LIVE UPDATES
Bota

Tërmeti në Egje/ 69 viktima dhe mbi 900 të plagosur në Turqi, mes tyre tre shqiptarë. Vijojnë kërkimet për trupat e paje

1 Nëntor 2020, 08:51 Nga DOSJA
Tërmeti në Egje/ 69 viktima dhe mbi 900 të plagosur në

TURQI- 69 persona kanë ndërruar jetë, ndërsa gati 900 të tjerë kanë mbetur të plagosur nga tërmeti që ka ‘shkundur’ Greqinë dhe Turqinë, dy ditë më parë. Tërmeti me magnitudë 6,6 të shkallës Rihter, i cili ka zgjatur 30 sekonda, ka shënuar edhe tre të vdekur shqiptarë. Në Greqi, zona më e dëmtuar është ajo e ishullit Samos. Pas lëkundjeve të tërmetit, ishulli është ‘përballur’ edhe më një cunami. Në ishull janë shënuar shumë dëme materiale, dhe kanë ndërruar jetë 2 persona, një djalë dhe një vajzë të moshës 17-vjeçare. Të dy ishin duke u kthyer nga shkolla, kur një mur ka rënë mbi ta, duke u marrë jetën. Megjithatë kërkimet vazhdojnë, dhe fatmirësisht në zonat e kërkimeve, nën rrënoja ka pasur edhe të mbijetuar. Ndërsa një 14-vjeçar nga Kukësi, i identifikaur si Eriko Mane, është një prej të plagosurve që ndodhen në spitalin e Athinës. Ai do t’i nënshtrohet një ndërhyrjeje në këmbë por është jashtë rrezikut për jetën. Ndërkohë disa orë më parë ekipet e shpëtimit kanë arritur të nxjerrin pas 35 orësh nën rrënoja një 77-vjeçar.

Ndërsa situata është më e rëndë në Turqi, ku ekipet e kërkimit janë të përqendruara tanimë në 8 ndërtesa për të nxjerrë të gjithë të mbijetuarit. Megjithatë shpresa për t’i nxjerrë gjallë, çdo minutë që kalon sa vjen dhe shuhet. Në ndihmë të forcave zjarrfikëse dhe emergjencave civile, janë edhe mbi 20 qenë të stërvitur për kërkime.

Në Izmir katër ndërtesa janë shkatërruar plotësisht, kurse lagjja Bayrakli është goditur më rëndë nga tërmeti. Kudo janë ngritur çadra dhe vullnetarë kanë shpërndarë ushqime. Por tragjedia e ndodhur duket se ka zbutur dhe “gjakrat” mes Turqisë dhe Greqisë, pasi presidenti turk, Erdogan dhe kryeministri grek, Kryiakos Mitsotakis telefonuan njëri-tjetrin duke lënë pas tensionet politike mes dy vendeve për shkak të kërkimeve për gaz në Egje. Edhe NATO dhe Bashkimi Europian i ofruan Turqisë dhe Greqisë mbështetjen e tyre për kalimin e gjendjes së jashtëzakonshme.

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota eriko mane termeti ne greqi termeti ne turqi eriko mane termeti ne greqi termeti ne turqi

Sondazh

Poll

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.