LIVE UPDATES
Politike

Media greke: Kandidatura e Belerit për eurodeputet, një gjemb për Ramën dhe strategjitë e tij për Himarën 

Protothema shkruan se zgjedhja e kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis, për kandidaturën e Belerit ishte një zgjedhje e guximshme, ndërsa u përball me kritika se kjo do t'i ndërlikonte edhe më tej marrëdhëniet Shqipëri-Greqi. 

15 Prill 2024, 19:37 Nga r.ll

Media greke: Kandidatura e Belerit për eurodeputet, një gjemb për

GREQI- Media greke "Protothema" ka shkruar se çfarë pritet të ndodhë kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në burg, por që sot u prezantua si kandidat për eurodeputet i partisë greke "Demokracia e Re".

Protothema shkruan se zgjedhja e kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis, për kandidaturën e Belerit ishte një zgjedhje e guximshme, ndërsa u përball me kritika se kjo do t'i ndërlikonte edhe më tej marrëdhëniet Shqipëri-Greqi. 

shkrim thuhet se kandidatura për eurodeputet e Fredi Belerit, do të jetë një gjemb për kryeministrin Edi Rama dhe strategjitë e tij të menduara për bashkinë e Himarës. 

Artikulli i plotë: 

Në një lëvizje që përligj luftën e helenizmit të kontinentit verior dhe përpjekjen për të mbrojtur të drejtat e tyre edhe në Himarë, kryeministri Kyriakos Mitsotakis zgjodhi Fredi Belerin, i cili vazhdon të mbahet në burgjet shqiptare, si kandidat për eurodeputet i Demokracia e Re (ND).

Kryeministri kishte marrë sugjerime për pjesëmarrjen e Fredi Belerit në votimin e PD-së qysh në fillim të muajit mars, kur ankesa e tij në Gjykatën Kushtetuese ishte refuzuar dhe çështja e Bashkisë së Himarës ishte në rrugë pa krye dhe ndërsa tashmë ishte e qartë se nuk kishte asnjë mënyrë për ta detyruar Edi Ramën të pranonte rezultatet e zgjedhjeve. Që nga ai moment diskutimet vazhduan pasi përzgjedhja e Belerit për në votimin e PD-së dhe me shumë shanse për t'u zgjedhur do të ketë shumë më tepër efekte se në ditën e zgjedhjeve teorikisht ai do të mbetet ende në burgjet e Fierit.

Zgjedhja e guximshme e Kyriakos Mitsotakis nuk u bë e lehtë, megjithatë, pasi pati kundërshtime nga disa faktorë që besonin se kandidatura e Belerit do të komplikonte edhe më shumë marrëdhëniet greko-shqiptare, ndërkohë që u shpreh shqetësimi edhe për spekulimet që janë hedhur së fundmi nga qarqet rreth kryeministrit shqiptar, se kanë... prova kundër kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës.

Me përzgjedhjen e Belerit, ND fiton një kartë të fortë në rrugën drejt zgjedhjeve europiane, pasi nuk u drejtohet vetëm vorioepirotëve që jetojnë dhe votojnë në Greqi, por një pjese të rëndësishme të votuesve që kanë një ndjeshmëri të veçantë ndaj vorioepirotëve si dhe për çështjet e politikës së jashtme. Athina ngriti që në momentin e parë çështjen e Himarës, ku tentativa e kryeministrit shqiptar për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve në këtë Bashki, ka shkaktuar një krizë të rëndë në marrëdhëniet dypalëshe.

Fredi Beleri, nëse dënimi i tij mbetet i tillë, do të lirohet më 12 shtator, pasi sipas ligjit shqiptar, një ditë paraburgim llogaritet si një ditë e gjysmë. Por qeveria shqiptare, duke dashur të shmangë zhurmën e mbajtjes në burg të një eurodeputeti të zgjedhur, me siguri do të udhëzojë Gjykatën të ulë dënimin në seancën e apelit, që pritet të zhvillohet nga data 10-25 maj, në mënyrë që ai të mund lirohet menjëherë më pas.

Sipas informacioneve, qeveria shqiptare po planifikon të zhvillojë zgjedhje të reja në Himarë në qershor, ndaj pa pengimin e Fredi Belerit, me siguri do të favorizojë Vangjel Tavon, një anëtar aktiv i pakicës që natyrisht i përket Partisë Socialiste të Ramës, i emëruar prefekt i Vlorës.

Zgjedhja e Belerit në Parlamentin Evropian do t'i japë zë helenizmit të kontinentit verior dhe sigurisht me rolin e tij të ri, kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës do të jetë një "gjemb" i madh për strategjitë e kryeministrit shqiptar në Himarë dhe gjithashtu në lidhje me ligjin e rregullin.

Një rezultat i suksesshëm në zgjedhjet europiane do të jetë megjithatë një mesazh pozitiv për kombinimin me të cilin ai fitoi në zgjedhjet e Himarës dhe që me një kandidat tjetër do të përpiqet të pretendojë sërish Bashkinë në zgjedhje të përsëritura.

Pavarësisht se presioni ndaj Tiranës sigurisht që do të vazhdojë të ekzistojë dhe padyshim që Rama nuk do të jetë i lumtur të ketë përballë një eurodeputet nga partia qeverisëse greke të cilin e kishte burgosur , zgjedhja e Belerit do të sigurojë një rrugë shpëtimi nga ngërçi aktual në marrëdhëniet greko-shqiptare.

fredi beleri

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat