LIVE UPDATES
Bota

Politika e vaksinimit në Britani, vendimi për dhënien e dozës së tretë si dhe vaksinimi i fëmijëve deri në 12 vjeç

15 Shtator 2021, 10:40 Nga DOSJA
Politika e vaksinimit në Britani, vendimi për dhënien e

BRITANI- Me vaksinime përforcuese për rreth 30 milionë njerëz, qeveria britanike dëshiron të vërë nën kontroll situatën e koronas në vend. Të gjithë njerëzit mbi moshën 50 vjeç, si dhe ata me sëmundje të mëparshme dhe infermierët, do të marrin një imunizim tjetër duke filluar nga java tjetër.

Siç tha Ministri i Shëndetësisë Sajid Javid, qeveria po ndjek një rekomandim të komitetit përkatës të ekspertëve, Komiteti i Përbashkët për Vaksinimin dhe Imunizimin (JCVI). Veç kësaj u vendos edhe rekomandimi i diskutueshëm për vaksinimin e fëmijëve dhe adoleshentëve të moshës dymbëdhjetë deri në 15 vjeç në të ardhmen.

Vaksinat mARN rekomandohen veçanërisht

Kryetari i JCVI, Wei Shen Lim tha se të dhënat e vaksinimit tregojnë një “rënie të lehtë” të efikasitetit mbrojtës të vaksinave kundër koronas pas dozës së dytë të vaksinimit, nga “pak mbi 90 përqind në pak nën 90 përqind”. Rënia më e madhe, tha ai, shihet te njerëzit mbi moshën 50 vjeç. Kjo është arsyeja pse është e arsyeshme t’u ofrohet atyre dhe grupeve të tjera në rrezik një përforcim, tha ai.

Sipas kreut të Agjencisë Britanike të Produkteve të Mjekimit dhe Shëndetësisë (MHRA), June Raine, vaksinat e BioNTech/Pfizer, Moderna dhe AstraZenecas mund të përdoren për këtë qëllim. Sipas deklaratës, preparatet mARN të BioNTech/Pfizer-it dhe Modernas janë veçanërisht të rekomanduara. Nga vaksina e fundit duhet të bëhet vetëm një gjysmë doze.

Shifrat e infektimeve mbeten të larta

Britania e Madhe kishte filluar fushatën e saj të vaksinimit kundër koronas në dhjetor. Rreth 81 përqind e të gjithë të rriturve tani janë vaksinuar dy herë. Sipas zyrtarëve shëndetësorë në Britaninë e Madhe, vaksinimet kanë parandaluar rreth 24 milionë raste të infektimit dhe 112.000 vdekje.

Sidoqoftë, nivelet e infektimit mbeten të larta pavarësisht nga fushata e vaksinimit. Kjo mund të ketë ndodhur pjesërisht për faktin se qeveria hoqi pothuajse të gjitha kufizimet e koronas në korrik. Kryeministri Boris Johnson dhe kabineti i tij ruajnë të drejtën për të rivendosur masa mbrojtëse të tilla si një kërkesë për mbajtje maske ose një rekomandim për të punuar në shtëpi në vjeshtë dhe dimër. Atëherë mund të jenë të domosdoshme edhe çertifikatat e vaksinimit për hyrje në diskoteka ose stadiume.

“Thjesht nuk do të ishte e arsyeshme të përjashtohen masa të tilla kur ato mund të jenë vendimtare për mbajtjen e bizneseve të hapura,” tha Johnson. Ai tha se masat janë pjesë e një “Plani B” nëse pandemia nuk mund të mbahet nën kontroll me vaksinime përforcuese. Por planet e paparashikuara do të miratoheshin vetëm në rast të presionit “të papërballueshëm” mbi shërbimin shëndetësor NHS në Angli./DW/

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota sajid javid vaksinimi ne britani sajid javid vaksinimi ne britani

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE