LIVE UPDATES
Politike

Shkrimi i Ramës dhe Rutte, a ka axhendë ekonomike Komuniteti Politik? Çfarë i thanë Dosja.al zyrtarët francezë

Në disa takime në Ministrinë e Europës dhe Punëve të Jashtme të Francës, Dosja.al mësoi se Komuniteti Politik nuk do të ketë në fokus Ekonominë, por çështjet politike, unifikimin e politikës së vendeve europiane.

5 Tetor 2022, 20:35 Nga e.a
Shkrimi i Ramës dhe Rutte, a ka axhendë ekonomike Komuniteti Politik?
Edi Rama dhe Mark Rutte

Kryeminitri i Shqipërisë dhe Hollandës, e kanë mbështetur mbledhjen e parë të Komuniteti Politik Europian (KPE) të enjten në Pragë. Ata kanë folur për çështjet kryesore që duhet të diskutohen dhe zgjidhen në KPE, si energjia, klima etj.

Në përpjekjen për t' i paraprirë axhendës se Pragës, Rutte dhe Rama duket se nuk e kanë konsultuar mendimin e tyre me vetë propozuesit, francezët.

Në disa takime në Ministrinë e Europës dhe Punëve të Jashtme të Francës, Dosja.al mësoi se Komuniteti Politik nuk do të ketë në fokus Ekonominë, por çështjet politike, unifikimin e politikës së vendeve europiane.

Nuk do të dublojë Komisionin Europian, as Këshillin Europian, por do të jetë një forum këshillimor i stilit të G 20, një forum i zgjeruar që tenton të angazhojë vendet anëtare në zbatimin e vendimeve që do të merren.

KPE, sipas zyrtarëve francezë, mendohet të mblidhet gjithmonë përpara Këshillit Europian, që vendimet apo angazhimet të diskutohen më pas edhe në Samitin 3-mujor të krerëve të shteteve të vendeve anëtare.

Nëse Këshilli Europian do të mblidhet në 13 tetor dhe Presidenca Çeke e BE ka njoftuar se do të fusë në rendin e ditës edhe çështjen e heqjes së vizave për Kosovën, Komuniteti Politik mblidhet 1 javë përpara, për të diskutuar paraprakisht ato çështje që kërkojnë edhe konsensusin e vendeve jo-anëtare por kontinentale.

Anëtare e Këshillit pritet të jetë edhe Turqia, përveç ish-republikave sovietike dhe Ballkanit Perëndimor. Në KPE janë të ftuar edhe vendet joanëtare perëndimore, si Zvicra, të cilat nuk ndjekin politikat ekonomike, apo energjitike të Brukselit.

Kështu që KPE, ndoshta nuk do ta marrë parasysh shkrimin e dy kryeministrave, por gjithsesi, tentativa ishte për tu përshëndetur.

edi rama mark rutte

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari