LIVE UPDATES
Bota

Maqedonia e Veriut ‘tranzit’ i kokainës në Europën Perëndimore/ Lidhja mes 5 shteteve, mes tyre dhe Shqipëria, sasitë

1 Nëntor 2020, 12:10 Nga DOSJA
Maqedonia e Veriut ‘tranzit’ i kokainës në Europën

SHKUP– Maqedonia e Veriut është i vetmi shtet në Ballkan që konsiderohet unik nga të gjithë, pasi ajo është një një pikë kyçe për shpëndarjen në Europë të heroinës afgane.

Sipas medias INA, Maqedonia e Veriut është një pikë kryesore tranziti për shtetet në Europën Perëndimore, pasi vendndodhja gjeografike i mundëson një lidhje me 5 shtete, ku kalon rruga kryesore e heroines, si Bullgari, Turqi, Kosova, Serbia dhe Shqipëria. CCdo rrugë e trafikur ndërkombëtar do kalojë patjetër në Maqedoninë e Veriut.

Gjithashtu, për Europol, Maqedonia e Veriut është vendi më i rëndësishëm për heroinën, ruajtjen dhe ripaketimin.Trafikantët nga Maqedonia e Veriut, janë gjithnjë e më aktivë në tranzit dhe në tregjet e destinacionit. Bandat në këtë shtet trafikojnë sasi të mëdha heroine nga Turqia në Europën Perëndimore dhe Qëndrore.

Vendet kryesore, të trasportit, duke qenë dhe shtetet të cilat konsumojnë më shumë heroinë, janë Zvicra dhe Hollanda. Ndërkohë në haratat e krijaura nga ekspertët tregohet qartë rrugët nga ku shpërndahet heroina.

Për herë të parë në 2010 u raportua nga vetë organet atje transaksione të dyshimta të bëra me Afganistanin, nga trafikantët lokale të cilet dyshohej se po blinin drogë direkt në këtë shtet. Gjashtë jane pikat përdoren për kalimi kufitar te Maqedonisë së Veriut, ku dyshohet se kalojnë sasira të konsiderueshme heroine dhe një prej tyre lidhet me Shqiperinë, ku sasi të vogla ndalojnë në Elbasan.

Ndërsa sasitë e mëdha vazhdojnë rrugëtimin ndërkombetar. Kështu, 80 % e heroinës që hyn në Shqipëri vjen nga Maqedonia e Veriut. Kjo e bën Elbasanin sidomos pas 2010-ës, një ndër pikat kyce, të shpërndarjes jo vetëm për tregun vendas, por edhe atë në Itali.

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni droga ne maqedonin e vierut droga ne maqedonin e vierut

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave