LIVE UPDATES
Politike

Çështja e detit në Hagë, Rama për gazetën greke: Të kemi miratimin nga presidenti, pastaj fillojmë negociatat

Duke iu referuar aksidentit të trenit në Tempi, Rama foli për dhimbjen që ndjen populli shqiptar, ndërsa vuri në dukje edhe shpalljen e zisë kombëtare në vend në shenjë solidariteti me Greqinë. 

25 Mars 2023, 13:24 Nga A.B
Çështja e detit në Hagë, Rama për gazetën greke:
Edi Rama

GREQI- Vizita e fundit e kryeministrit Edi Rama në Greqi, nuk kaloi pa jehonë. Ai ka dhënë një intervistë për gazetën greke 'Tanea', pas hapjes së ekspozitës së tij personale me vepra miks dhe skulptura. Rama foli për lidhjet e forta mes dy vendeve, artit, ndërsa pohon se nuk ka asnjë problem me pakicën etnike greke

Duke iu referuar aksidentit të trenit në Tempi, ai foli për dhimbjen që ndjen populli shqiptar, ndërsa vuri në dukje edhe shpalljen e zisë kombëtare në vend në shenjë solidariteti me Greqinë. 

Rama ishte i qartë kur tha se dy vendet janë “politikisht në një nivel shumë të mirë, çështjet mes nesh trajtohen me përkushtim nga të dyja palët, me një mirëkuptim të përbashkët që ne duhet të zgjidhim dallimet tona dhe se askush tjetër nuk e bën për ne”. 

Ai i referohet edhe vendimit greko-shqiptar për ankim të përbashkët në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë për zgjidhjen e çështjes së zonave detare. I pyetur nëse ka mundësi që të ketë zhvillime dhe të dorëzohet bashkëpremtimi Athinë-Tiranë para zgjedhjeve të ardhshme në Greqi, Rama përgjigjet negativisht pasi siç thotë ai “ka një procedurë që duhet ndjekur”.

Rama thekson se Tirana po ndjek hapat e parashikuar, në bazë të procedurave që “të kemi miratimin nga presidenti dhe më pas të fillojmë negociatat”.

Për minoritetin grek

Duke iu përgjigjur çështjeve të pazgjidhura që kanë të bëjnë me minoritetin etnik grek në Shqipëri, si dhe qytetarët shqiptarë që jetojnë në Greqi, Rama shprehu vlerësimin e tij se “gjithçka po shkon shumë mirë”. 

Rama pranoi se “arti nuk ndikon në politikë”, duke shtuar: "Poezitë e shkëlqyera nuk ndalojnë kurrë një luftë. Arti është një jetë në një realitet tjetër, politika është një betejë në realitetin e jetës sonë. Ndërsa arti nuk mund të ndikojë në politikë, politika mund të ndikojë në art për mirë, keq ose më keq."

Përsa i përket frymëzimit, ai thotë se vizaton në tavolinën e tij “gjatë takimeve, bisedave telefonike apo momenteve kur jam vetëm, kur mendja ime është duke punuar në axhendën e ditës. Unë vizatoj edhe në takime. Disa nga kolegët e mi të huaj kanë vizatime të mia në muret e zyrave apo shtëpive të tyre, por bardh e zi, sepse nuk i marr ngjyrat me vete në samitet e NATO-s apo BE-së”.

I pyetur se si do të krijonte një vepër që pasqyron marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Greqisë, ai thekson se “arti im nuk pasqyron mendimet e mia për jetën dhe politikën, por një realitet abstrakt me ca kujtime të lira aty-këtu. Megjithatë, një vepër arti që pasqyron marrëdhënien Shqipëri-Greqi do të ishte një objektiv mjaft i vështirë në një konkurs arti”.

Lidhur me lidhjet Greqi-Shqipëri në ditët e sotme, Rama nënvizon se “ato po bëhen gjithnjë e më të mira pas një periudhe trazirash dhe unë besoj fort në potencialin e mahnitshëm të këtyre lidhjeve për të mirën e të dy kombeve”.

edi rama

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni