LIVE UPDATES
Aktualitet

Mashtrohet çifti rus në Durrës/ RRËFEHET gruaja: Paguam 15 mijë euro për shtëpinë, pronari i banesës na nxorri jashtë

24 Shtator 2021, 11:42 Nga DOSJA
Mashtrohet çifti rus në Durrës/ RRËFEHET gruaja: Paguam 15

DURRËS– Një çift rus ka rënë pre e mashtrimit nga një biznesmen në Durrës. Ata kanë denoncuar në ‘Faxweb’ se kanë paguar 15 mijë euro për një banesë mirëpo kur janë kthyer e kanë gjetur të mbyllur. Gruaja ruse tregon se në orën 9 të mbrëmjes janë kthyer në banesë, por nuk kanë mundur të futen brenda. Ata lajmëruan në atë kohë policinë e Kavajës e më pas pronarët e banesës ia dorëzuan çelësat. Mirëpo çifti ka zbuluar se pronarët e shtëpisë kanë rënë dakord për t’i bërë letrat brenda dy muajve mirëpo kjo gjë ende nuk është kryer. Gruaja ruse thotë se ende nuk e di se çfarë dëshiron pronari megjithatë insiston në dëshirën për ta blerë shtëpinë. Ajo thotë se nga ana e tyre nuk është shkelur asnjë kusht i kontratës ndërsa pronarët nuk u dorëzuan asnjë letër apo dokument të objektit të legalizuar.

Reagimi i plotë:

Ajo që ndodhi është se ne e duam shumë Shqipërinë dhe në fillim të këtij viti ne lindëm vajzën tonë dhe pas kësaj ne vendosëm të blinim një shtëpi dhe të qëndronim këtu për të jetuar. Pasi gjetëm një shtëpi që na përshtatet dhe filluam me procedurat për regjistrimin e kësaj shtëpie, pasi këtë kemi pasur në mendje, pra legalizimin, ne filluam të banojmë aty në marrëveshje me pronarët. Mirëpo pasi dolëm një ditë, kur u kthyem, shtëpia ishte e  mbyllur me çelës dhe tani ne nuk mund të hyjmë më në të. Përderisa nuk hyjmë dot, pasi nuk mund ta hapim, as nuk mund t’i marrim të gjitha gjërat tona dhe t’i përdorim në shtëpi, edhe pse deri më 31 dhjetor të këtij viti, sipas kontratës, ne kemi të drejtë të jetojmë atje, teksa jemi duke pritur letrat për legalizimin e objektit. Në muajin maj ne e gjetëm këtë shtëpi dhe kemi bërë një paradhënie, me shumën 15,000 €, të cilën ne e kemi në duar. (Tregon dokumentin) Pasi e noterizuam kontratën e kaparit tek noteri Albano Hidri në Durrës, pronarët e shtëpisë thanë që ne do të banonim në shtëpi dhe ata do t’i bënin letrat brenda dy muajve dhe pas kësaj ne do të paguanim të gjithë koston e shtëpisë. Ne nuk e dimë se çfarë do pronari, kur edhe noteri tani hesht, por di që ne ende duam ta blejmë dhe paratë tona janë ende në bankë, pasi ne duam të blejmë një shtëpi. Ne, nga ana jonë, nuk kemi shkelur asnjë kusht të kontratës, ndërsa nga ana e tyre që nga dita e parë pasi ne ramë dakord, nuk mora asnjë letër, asnjë dokument të objektit të legalizuar.

Ne mbërritëm në mbrëmje. Të shtunën në mbrëmje, në orën 9 me një fëmijë të vogël dhe një shi të tmerrshëm. Kur erdhëm zbuluam se shtëpia ishte mbyllur. Nuk kishim çelësa, thirrëm policinë. Kur mbërriti policia, shkroi një akt që deklaronte se shtëpia ishte e mbyllur dhe pas kësaj ne shkruam të nesërmen protokollin për policinë e Kavajës.

Dhe kur pronarët na dhanë çelësat e shtëpisë, para së gjithash, na u desh’ të bënim një pastrim të përgjithshëm kolosal për më shumë se një javë, dhe sa i takon shtëpisë, pothuajse asgjë nuk ishte funksionale, as edhe një llambë, e jo më një pishinë. Kishin një tualet dhe lavatriçe. Ne i ndryshuam dhe rreguluam të gjitha me shpenzimet tona. Ne kemi të gjitha dokumentet se sa kemi paguar çdo muaj për energji elektrike, për mirëmbajtjen e pishinës, etj., shkurt, për një shtëpi që supozohej që ishte e jona, por që tani nuk e marrim dot më.

Tani të gjitha veprimet janë shkruar. Unë e dua Shqipërinë dhe dua të jetoj këtu për shumë vite. Isha shumë mirë këtu, prandaj kërkoj edhe një herë, që në këtë situatë që jemi, dikush të dëgjoi gjithçka dhe të kuptojnë se rasti ynë nuk do të ishte kaq i tmerrshëm për askënd si për familjen tonë, kështu që shpresoj që situata të zgjidhet. Ne vazhdojmë të kemi dëshirën për të blerë pasurinë tonë të patundshme.

(a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet cifti rus mashtrohet cifti rus cifti rus mashtrohet cifti rus

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre