LIVE UPDATES
Sport

VIDEO/ Janë publikuar imazhet e fundit të Emiliana Salës dhe një telefonatë, që mund t’i kishte shpëtuar jetën futbollistit…

“Unë po fluturoj mbi Kanalin Anglez dhe dëgjova një zhurmë, nuk e kuptoj se ishte. Shqyrtova gjithçka, më dukej mirë, vazhdova të fluturoja. Ky aeroplan duhet të kthehet në hangar, nuk është i besueshëm”

21 Shtator 2022, 16:41 Nga DOSJA

VIDEO/ Janë publikuar imazhet e fundit të Emiliana Salës dhe

FRANCE - Edhe tre vjet pas aksidentit, që vrau Emiliano Sala, atëherë sulmuesi i Nantes që kishte nënshkruar me Cardiff, vazhdojnë të dalin të dhënat e reja për incidentin. Këtë të mërkurë, BBC zbuloi imazhet e fundit të lojtarit argjentinas të gjallë, përpara se të niste udhëtimin fatal, më 21 janar 2019.

Përveç kësaj, u publikua edhe një telefonatë nga David Ibbotson, me një koleg pilot. “Ata më besuan mua për të marrë një lojtar për Cardiff, ata do të paguajnë 20 milionë euro për të. Shkova në një avion të pasigurt. Jelekun e shpëtimit e mbaj zakonisht nën sedilje, por nesër do ta vesh”,- tha ai një ditë më pare, por shqetësimet vazhduan po atë ditë: “Unë po fluturoj mbi Kanalin Anglez dhe dëgjova një zhurmë, nuk e kuptoj se ishte. Shqyrtova gjithçka, më dukej mirë, vazhdova të fluturoja. Ky aeroplan duhet të kthehet në hangar, nuk është i besueshëm”.

Kujtohet se avioni u ngrit nga Franca në orën 19.15 dhe në orën 20.12 humbi kontaktin me kullën e kontrollit, duke u përplasur në det me një shpejtësi, të vlerësuar prej 434 km/h. Trupi i futbollistit u gjet vetëm dy javë pas aksidentit, ndërsa piloti David Ibbotson nuk u gjet kurrë dhe vendndodhja e mbetjeve nuk dihet.

Më vonë doli se Cardiff kishte blerë një biletë për një fluturim, që nisej nga Parisi.  Megjithatë, Emiliano Sala përfundoi duke qëndruar në Nantes, për t’i thënë lamtumirë Wille McKay, ndërmjetësi i transferimit. Kështu ai përfundoi në një fluturim privat me David Henderson, një pilot që ia kaloi shërbimin David Ibbotson, i cili nuk kishte patentë piloti profesionist.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë