LIVE UPDATES
Bota

Del raporti i OKB: Turqia po shkel rëndë Konventën Ndërkombëtare të të Drejtave Civile dhe Politike

20 Janar 2021, 11:46 Nga DOSJA
Del raporti i OKB: Turqia po shkel rëndë Konventën

SHBA– Grupi i Punës i Kombeve të Bashkuara për ndalimin e veprimeve arbitrare tani i klasifikon ankesat e ardhura për Turqinë si urgjente. Ky është rezultat i një analize të gjatë nga grupi i punës, pas së cilës duket qartë se Turqia ka thyer rregullat Ndërkombëtare për të Drejtat Civile dhe Politike në shumë raste. Grupi i punës i dërgoi një letër qeverisë turke në 10 Nëntor të vitit të kaluar, ku iu kërkua një reagim zyrtar brenda dy muajve. Me skadimin e afatit, përgjigjja e Turqisë tani është bërë publike, sipas DTJ. 

Në raportin e publikuar nga OKB-ja listohen arsyet sipas të cilës Turqia ka shkelur të drejtat civile dhe politike të qytetarëve të saj.

Grupi i punës shqyrtoi raste specifike që ndodhën menjëherë pas përpjekjes së dështuar për grusht shteti më 15 Korrik të 2016. Shkeljet e shumta të Paktit Ndërkombëtar të përmendura për të Drejtat Civile dhe Politike u gjetën në 43 raste. Gjatë gjykimeve të tyre, këta njerëz u trajtuan padrejtësisht, u keqtrajtuan dhe u torturuan dhe liria e tyre e shprehjes u kufizua rëndë.

Megjithëse është e qartë se përpjekja për grusht shteti u krye nga forcat e sigurisë dhe pjesë të ushtrisë, qeveria, në mënyrë të pakuptueshme, arrestoi një numër veçanërisht të madh të akademikëve, mjekëve, gjykatësve dhe prokurorëve publik pas përpjekjes për grusht shteti. Në të gjitha rastet, këta njerëz u ndoqën penalisht si anëtarë të lëvizjes Gylen. Që nga përpjekja për grusht shteti katër vjet e gjysmë më parë, qeveria turke ka ndërmarrë veprime kundër lëvizjes ndërkombëtare rreth studiuesit islam Fethullah Gylen, duke e quajtur atë organizatë terroriste “FETÖ”.

Sipas grupit të punës, në dhjetëra raste qeveria turke nuk kishte ndonjë fakt për të mbështetur arrestimet e tyre. Në shumë raste, hapësirat ad hoc private të banimit u sulmuan pa urdhër kërkimi. Sipas raportit, komunikimi midis të paraburgosurve dhe avokatëve të tyre mbrojtës ishte i kufizuar ose madje ishte mohuar në shumë raste. Në vend të avokatëve të tyre të ëndërruar, ata duhet të kishin marrë mbrojtës publik. Shumica e bisedave me avokatët e saj u regjistruan. Për më tepër, të burgosurve shpesh nuk u jepej koha e mjaftueshme për t’u mbrojtur. Kjo përbën shkelje të nenit 14 të Paktit Ndërkombëtar për të Drejtat Civile dhe Politike.

Grupi i punës rendit provat e pretenduara të qeverisë turke për anëtarësimin në një organizatë terroriste të armatosur. Këto përfshijnë pajtimin në media të caktuara, të tilla si gazeta e përditshme turke më e shitur, Zaman, ose një llogari rrjedhëse në Bankën Asya. Përveç kësaj, dhjetëra mijëra njerëz janë duke u burgosur në Turqi për përdorimin e një aplikacioni për smartphone të quajtur “ByLock”. Për qeverinë turke ju jeni gjithashtu terrorist nëse e keni dërguar fëmijën tuaj në një institucion arsimor të lëvizjes Gylen. Këto nuk janë vepra penale në shtetet brenda Pakti Ndërkombëtar për të Drejtat Civile dhe Politike.

Përgjigja turke drejtuar OKB-së më 16 Dhjetor, ishte se gjithçka filloi me përpjekjen për grusht shteti në 2016. Sipas saj, “FETÖ”, i cili ishte infiltruar në shtet vite më parë, qëndronte pas përpjekjes për grusht shteti, dhe kjo është arsyeja pse ishte e domosdoshme që integriteti i demokracisë turke të fshijë këtë organizatë nga gjyqësori, ushtria dhe të gjitha agjencitë e tjera qeveritare. Pretendime të tilla si ndalimi arbitrar, rrëmbimi dhe tortura ishin të pabazuara.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota okb kritika turqise okb kritika turqise

Sondazh

Poll
Bota 20 Janar 2021, 10:22

SHBA-Uashingtoni po përgatitet për inagurimin e Joe Biden, me masa të forta sigurie. Sipas BBC, pas trazirave në protestat e 6 janarit në Capitol, janë vendosur...

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel