LIVE UPDATES
Bota

Merkel nga Athina: Marrëdhëniet me Greqinë do të mbeten gjithmonë të ngushta

29 Tetor 2021, 11:54 Nga DOSJA
Merkel nga Athina: Marrëdhëniet me Greqinë do të mbeten

GREQI- Kancelarja gjermane, Angela Merkel gjatë vizitës së saj në Greqi është shprehur se marrëdhëniet Gjermani-Greqi do të mbeten gjithmonë të ngushta dhe bashkëpunuese duke theksuar se kjo nuk do të jetë vizita e saj e fundit në vendin fqinj.

Kush e njeh kulturën nuk mund të lërë jashtë Athinën dhe Greqinë“,- theksoi Merkel në deklaratat e saj të përbashkët me kryeministrin grek, Kyriakos Mitsotakis.

Sipas Protothema, Merkel u shpreh se të dyja vendet janë përballuar me sfida të shumta ku përmendi dhe krizën e ‘euros’ dhe rikujtoi mbështetjen që Gjermania i ofroi Greqisë duke arritur që të gjenin një gjuhë të përbashkët dhe të tejkalonin vështirësitë e krijuara. Ajo nuk la pa përmendur as problemin e emigracionit duke theksuar dhe rëndësinë e paktit BE-Turqi.

Sapo mbaroi kjo fazë praktikisht ka përfunduar, na u desh të përballemi me një sfidë tjetër të madhe, që ishte migrimi që filloi në vitin 2015. Ne kemi treguar se mund të ndajmë përgjegjësitë dhe mendoj se Pakti BE-Turqi është një shembull që na tregon se mund të punojmë së bashku.dhe në këtë rast të bashkëpunojë me Turqinë. Unë e di numrin e madh të sfidave me të cilat përballet Greqia kur bëhet fjalë për bashkëpunimin me Turqinë. Ne diskutuam intensivisht dje dhe sot se duhet të zbatohen rezolutat e OKB-së dhe ligji ndërkombëtar dhe ne besojmë se është e rëndësishme, por e vështirë për të gjetur përgjigje dhe zgjidhje përmes dialogut, “-shtoi ajo.

Duke iu përgjigjur pyetjeve për marrëdhëniet e vendit tonë me Turqinë, Angela Merkel tha se Turqia si fqinj dhe anëtare e NATO-s duhet të gëzojë një marrëdhënie me respekt të ndërsjelltë, por duhet edhe të respektojë të drejtat e njeriut.

Lajmi kryesor/AXHENDA/ Merkel vizitë lamtumirë në Greqi, takimi me Mitsotakis dhe presidenten

(d.a/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota angela meerkel vizite ne greqi kyriakos mitsotakis marredheniet greqi-gjermani angela meerkel vizite ne greqi kyriakos mitsotakis marredheniet greqi-gjermani

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë