LIVE UPDATES
Politike

DY OPSIONET- Protestë ose përplasje, ç'do ndodhë më 6 dhjetor?

Dy janë mundësitë që mund të parashikohen për 6 dhjetor, kë do zgjedhë Berisha?

3 Dhjetor 2022, 17:27 Nga k.m.
DY OPSIONET- Protestë ose përplasje, ç'do ndodhë
Foto ilustruese

TIRANË- Data 6 dhjetor vjen me zhvillime në Tiranë. Në kryeqytet vijnë liderët e vendeve të Bashkimit Europian dhe ato të liderëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Por në të njëjtën ditë, në orën 12.00, kryedemokrati Sali Berisha ka lajmëruar një tubim me sloganin: BE është rruga, jo rruga e Ramës. Me t'u dhënë lajmin numri një i opozitës, nisën diskutimet, aludimet dhe akuzat që nuk u kursyen fare nga maxhoranca.

Policia e Shtetit me një njoftim zyrtar bëri me dije protesta nuk do të lejohet e se nuk do u jepej leje për asnjë arsye, ndërsa zyrtarët socialistë dolën kundër demokratëve, duke i akuzuar e duke u krijuar lidhje me Rusinë, Vladimir Putinin e të tjerë teori konspirative që qarkullojnë prej kohësh në tezat e selisë rozë. Por një reagim i Bashkimit Europian ka ndryshuar me 180 gradë sjelljen ndaj protestës së opozitës.

Nga Bukseli u dha sinjali se asnjë protestë nuk do të ishte problem, për aq kohë sa do të sigurohej mirëqenia të 27 liderëve, disa prej të cilëve 6 dhjetorin e kanë kontaktin e parë me Shqipërinë. Me këtë 'sinjal', çuditërisht në Tiranë ndryshoi edhe qëndrimi i maxhorancës, e cila u bë më pranuese.

Tani problem është vendndodhja e protestuesëve.

Berisha do të protestojë poshtë Kryeministrisë, por ky version nuk pranohet nga Policia, të cilët kanë hequr vijën e kuqe. Për Policinë, tubimi është "ok", po të ndodhë në sheshin "Skënderbej", version që deri më tani nuk pranohet nga PD. Sali Berisha ka një vendim; protestohet në Bulevard dhe askund tjetër, ndërsa Policia kundërshton. Si do të veprohet në këtë rast?

Dy janë mundësitë që mund të parashikohen; Berisha bie dakord dhe proteston shumë larg Kryeministrisë, por proteston!; ose ka përplasje me kordonin e Policisë. Deri më tani, ky duket versioni më i mundshëm. Por se çdo të ndodhtë, do ta shohim vetëm më datë 6.

sali berisha samiti i be 6 dhjetor 2022 protesta e opozites 6 dhjetor 2022

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre