LIVE UPDATES
Bota

Një Twitter i tij uli me 10% vlerën, Musk: Tesla do të rifillojë të pranojë Bitcoin kur të përdoret më shumë energji e

14 Qershor 2021, 09:49 Nga DOSJA
Një Twitter i tij uli me 10% vlerën, Musk: Tesla do të

SHBA– Elon Musk ka thënë se Tesla do të rifillojë lejimin e transaksioneve me bitcoin kur të përdoret më shumë energji të rinovueshme. Miliarderi tha se ai besonte se kriptomonedha ka një të ardhme premtuese, por nuk mund të jetë me kosto të madhe për mjedisin.

Kur të ketë konfirmim të përdorimit të arsyeshëm (~ 50%) të energjisë së pastër nga minatorët me prirje pozitive në të ardhmen, Tesla  do të rifillojë lejimin e transaksioneve me bitcoin”, – tha Musk, CEO i kompanisë, në një cicërimë të Dielën.

Sipas Guardian, ai njoftoi në maj se Tesla nuk do të pranonte më bitcoin për blerjet e makinave, duke përmendur shqetësime mjedisore të krijuara gjatë për një ndryshim të shpejtë të pozicionit të kompanisë në kriptovalutë. Në shkurt, Tesla zbuloi se kishte blerë 1.5 miliard dollarë bitcoin dhe do ta pranonte atë si një formë pagese për makinat. Por prodhimi i kriptovalutës është në kundërshtim me misionin e kompanisë drejt një “të ardhme me emisione zero”.

Bitcoin ra më shumë se 10% pas cicërimave të Musk në maj. Çmimi i një bitcoin u rrit mbi 39,500 dollarë (33,950 £) të hënën në mëngjes në MB, një rritje me 10% që nga mesdita BST të Dielën. Musk gjithashtu tha se Tesla shiti rreth 10% të zotërimeve të saj për të konfirmuar se Bitcoin mund të likuidohej lehtësisht pa lëvizur në treg.

Energjia e përdorur vetëm për të prodhuar bitcoin është ekuivalente me gjurmën vjetore të karbonit në Argjentinë, sipas Indeksit të Konsumit të Energjisë Elektrike në Cambridge Bitcoin, një mjet nga studiuesit në Universitetin e Kembrixhit që mat përdorimin e energjisë së monedhës.

Nxjerrja e Bitcoin, procesi në të cilin një bitcoin i jepet një kompjuteri që zgjidh një seri komplekse algoritmash, është një proces thellësisht intensiv i energjisë. Për shkak se ekziston një numër i kufizuar bitcoin që mund të minohen 21 milion kompjuterët duhet të zgjidhin gjithnjë e më shumë algoritme në mënyrë që të marrin bitcoin. Pajisjet speciale dhe fuqia intensive e përpunimit përdorin shumë energji elektrike, aq sa disa vende të tëra.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota elon musk elon musk rrit vleren e bitcoin makinat elektrike tesla elon musk elon musk rrit vleren e bitcoin makinat elektrike tesla

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra