LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Protesta për 5 drejtorët e arrestuar në bashkinë e Tiranës, reagojnë 5 ambasadorët: Dënojmë dhunën!

• Për rreth dy orë qytetarët kanë protestuar para Bashkisë së Tiranës kundër dosjes 5D dhe për korrupsionin dhe tenderat e vjedhur nga drejtorët dhe ish-drejtorët e këtij institucioni. • Protesta që në nisje u shoqërua me tensione ku qytetarët kanë hedhur bojë dhe koktejl molotov në drejtim të godinës së bashkisë. • Lidhur me këto incidente kanë reaguar edhe përfaqësuesit e ndërkombëtarëve në vendin tonë. • Delegacioni i Bashkimit Europian në Tiranë shkruan se dhuna dhe mjetet piroteknike nuk kanë vend në një shoqëri demokratike, por shtojnë se protesta është një e drejtë paqësore. • Edhe ambasada amerikane në reagimin e saj ka dënuar aktet e protestuesve, ndërsa shton se korrupsioni nuk luftohet me dhunë. • Një reagim ka pasur edhe nga ambasada britanike shprehet se përdorimi i koktejleve molotov nuk kanë vend në demokraci. • Në reagimin e tyre thuhet se Mbretëria e Bashkuar vazhdon të kërkojë që të gjitha mosmarrëveshjet të kryhen përmes proceseve demokratike. • Gjithashtu edhe prezenca e OSBE në Tiranë ka dënuar aktet e dhunës gjatë protestës së sotme para bashkisë së Tiranës, ku thonë se protesta është akt demokratik, por dhuna nuk mund të justifikohet. • Në të njëjtë linjë ka qenë edhe ambasada italiane ku thotë se e drejta për t’u mbledhur dhe për të protestuar në mënyrë paqësore është themelore në një shoqëri demokratike, por dhuna ndaj gjërave ose njerëzve nuk është në asnjë mënyrë e justifikueshme. • Javën e ardhshme pritet të mbahet sërish protesta ku qytetarët kërkojnë që SPAK të vërë para përgjegjësisë personat e akuzuar dhe kryebashkiaku i Bashkisë, Erion Veliaj të japë dorëheqjen.

5 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Protesta para bashkisë së Tiranës, ambasada italiane: Dhuna nuk është në asnjë mënyrë e justifikueshme

Protesta për 5 drejtorët e arrestuar në bashkinë e
amabasada italiane ne tirane

TIRANË- Një reagim për protestën e sotme të opozitës që u zhvillua para bashkisë së Tiranë ka ardhur edhe nga ambasada italiane në Tiranë. 

Në reagimin e tyre thuhet se e drejta për t’u mbledhur dhe për të protestuar në mënyrë paqësore është themelore në një shoqëri demokratike. Por më tej shton se dhuna ndaj gjërave ose njerëzve nuk është në asnjë mënyrë e justifikueshme. 

Protesta e sotme u shoqërua me tensione ku qytetarët kanë hedhur bojë dhe koktejl molotov në drejtim të godinës së bashkisë.

POSTIMI I AMBASADËS:

Ambasada italiane në Tiranë dënon aktet e dhunës të kryera gjatë protestës së sotme para Bashkisë së Tiranës. E drejta për t’u mbledhur dhe për të protestuar në mënyrë paqësore është themelore në një shoqëri demokratike, por dhuna ndaj gjërave ose njerëzve nuk është në asnjë mënyrë e justifikueshme. 

1 MUAJ ME PARE

Protesta para bashkisë Tiranë/ OSBE: Dënojmë aktet e dhunës

Protesta për 5 drejtorët e arrestuar në bashkinë e
pamje nga protesta

TIRANË- Protesta e ditës së sotme para bashkisë Tiranë nuk kaloi pa incidente. Këtë fakt prezenca e OSBE-së në Shqipëri e ka vënë në dukje duke reaguar për situatën.

OSBE ka dënuar aktet e dhunës gjatë protestës së sotme para bashkisë së Tiranës. Në reagim thuhet se protesta është akt demokratik, por dhuna nuk mund të justifikohet.

Kjo ishte protesta e radhës që mbahet nga qytetarët e Tiranës pas skandalit të fundit të dosjes "5D" ku u zbuluan drejtorët e bashkisë duke grabitur miliona euro. Protestuesit kanë kërkuar që SPAK të vërë para përgjegjësisë personat e akuzuar dhe kryebashkiaku i Bashkisë, Erion Veliaj të japë dorëheqjen.

1 MUAJ ME PARE

Protesta e opozitës para Bashkisë Tiranë, ambasada britanike: Përdorimi i koktejve molotov nuk kanë vend në demokraci! Dënojmë dhunën

Protesta për 5 drejtorët e arrestuar në bashkinë e
Ambasada britanike

TIRANË-Ambasada e Britanisë së Madhe në Tiranë ka reaguar ashpër në lidhje me inicidentet e regjistruara ditën e sotme në protestën mbajtur nga opozita para Bashkisë së Tiranës. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, ambasada dënon përdroimin e akteve të dhunës dhe frikësimit.

Më tej në reagim shkruhet se përdorimi i koktejve molotov nuk kanë vend në demokraci. Gjithashtu në reagim thuhet se Mbretëria e Bashkuar vazhdon të kërkojë që të gjitha mosmarrëveshjet të kryhen përmes proceseve demokratike.

Postimi i plotë:

Skenat jashtë Bashkisë së Tiranës sot dhe përdorimi i koktejve molotov nuk kanë vend në demokraci. Ambasada Britanike dënon përdorimin e dhunës dhe aktet e frikësimit.
Mbretëria e Bashkuar vazhdon të kërkojë që të gjitha mosmarrëveshjet dhe konfliktet të kryhen përmes proceseve demokratike, pa dhunë dhe se duhet respektuar sundimi i ligjit.

1 MUAJ ME PARE

Në një linjë me SPAK, ambasada e SHBA-së për protestën e opozitës para bashkisë: Korrupsioni nuk luftohet me dhunë

Protesta për 5 drejtorët e arrestuar në bashkinë e
Ambasada amerikane

TIRANË- Ambasada e SHBA-së në Tiranë ka reaguar ashpër në lidhje me incidentet e regjistruara ditën e sotme në protestën mbajtur nga opozita para Bashkisë së Tiranës. Për mes një reagimi në rrjetet sociale, ambasada dënon aktet e dhunës gjatë protestës së sotme.

Në reagim më tej shkruhet se aktorët politikë të përgjegjshëm duhet të refuzojnë çdo formë dhune. Më tej ata kanë përshëndetur zyrtarët e forcave të rendit për profesionalizmin e tyre gjatë protestës.

Reagimi i plotë:

Ambasada e Shteteve të Bashkuara dënon aktet e dhunës gjatë protestës së sotme pranë Bashkisë së Tiranës. E drejta për t’u mbledhur në mënyrë paqësore, për të protestuar dhe për të kërkuar veprim kundër korrupsionit janë të gjitha jetike në çdo demokraci, por nuk ka vend për dhunën e ndërmarrë nga organizatorët. Aktorët politikë të përgjegjshëm duhet të refuzojnë çdo formë dhune. Përshëndesim zyrtarët e forcave të rendit për profesionalizmin e tyre gjatë protestës së sotme.

1 MUAJ ME PARE

Protesta para Bashkisë Tiranë/ Delegacioni i BE: Dënojmë fort dhunën, akte të tilla nuk kanë vend në një shoqëri demokratike

Protesta për 5 drejtorët e arrestuar në bashkinë e
Protesta

TIRANË- Belegacioni i Bashkimit Evropian ka reaguar pas protestës së sotme në Bashkinë Tiranë. Delegacioni me anë të një postimi në Facebook shkruan se dhuna dhe mjetet piroteknike nuk kanë vend në një shoqëri demokratike. Po ashtu ata shkruajnë se protesta është një e drejtë paqësore.

Postimi i Plotë:

Ne dënojmë fort dhunën gjatë protestës së sotme në qendër të Tiranës, gjatë së cilës u hodhën mjete piroteknike të improvizuara ndaj godinës së bashkisë. Akte të tilla nuk kanë vend në një shoqëri demokratike dhe nuk kanë të bëjnë me të drejtën legjitime për protestë paqësore.

Kjo ishte protesta e radhës që u mbahet nga qytetarët e Tiranës pas skandalit të fundit të dosjes " 5D"ku u zbuluan drejtorët të bashkisë duke grabitur miliona euro. Protestuesit kanë kërkuar që SPAK të vërë para përgjegjësisë personat e akuzuar dhe kryebashkiaku i Bashkisë, Erion Veliaj të japë dorëheqjen.

protesta para bashkise se tiranes ambasada amerikane ambasada italiane ambasada britanike delegacioni i be ne tirane osbe

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni