LIVE UPDATES
Politike

RAPORTI: 6 miliardë USD-para ruse përfunduan në RMV nga kanale të paligjshme, në Shqipëri i solli Facebooku!

Edhe pse të dhënat nga kjo analizë tregojnë se Moska e ka zgjeruar mjaft rrjetin në Maqedoninë Veriore, jehona e saj mbetet sidoqoftë më e vogël se në Serbi dhe Bullgari- dy vende këto që konsiderohen si përçueset kryesore të propagandës ruse dhe zbatueset e ndikimit rus në rajon.

25 Mars 2023, 17:53 Nga DOSJA
RAPORTI: 6 miliardë USD-para ruse përfunduan në RMV nga kanale
Foto Ilustruese

TIRANË- 6 miliardë para ruse kanë hyrë në Maqedoninë e Veriut përmes kanaleve të paligjshme e oligarkëve lokalë. Sipas “Qendrës për Studimin e Demokracisë” me seli në Sofje, këto para kanë kaluar përgjatë një periudhe kohore prej dy dekadash, nga viti 2000 deri në 2020-tën.

Në analizën e saj të fundit mbi përhapjen e dezinformimit dhe destabilizimit të demokracive nga Moska në Europën Juglindore, qendra në fjalë pohon se vendi ynë fqinj ka qenë i ekspozuar ndaj një ndikimi shumë të fortë propagandistik rus sidomos vitet e fundit, e këtu ka ndihmuar shumë futja e parave të paligjshme të Moskës përmes partive politike, grupeve shoqërore dhe individëve me influencë, përmes të cilave siç thuhet në raportin e saj, Rusia arrin të ndikojë edhe në vendimet politike.

Edhe pse të dhënat nga kjo analizë tregojnë se Moska e ka zgjeruar mjaft rrjetin në Maqedoninë Veriore, jehona e saj mbetet sidoqoftë më e vogël se në Serbi dhe Bullgari- dy vende këto që konsiderohen si përçueset kryesore të propagandës ruse dhe zbatueset e ndikimit rus në rajon.

Në raport përcillet shqetësimi se teksa mesatarja europiane e infiltrimit të parave ruse ne flukset financiare dhe ekonomi është rreth 3.6 për qind të PBB-së, në Maqedoninë e Veriut ajo shkon në 6 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto. Shifrat tregojnë se këtu, nga të gjitha vendet e Evropës Juglindore (Ballkani Perëndimor plus Kroacia dhe Bullgaria), janë publikuar postime dhe janë regjistruar një numër i konsiderueshëm ndërveprimesh nga ambasada ruse në profilin e Facebook-ut vitin e kaluar.

Facebooku është rrjeti social dominues në mbarë rajonin- nga 98 përqind e të gjithë trafikut të internetit në Shqipëri dhe 72 përqind në Kroaci. Në këtë platformë, vazhdon dokumenti, partitë e konsideruara pro Kremlinit në rajon shënonin pothuajse një milion ndjekës vitin e kaluar dhe më shumë 13. milionë ndërveprime.

Reagimin më të madh, përpjekjet ruse rezulton ta kenë pasur në rrjetet sociale në Bullgari, ku ambasada ruse ka dy herë më shumë ndjekës se të gjashtë ambasadat e tjera kryesore të huaja në vend.

Marrë nga TOPCHANNEL

parate ruse ne ballkan

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve