës, shërbimet e Policisë, në bashkëpunim me shërbimet zjarrfikëse, kanë çmontuar 155 kamera, për vendosjen e të cilave janë në hetim shtetasit B. M., E. K., V. D., R. K., D. M. (D)., I. O., I. S., Gj. C., G. S., B. S., L. F., F. K., E. M., R. Ç., B. S., F. D., E. M., G. Ç., L. D., E. D., E. M., E. P., B. M., Z. K., Sh. Sh., A. M., A. Sh., Sh. A., A. D., A. D., U. M., F. I., A. A., E. E., K. B., E. M. dhe A. A. Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

 

operacioni fijet policia e tiranes policia e vlores

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it