LIVE UPDATES
Politike

Sezoni turistik/ Rama: Në 6 muaj përfituam 1 miliard të ardhura, hotelet dhe apartamentet ishin plot

Rama u shpreh se gjatë kësaj periudhe hotelet dhe apartamentet në Tiranë kanë qënë plot. 

27 Shtator 2022, 11:34 Nga A.B
Sezoni turistik/ Rama: Në 6 muaj përfituam 1 miliard të ardhura,
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama deklaroi ditën e sotme se gjatë 6 muajve sezon turistik në vend, janë përfituar 1 miliard të ardhura. Teksa bëri bëri bilancin e sezonit turistik, Rama u shpreh se gjatë kësaj periudhe hotelet dhe apartamentet në Tiranë kanë qënë plot. 

' Ju falenderoj për mikëpritjen. është rezultat nga ana jonë për të stimuluar krijimin e strukturave me 5 yje, me 4 dhe me 5. Shpesh herë keqkuptohet, për t'i krijuar njerëzve idenë se ajo që ne bëjmë është favorizim i më të pasurve. Kjo që bëjmë ne, dhe rritja e pranisë tonë është favorizim i ekonomisë kombëtare, i rrjetit të shërbimeve, favorim i të gjithë asaj pjese që vjen drejtpërdrejt nga skema. Këto janë struktura që sjellin një tjetër lloj turisti për të kaluar një ditë ose 2 ditë. Nga ai lloj turisti që rrit masën por jo të ardhurat në ekonomi. Eshtë një fakt i thjeshtë dhe i vërtetueshëm dhe në Shqipëri. Për ata që flasin për nevojën për një punësim të mirëpaguar, këto janë struktura që punojnë punonjësit me paga mbi mesatare dhe për punët më të thjeshta, E cmoj përpjekjen e bërë në këtë drejtim, për ata sipërmarrës dhe për të tilla struktura. Dihet se hoteleria është një sipërmarrje fitimprurëse por kërkon durim për të nxjerrë fitime. Ne kemi pasur një sezon surprizues, për sa i përket flukseve të të ardhurave, në 6 mujorin e parë kemi kaluar 1 mlrd të të ardhurave nga turizmi, dyfish i vitit të kaluar. Kemi pasur prurje për zonën veriore, falë investimeve të mirëmenduara dhe do të vazhdojmë t'i bëjmë. Tirana ka pasur një boom të jashtëzakonshëm turistësh, kanë preferuar dhe qëndrimin në Tiranë. Ka pasur fluks në hotele dhe në apartamente që janë marrë me qera. Shifra e pjesmarrjes së turizmit në prodhimin kombëtar të Shqipërisë. Turizmi ishte rreth 4% kur nisëm ne, nëse kthejmë kokën pas shumë kush e ka harruar, kemi pasur një turizëm krejt primitiv dhe jashtë çdo lloj standarti të konkurencës. '- tha Rama.

edi rama

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre