LIVE UPDATES
Politike

“Ishte e pamundur ta përballonim sulmin”/ Balluku-opozitës: Mos e ktheni në 'kalë beteje'. Salianji: Bashkëpunojmë

Belinda Balluku tha se sulmi i kishte kapur të papërgatitur, por që në fund, e gjitha ishte përballuar.

22 Shtator 2022, 12:23 Nga k.m.
“Ishte e pamundur ta përballonim sulmin”/
Belinda Balluku dhe Ervin Salianji

TIRANË- Zv.kryeministrja Belinda Balluku iu përgjigj deputetit demokrat Ervin Salinjit, i cili i kërkoi transparencë sa i takon sulmeve kibernetike. Në fjalën e saj nga Kuvendi i Shqipërisë, Balluku tha se sulmi i kishte kapur të papërgatitur, por që në fund, e gjitha ishte përballuar. Ndërsa pavarësisht akuzave drejtuar qeverisë nga deputeti demokrat Ervin Salianji, ajo që i tërhoqi vëmendjen zv/kryeministres Belinda Balluku ishte deklarata e Salianjit për bashkëpunim.

PJESË NGA PËRPLASJA: 

Balluku: Hackerat kanë qëndruar 14 muaj patjetër. Se kanë qenë të padukshëm. Ne nuk kemi sisteme të avancuara. Nuk kemi qenë të përgatitur për sulm të këtij niveli të organizuar nga një shtet tjetër. Ne kemi qenë në sulme të ndryshme, të hakerave amator apo profesionist. Por kjo ishte e pamundur për ne të përballonim këtë sulm Patronazhistët dhe sulmi i Iranit as nuk lidhen gjëkundi dhe as nuk do të lidhen. Bëni gabim që në një moment kaq të vështirë kur një pjesë e Ballkanit është nën atak, nuk kanë lidhje me sulmin që kemi pasur ne. Por fakti që i gjithë rajoni është nën sulm flasin qartë për një momentum që nuk duhet të kthehet në kalin tuaj të betejës. Fakti që doni të mbështesni këtë rrugë, fakti që u ofruat për të forcat mbrojtjen, kjo është mbrojtja më e mirë. Më 15 korrik 2022...iu duhet raporti? Patëm një kërkesë...

Salianji: Më vjen mirë që ministrja përgënjeshtron kryeministrin në publik. *lexon postimet e Ramës lidhur me sulmet kibernetike. Kryeministri nuk e ka pranuar që agresioni ka ndodhur dhe që Shqipëria të ketë dështuar. Ja ku jemi, ç'kërkoni nga opozita? Ne do ua sjellim me shkrim pyetjet që kam për këtë çështje. I vetmi shtet që ka ndodhur një sulm i tillë është Estonia, që nuk i kanë marrë të dhënat por vetëm ia kanë dëmtuar.

Balluku: Atëherë sa i përket referencave tuaja, i jeni referuar të gjitha herët kryeministrit. Asnjë e dhënë nuk është zhdukur. Referoju meqë po flet për raportet e FBI. Transparencë nuk doni. Nuk lejuar që të lexohet raporti, të paktën kini parasysh që asnjë e dhënë sensitive, apo jo e tillë, nuk është zhdukur nga sistemi. Siç jeni në dijeni me raportet publike. Fakti që të gjitha të dhënat janë ende, tregon që pavarësisht sulmit që ka nisur muaj më parë, nuk ia kanë dalë që të fshijnë të dhënat. Kërkojmë nga opozitë që të mos e përdorë këtë luftë për abuzime dhe goditje narrative. Në bashkëpunim me opozitën kërkojmë që të kemi mundësi që të rishikojmë disa nga aktet ligjore për sulmet. Atë që Salianji tha për nbashkëpunimin, do donim ta shihnim në realitet. Lejoni të bëhet transparenca kur e kërkoni. Doni të përfiutoni nga një situatë, por kjo nuk është dosido. Çdo shqiptar është në një moment shumë të vështirë, është në një sulm agresiv nga kapacitete financiare. Merreni seriozisht këtë gjë. është momenti për t'u bërë bashkë dhe për të mbrojtur Shqipërinë. 

Salianji: Nuk ka replikë mbi replikë. Shumë shkurt po iu them. Asnjë zhdukje dhe rrjedhje të dhënash thotë kryeministri, ndërsa rrjedhje kemi e thotë Prokuroria. Ne kërkojmë plotësisht a ka përgjegjës apo jo kjo ngjarje? Nuk ka dështuar Shqipëria jo, ka dështuar qeveria. Se i kanë rënë br*kët në fund të këmbëve...

belinda balluku ervin salianji seance plenare 22 shtator 2022 irani sulmon shqiperine

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni