LIVE UPDATES
Ekonomi

Organizata Botërore e Shëndetit: Orët e gjata të punës mund të të vrasin

17 Maj 2021, 12:19 Nga DOSJA
Organizata Botërore e Shëndetit: Orët e gjata të punës

SHBA-“Duke punuar me orë të gjata po vriten qindra mijëra njerëz në vit dhe gjërat priten të bëhen më keq për shkak të pandemisë”, tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Në studimin e parë global të humbjes së jetës për shkak të orëve të gjata në punë, revista Environment International tregoi se 745,000 njerëz vdiqën nga goditja në tru dhe sëmundjet e zemrës të shoqëruara me orë të gjata pune në 2016.

Kjo ishte një rritje me gati 30% nga 2000.

“Puna 55 orë ose më shumë në javë është një rrezik serioz për shëndetin”, tha Maria Neira, drejtoreshë e Departamentit të OBSH-së për Mjedisin, Ndryshimet Klimatike dhe Shëndetin.

“Ajo që ne duam të bëjmë me këtë informacion është të promovojmë më shumë veprim, më shumë mbrojtje të punonjësve”, tha ajo.

Studimi i bërë nga OBSH dhe Organizata Ndërkombëtare e Punës, tregoi se shumica e viktimave (72%) ishin burra dhe ishin të moshës mesatare ose më të mëdhenj. Shpesh, vdekjet ndodhën shumë më vonë në jetë, ndonjëherë dekada më vonë, sesa në momentet e punës së zgjatur.

Ai gjithashtu tregoi se njerëzit që jetonin në Azinë Juglindore dhe rajonin e Paqësorit Perëndimor, rajon që përfshin Kinën, Japoninë dhe Australinë, ishin më të prekurit.

Në përgjithësi, studimi, bazuar në të dhëna nga 194 vende, tha që të punosh 55 orë ose më shumë në javë shoqërohet me një rrezik 35% më të lartë të goditjes në tru dhe një rrezik 17% më të lartë të vdekjes nga sëmundja ishemike e zemrës krahasuar me 35-40 javë pune.

Studimi mbuloi periudhën 2000-2016 dhe kështu nuk përfshiu pandeminë COVID-19, por zyrtarët e OBSH thanë që rritja e punës në distancë dhe ngadalësimi ekonomik global si rezultat i koronavirusit mund të kenë rritur rreziqet.

Stafi i OBSH-së thonë se ata kanë punuar me orë të gjata gjatë pandemisë dhe se kështu janë shumë punonjës të tjerë dhe punëdhënësit duhet ta marrin parasysh këtë studim dhe të shikojnë si ndikojnë orët e zgjatura në produktivitetin e punonjësve.

Orët e mbylljes do të ishin të dobishme për punëdhënësit pasi  është treguar se rrit produktivitetin e punëtorëve, tha zyrtari teknik i OBSH-së Frank Pega.

“Është me të vërtetë një zgjedhje e zgjuar të mos zgjasësh orët e punës në një krizë ekonomike.” REUTERS

(o.l./dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

sociale sociale obsh oret e gjata te punes obsh oret e gjata te punes

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive