LIVE UPDATES
Aktualitet

Vdekja e Saimir Sulës në Spanjë, flet motra e tij: Për tre vite është bërë zero investigim, jam ende pa asnjë përgjigje

Majlinda u shpreh se nuk ekziston asnjë dokument zyrtar ku tregohet kërkesa e shtetit shqiptar për të sjellë në Shqipëri zemrën që pretendohet se është e Saimirit. 

28 Mars 2023, 20:33 Nga I.A
Vdekja e Saimir Sulës në Spanjë, flet motra e tij: Për tre
Majlinda Sula

TIRANË- Motra e Saimir Sulës, shqiptari që u gjetë pa zemër në Spanjë, Majlinda ka deklaruar se ende nuk ka asnjë shenjë për të sjellë zemrën e vëllait të saj në Shqipëri. Duke folur për FaxNews, Majlinda u shpreh se nuk ekziston asnjë dokument zyrtar ku tregohet kërkesa e shtetit shqiptar për të sjellë në Shqipëri zemrën që pretendohet se është e Saimirit. Sula ka thënë se pavarësisht insistimit të saj në 3 vite, në çdo institucion evropian, shqiptar dhe spanjoll për të zgjidhur çështjen, ende nuk është bërë asgjë.

"Siç ju e thatë Saimiri është varrosur pa zemër dhe ne këmi tre vite që nuk pushojmë për të kërkuar drejtësi, në Spanjë Bruksel dhe Tiranë, nuk jemi ndalur dhe nuk kemi gjetur asnjë lloj hetimi. I jam drejtuar Edi Ramës, për të kërkuar drejtësi për Saimirin. I gjithë zinxhiri i drejtësisë është në dijeni të rastit dhe në këto tre vite që do vazhdojmë me protestat në Parlamentin Evropian dhe çdo institucion tjetër, pavarësisht kësaj nuk ka asnjë lloj hetimi. Nga lajmet, është dhënë në 8 shkurt nga Prokuroria e Tiranës, që ka premtuar sjelljen e zemrës në Shqipëri. Këta mendojnë se zemra ekziston ende atje, ka probleme me ADN që po e ndërlikon punën, e zëmë se kjo zemra ekziston megjithëse datat përkatëse nuk korrespondojnë. Në adresën timë nuk kam marrë asnjë koment, kam kërkuar që t’i bëhet kërkesë Spanjës të sillet ajo zemër në Tiranë dhe të bëhet ADN për ta vërtetuar, nuk ka asnjë përgjigje. Pra nuk ka një dokument zyrtar që e vërteton këtë gjë. Unë kur paraqitem në Gjykatë, duhet dokument zyrtar, i bie të jetë një mashtrim nga institucionet shqiptare, nuk ka asnjë dokumet zyrtar që kërkon kthimin e zemrës.

Për tre vjet është bërë zero investivigim. Ku kam parë lajmet që do sillej zeemra, mendova që ky është një hap mashtrimi nga institucionet shqiptare dhe spanjolle. Pretendohet që është bërë një takim nga përfaqësues të institucioneve dhe pretendojnë që do e sjellin zemrën. Unë kam 2 e gjysmë që kërkoj një provë ADN-je, Gjykata atje nuk pranon. Nëse e kanë kërkuar, pse unë ende nuk kam një dokument zyrtar, për rastin e hapur për trafikim organesh. Një letër nga Ulsi Manja ku i kërkon autoriteteve spanjole të përshpetojnë hetimin. Mënyra se si ai e kërkon ADN e zemrës, në një letër në 22 janar i kërkon që gjykata atje të vendosë në zemra do mbahet atje ose silleni në Shqipëri. Avokati im mendohet që ADN në Spanjë mund të falsifikohet, nuk do vononin 2 vite për ta bërë këtë. Dje erdhi një vendim ku Gjykata nuk pranon që mjeku ligjor që bëri autopsinë të japë dëshminë. Avokati mendon që çështja pas rikorrigjimit të disa pikave, duhet çuar në Gjykatën e Lartë në Madrid. Prokuroria e Tiranës në një njoftim për shtyp ka thënë që datat e asaj zemre që pretendohet se ishte e Saimirit ishte një lapsus edhe për këtë nuk ka asnjë dokument. Zonja Salavaçi si e thua ti këtë, pa asnjë dokument, ku as organin nuk e ke në institucionet e tua," tha Sula.

Asnjë zyrtar shqiptar nuk ka shkuar në Spanjë ku i riu Sula humbi jetën në mënyrë misterioze në një spital të Barcelonës ku shkoi për një temperaturë të lehtë. Madje askush nuk e ngriti zërin kur trupi i të ndjerit mbërriti në Shqipëri me zemër të shkulur. Autoritetet spanjolle dhe ato shqiptare nuk kanë dhënë asnjë konkluzion të ngjarjes makabre. Në 8 Maj 2020 Saimiri shkoi në spital për një test Covidi, pasi ishte me temperaturë. Testi rezultoi negativ. Majlinda, motra e tij, priste që Saimiri të dilte nga spitali, por pas një telefonate me të, nuk e pa më të gjallë vëllain. Spitali konfirmoi vdekjen e 31-vjeçarit rreth mesditës së 9 Majit 2020. Fillimisht nga spitali u tha, që Saimir Sula është axhituar dhe gjatë momentit të neutralizimit nga rojet e spitalit, i ka pushuar zemra. Por e motra thotë se Saimiri kishte shenja dhune në trup. Instituti i Mjekësisë Ligjore në Barcelonë nuk ka një konkluzion të saktë për shkaqet e vdekjes. Në telefonatën e fundit, e motra thotë se Saimiri i ka thënë: Majlinda po më vrasin!

saimir sula majlinda sula

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN