LIVE UPDATES
Bota

Brown letër liderëve të G20: Shpërndani vaksinat e tepërta te vendet e varfëra

29 Tetor 2021, 11:30 Nga DOSJA
Brown letër liderëve të G20: Shpërndani vaksinat e

BRITANI– Ish-udhëheqësi i partisë laburiste, Gordon Brown i ka bërë thirrje qeverisë britanike dhe vendeve të tjera të G20 që të organizojnë urgjentisht një transport ushtarak të vaksinave të tepërta ndaj Covid në vendet më të varfra përpara se të skadojnë, duke thënë se është “përgjegjësia e tyre morale” për ta bërë këtë.

Sipas Guardian, ish-kryeministri ka shkruar një letër nga më shumë se 160 ish-liderë botërorë dhe figura globale, duke u bërë thirrje vendeve më të pasura që të dërgojnë 240 milionë vaksina të ruajtura në SHBA, Evropë dhe Kanada në vendet që luftojnë për të vaksinuar popullsinë e tyre.

Letra i drejtohet kryeministrit italian, Mario Draghi, i cili po pret samitin e G20 të kësaj fundjave në Romë, dhe bën thirrje për veprim urgjent.

Brown, i cili është ambasadori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për financimin global të shëndetit, tha se rreth 100 milionë nga vaksinat e mbajtura në Mbretërinë e Bashkuar dhe vende të tjera perëndimore do të kalojnë datat e tyre të skadencës deri në Krishtlindje dhe rrezikojnë të mos përdoren fare.

Nëse nuk i largoni shpejt, do t’i humbisni fare. Dhe unë mendoj se ajo që njerëzit urrejnë më shumë nga të gjitha janë mbeturinat. Nëse mund të shpëtoni jetë duke nxjerrë këto vaksina, është një përgjegjësi morale për ta bërë këtë, si dhe për të qenë në interesin tonë për të parandaluar shpërthimet e mëtejshme të varianteve të reja.”-tha ai.

Brown tha se 2% e vendeve me të ardhura të ulëta ishin vaksinuar dhe 5% e Afrikës, ku vetëm 10% e punonjësve shëndetësorë ishin vaksinuar. Më shumë se 5 milionë njerëz kanë vdekur nga koronavirusi që nga fillimi i pandemisë. Brown paralajmëroi se 5 milionë njerëz të tjerë do të vdisnin nga virusi nëse nuk do të shpërndaheshin vaksinat.

Ai tha se nuk ishte faji i Covax, iniciativa globale e shpërndarjes së vaksinave, por se i takon udhëheqësve të G20, të cilët kanë kontrollin e asaj që ndodh me vaksinat e papërdorura që ai pretendonte se zakonisht ishin të mbi-porositura. Ai tha se dhurimi i 100 milion vaksinave nga Covax i Mbretërisë së Bashkuar po shpërndahej shumë ngadalë dhe se qeverisë i mungonte urgjenca.

(d.a/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota cop26 ne glasgow gordon brown mario draghi samiti i g20 cop26 ne glasgow gordon brown mario draghi samiti i g20

Sondazh

Poll
Bota 29 Tetor 2021, 09:54

Po e le të ngrijë Moldavinë Putini?

RUSI– Europa është në krizë për shkak të furnizimit me gaz. Kudo politikanë dhe opinioni publik debatojnë, nëse Rusia në muajt e ardhshëm do të ofrojë në ...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni