LIVE UPDATES
Aktualitet

Rama vendosi Safet Gjicin në Kukës, Kolgjini: As votat s’i ble dot, do iki në theqafje të pandaleshme

8 Prill 2019, 07:27 Nga DOSJA
Rama vendosi Safet Gjicin në Kukës, Kolgjini: As votat s’i ble

Kukës- Kreu i Shoqatës ‘Biznesi për Biznes’ në Kukës, Sokol Kolgjini ka reaguar ndaj vendimit të Ramës, që vendosi kandidat për bashkinë, Safet Gjicin.  Sipas tij qeveria Rama është sot në ditët më të këqija dhe Safet Gjici do të jetë bashkëudhëtar me të.

“Qeveria sot është në ditët më të këqija dhe duket në rënie pikiadë. Për pasojë edhe kandidati i saj për këtë Bashki konsiderohet bashkudhëtar me të në theqafje të pandalshme.

Shpresa për të blerë votën, si guri i fundit dhe i fortë në dorë të blerësve duket se nuk do të jetë si më parë. Ka ndryshuar fryma te njerëzit dhe vëmendja e kontrolluesve. Duket se kjo gjë do të monitorohet rreptë kësaj rradhe, kurdo që do të bahen zgjedhjet.  Të gjitha këto duken si përparësi që do ti ketë cilido kandidat i PD-së.”, shprehet ai.

 Reagimi i plotë

POLITIKË APO LOJË

Pas prezantimit të ngutshëm të kandidatit të PS për bashkinë e Kukësit, tashma duket se topi ka kalue në fushën e PD-së. Do jetë kjo e fundit që do vendose nëse don me e fitue këtë Bashki apo jo.
Referue kësaj situate, nuk duket e nevojshme me analizue kandidatin e PS-së nëse asht në nivelin e duhun për me pretendue kreun e bashkisë, aq sa duket e nevojshme me diskutue kandidatin që PD-ja ka me i vu përballë, kurdo që kto zgjedhje të zhvillohen. Kjo analizë do na bajë me kuptue qëndrimin e dy kampeve kryesore politike. La të perpiqemi ta bajmë.
– Kukësi tradicionalisht ka pasë tendencë me votue PD-në, e kjo duket po të kena parasysh numrin e deputetëve dhe kryebashkiakëve në vite. Kjo asht përparsi për PD-në.
– Kuksianët nuk janë shumë dashamirë me qeverisjen dhe KM aktual, e shfaqun kjo me protestat e vijueshme prej 2016 e deri te kjo e dy ditve ma pare, e kjo po ashtu asht përparsi për PD-në.
– Perceptimi i qytetarëve asht se prej kësaj qeverie po grabitemi, kjo vertetohet pasi çdo pasuni e Kukësit asht dhanë me koncesion, prej te minierat e hidrocentralet e deri te rruga dhe aeroporti, nga të cilat komuniteti nuk asht aspak përfitues. Kështu, natyrshëm shpresohet se një qeveri tjetër do t’na e heqe “traun prej qafe”.
– Qeveria sot asht në ditët ma të kqija dhe duket në ranie pikiadë. Për pasojë edhe kandidati i saj për këtë Bashki konsiderohet bashkëudhëtar me të, në theqafje të pandalshme.
– Shpresa për me ble votën, si guri i fundit dhe i fortë në dorë të blerësve duket se nuk do të jetë si ma parë. Ka ndryshue fryma te njerëzit dhe vëmendja e kontrolluesve. Duket se kjo gja do të monitorohet rreptë kësaj rradhe, kurdo që do të bahen zgjedhjet.
Të gjitha këto duken si përparësi që do ti ketë cilido kandidat i PD-së.
Po cilat janë pengesat që mundet me pasë ky kandidat?
1. PD-ja nuk po e përcakton kandidatin me të cilin pretendon se mundet me qeverisë ma mirë, pra po e le fushën bosh. Zgjedhësit duhet me e ditë se kush asht nga ana tjetër, gjithashtu edhe kandidati duhet me pasë kohën e duhun, e kjo, pavarsisht se kur do të dalë në zgjedhje. Në zgjedhjet e kalueme u provue se ‘Lista e minutës së fundit’ ishte gabim.
2. Qeverisja lokale aktuale, duke qenë në nivel shumë të dobët, ka krijue paknaqësi dhe përçamje te qytetarët, përfshi edhe militantët. Kjo duket qartazi sot në ekzistencën e dy grupimeve në PD. Katapultimi i kandidatëve prej Tirane duket variant i gabuem sepse stimulon edhe qeverisje në të njëjtën mënyrë (qeverisje me korrespondencë siç ka ndodhe deri sot).
3. PD-ja duke e lanë “fushën” bosh, po i jep mundesi kundërshtarit me stimulue ose me i dhanë rrolin e “protagonistit” një kandidature të dobët, me të cilën natyrisht fiton lehtësisht.

Pranimi ose mospranimi i kësaj loje nga PD-ja do t’na çonte në pasqyrën se si do të luhet loja nga keto forca politike. Sjellja sikur nuk po e kupton që kundërshtari po ia përcakton kandidatin duke ia promovue si “kundërshtar aktiv”, do ta çonte PD-në në përcaktimin e një kandidati të dobët për Bashkinë e Kukësit, e, për pasojë në humbjen e sigurtë. Në të kundërt, përcaktimi i një kandidati dinjitoz do të dëshmonte se po luhet ndershëm.
Topi asht në fushën e PD-së.

J.V/Dosja.al 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet bashkia kukes edi rama safet gjici sokol kolgjini zgjedhjet e qershorit bashkia kukes edi rama safet gjici sokol kolgjini zgjedhjet e qershorit

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN