LIVE UPDATES
Politike

Debati për arsimin/ Kushi: Opozita refuzoi ftesën tonë në Kongres. Zhupa: Nuk do rrija spektatore

Ministrja e Arsimit Evis Kushi dhe deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa debatuan për arsimin në Kuvend.

22 Shtator 2022, 12:47 Nga A.B
Debati për arsimin/ Kushi: Opozita refuzoi ftesën tonë në
Ina Zhupa

TIRANË- Deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa ndau shqetësimin dhe kërkesat e pedagogëve ditën e sotme në Kuvendin e Shqipërisë. Ajo u shpreh se Qeveria dhe Ministria nuk po reagon, madje shton se po përpiqet që të mbulojë zhurmën me propagandë. 

'Për konventën biem të gjithë dakord. Javën e kaluar kishte një protestë të pedagogëve, në fakt me datë 7 i 7 2022, sindikata e universiteteve u co një letër ministres. Me datë 30 gusht 2022, u ka bërë një peticion ministres dhe kryeministrit sindikata e punonjësve, e firmosur nga universitete të ndryshme në vend. Po këta pedagogë bënë një protestë para një jave, pavarësisht elementëve duket se nuk ka ndodhur asgjë. Ministrja nuk reagon, presin ditën kur të fillojë shkolla e të bëjnë propagandën e radhës, e në fund asgjë nga pedagogët. Ju do mbuloni zhurmën me një propagandë. '- u shpreh Zhupa.

Po ashtu, Zhupa u shpreh se Qeveria shqiptare nuk po ndihmon aspak studentët, duke krahasuar atë që po bëhet në Kosovë, ku një student i jepet 100 euro. 

'Nuk ka asnjë paketë sesi mund të ndihmohen studentet. Kosova e ka, u jepen 100 euro, ne nuk kemi asgjë. Duan që ti shtyjnë sa më shumë që të studiojnë jashtë. Një në tre maturantë aplikojnë jashtë, nuk është lajm i mirë se po na ikën rinia e që po presim pleqtë e Gjermanisë, po e kthejmë vendin në një azil pleqsh.'- tha ajo teksa foli për të rinjtë.

Në përgjigje të akuzave të Zhupës, fjalën e mori ministrja Evis Kushi. Ajo u shpreh se ka pasur dialog me pedagogët e se ditën e nesërme është planifikuar një tjetër takim në orën 15:00. Po ashtu, Kushi përmendi një ngjarje që ka ndodhur së fundmi me opozitën. Ajo u shpreh se i kishte dërguar ftesë Zhupit të ishte e pranishme në Kongresin e Arsimit, mirëpo deputetja e Partisë Demokratike refuzoi ftesën. 

'Ju i ndiqni me vëmendje mirëpo ju paskan shpëtuar disa. Në datën 22 gusht kemi zhvilluar një takim për çështjen e pagave të pedagogëve. Kemi diskutuar gjatë. Nesër kemi një takim me përfaqësim me sindikatën e punonjësve, nesër në orën 3 e kemi takimin, për të diskutuar të njëjtën çështje. Për dialogun me universitetet nuk mund të na akuzoni. Çdo muaj takohemi me rektorët e universiteteve, është vetë kryeministri, diskutojmë dhe marrim vendime. Nuk ka pasur asnjëherë një periudhë që të ketë një dialog kaq intensiv. Cfarë vendimesh do marrim nuk ua them dot. Na akuzoni për mbështetje studentore, a ka pasur një herë mbështetje më parë. Bursat që lidhen me paktin për universitetin janë në fuqi, për të gjithë studentët që vijnë nga shtresa të caktuara. Meqë përmende mungesën time, një nga konkluzionet e samitit ishte se ka nevojë urgjente për transformimin e arsimit në botë.Arsimi duhet të na bashkojë e jo të na ndajë, ne jemi të hapur për bashkëpunim. Ju kemi sjellë ftesë për kongresin, fillimisht e pranuat e më pas e refuzuat. Ishte mundësi e mirë që të ndanim mendimet tona, jemi të hapur, jo me akuza, e me baltë. Duhet të bashkëpunojmë. Dita e parë e shkollës duhet të ishte dita që të ishit pozitiv. E dashur Ina të pres herë tjetër që të mos e refuzofsh ftesën.'- u shpreh Kushi. 

Zhupa iu përgjigj ministres duke i thënë se ftesa u refuzua, pasi opozita në atë Kongres e kishte vendin te spektatorët.

'E kam pranuar ftesën, por kur pashë që ishim spektatorë, e refuzova. Komisoni i Edukimit, nuk paska rol, se nuk kishim asnjë rol. Unë që të vij dhe të duartrokas nuk e bëj dot se jam deputet. Nëse doni të na ftoni na ftoni e t'ju themi të gjitha një për një.  Për ditën e parë, ne thamë të vërtetën. Nesër do jem në një shkollë tjetër, sot ishte dikush tjetër për të treguar atë që po ndodh. Për pedagogët, e di që jeni mjeshtre për dreka e darka. '- u shpreh Zhupa.

ina zhupa seance plenare 22 shtator 2022

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni