LIVE UPDATES
Aktualitet

Pedagogët e UBT kundër ndërtimit tek fidanishtja, bojkotojnë mësimin dhe përplasen me përfaqësuesit e ministrisë

8 Prill 2019, 08:30 Nga DOSJA
Pedagogët e UBT kundër ndërtimit tek fidanishtja, bojkotojnë

TIRANË- Studentët dhe pedagogët e Universitetit Bujqësor të Tiranës prej mëngjesit janë në protestë. Mes baltës dhe shiut ata u grumbulluan pranë Fakultetit të Bujqësisë dhe Mjedisit dhe kërkojnë pezullimin e punimeve tek fidanishtja e këtij fakulteti.

Studendët prej disa orësh qëndruan në shi dhe u shprehen të vendosur deri në fund se do të vijojnë protestën dhe siç e quajnë ata do të ndalin këtë absuditet. Ndërsa pedagogët duke qenë më formal kanë zhvilluar dhe mbledhjen e Asamblesë, ku kanë vendosur që të bëhen një me studentët. Mbledhja kishte tre pika protestë, protestë marshim dhe përshkallëzim të protestës. Në fund unanimisht ata kënë vendosur përshkallëzimin e protestës.

Pas marrjes së vendimit të tyre pedagogët e Fakultetit të Bujqësisë kanë zhvilluar një takim për përfaqësues së ministrisë. Sipas burimeve të Dosja.al nga mbledhja bëhet me dije se ka pasur tensione gjatë diskutimeve. Të njëjtat burime shtuan se debatet mes pedagoëve dhe përfaqësuesve të ministrisë kanë qenë të forta dhe është tentuar përplasje fizike.

Ora 11:00 Pedagogët pas mbledhjes: Bashkohemi me studentët, s’ka mësim

Pedagogët e Fakultetit të Bujqesëisë dhe të Mjedisit pas mbledhjes që kanë vendosur që të dalin në protestë së bashku me studentët. Një prej pedagogëve u shpreh se vendimi ishte unanim për të pëshkallëzuar protestën.

Ora 10:30 Studentët: Do e ndalim të absurditet, Lali Eri një fasad

Studentët e Universitetit të Bujqësor të Tiranës kanë vijuar edhe sot protestën e tyre kundër prishjes së fidanishtes së këtij universiteti. Ata kërkojnë që të ndërpriten punimet për ndërtimin e shkollave në këtë hapësirë, pasi sipas tyre kjo është një absurditet.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet bojkotohet mesimi ne ubt erion veliaj jamarbër malltezi ndertimi tek fidanishtja perfaqesuesit e ministrise protesta e studentëve të ubt-së bojkotohet mesimi ne ubt erion veliaj jamarbër malltezi ndertimi tek fidanishtja perfaqesuesit e ministrise protesta e studentëve të ubt-së

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë