LIVE UPDATES

amerika latine

Bota 22 Shkurt 2019, 11:45

Tërmeti 7.5 ballë godet Ekuadorin

Epiqendra e tërmetit ishte në një zonë pak të populluar 139 milje (224 km) në juglindje të qytetit të Ambato. Tërmeti filloi të ndihej në një thellësi prej 132 ...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Amerika Latine dhe Azia përfshihen nga vala e variantit Omicron - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Amerika Latine dhe Azia përfshihen nga vala e variantit Omicron

22 Janar 2022, 07:25 Nga DOSJA
Amerika Latine dhe Azia përfshihen nga vala e variantit Omicron

SAN JOSE, Kosta Rika – Në Kosta Rika, zyrtarët po inkurajojnë personat e infektuar nga koronavirusi që të mos marrin pjesë në votime për zgjedhjet e përgjithshme që po afrojnë. Në anën tjetër të botës, Pekini po i vendos nën izolim komunitetet rezidenciale, ndërsa vendi pret me ankth fillimin më 4 shkurt të Lojërave Olimpike.

Në Amerikën Latine dhe në Azi, ku varianti Omicron po shfaqet rishtazi, disa vende po vendosin kufizime të forta, ndërsa vende të tjera ngurrojnë të vendosin kufizime të tilla ndaj popullsisë së lodhur nga kufizimet e mëparshme.

Varianti Omicron përfshiu me shpejtësi vendet ku goditi fillimisht, si Afrikën e Jugut, Britaninë dhe Shtetet e Bashkuara, duke e ngritur nivelin e infektimeve në rekordet më të larta që nga fillimi i pandemisë.

Kontinentet e Amerikave raportuan gati 7.2 milionë infektime të reja nga COVID-i dhe mbi 15 mijë vdekje të lidhura me të gjatë javës së fundit, tha të mërkurën Organizata Pan-Amerikane e Shëndetësisë (PAHO). Infektimet nga koronavirusi në mbarë Amerikat janë dyfishuar gjatë periudhës 1-8 janar, nga 3.4 milionë raste të reja, në 6.1 milionë.

Infektimet po përshpejtohen në Bolivi, Brazil, Kolumbi dhe Peru, si dhe po shtohen shtrimet në spital në Argjentinë, Paraguai dhe Uruguai, tha drejtorja e PAHO-s, Carissa Etienne. Ishujt e Karaibeve po përjetojnë një nga rritjet më të larta që nga fillimi i pandemisë, tha zonja Etienne.

“Megjithëse infektimi nga varianti Omicron duket se është më i lehtë, ne vazhdojmë të bëjmë thirrje për kujdes pasi virusi po përhapet në mënyrë më aktive se më parë”, tha zonja Etienne.

Infektimet po rriten edhe në Azi, si në Filipine, që gjatë javëve të fundit ka përjetuar përhapjen më të keqe të koronavirusit.

Vendet në të dyja këto zona të globit po shqyrtojnë një kombinim kufizimesh që popullsitë e tyre të lodhura do të mund t’i pranojnë dhe që nuk do të shkaktojnë dëm të panevojshëm për ekonomitë e tyre.

“Po shkojmë tashmë në vitin e tretë të pandemisë dhe popullsia është lodhur”, tha Carlos Lula, presidenti i Këshillit të Brazilit për Sekretariatet e Shëndetësisë. “Nuk ka më hapësirë për kufizime të tilla. Do të na duhet të përballemi me valën e tretë me masa mbrojtëse si maskat, distancimi dhe vaksinimi”.

Argjentina dhe Meksika gjithashtu kanë përjashtuar vendosjen e kufizimeve mbarëkombëtare, duke u mbështetur më shumë tek fushata e vaksinimit dhe tek fakti që variani Omicron ka simptoma më pak të rënda.

Dy vende të tjera të Amerikës Qendrore, Panamaja dhe Hondurasi, nuk kanë vendosur asnjë kufizim pavarësisht se rastet e tyre të infektimeve janë dyfishuar gjatë javës së kaluar.

Porto Riko, një territor i Shteteve të Bashkuara dhe ndër vendet më të goditura në Karaibe ku rritja e infektimeve ka përfshirë gjithë rajonin, forcoi kufizimet përsëri këtë muaj pasi niveli i testeve pozitive me COVID-19 u rrit nga 5% në fund të vitit të kaluar në më shumë se 40% në javët e fundit.

Në Kili, infektimet u rritën me 151% në një javë, por i vetmi kufizim që qeveria ka vendosur deri më tani është ulja e kufirit të kapacitetit për hapësirat publike. Vendi ka një shkallë të lartë vaksinimi, me më shumë se 92% e personave në moshën mbi 18 vjeç dhe 78% e të miturve që kanë marrë tashmë dy doza të vaksinës. Qeveria filloi të ofrojë një dozë të katërt këtë muaj.

Megjithatë, në disa vende të Amerikës së Jugut, varianti Omicron ka një ndikim të rëndë.

Një spital kryesor në qytetin më të madh të Bolivisë ndaloi pranimin e pacientëve të rinj për shkak të mungesës së personelit dhe një nga shtetet më të populluara të Brazilit anuloi operacionet e planifikuara për një periudhë njëmujore. Federata e ofruesve privatë të kujdesit shëndetësor të Argjentinës vlerëson se rreth 15% e punonjësve të saj janë të infektuar aktualisht nga virusi.

Në Azi, Koreja e Jugut lehtësoi disi këtë javë kufizimet e saj për tubimet. Por zyrtarët kanë shprehur shqetësimin për një rritje të infektimeve gjatë festës së Vitit të Ri Hënor, i cili fillon në fund të muajit, kur miliona njerëz zakonisht udhëtojnë në mbarë vendin për të takuar të afërmit.

Në Kinë, kryeqyteti Pekin e ka kaluar mësimdhënien në internet dhe ka mbyllur disa ndërtesa zyrash. Japonia, ndërkohë, po ushtron kontrolle të rrepta kufitare me rritjen e infektimeve, por nuk ka ndërmarrë masa të mëtejshme përveçse shkurtimin e orëve të punës për restorantet dhe baret.

Autoritetet e Hong Kongut kanë ndaluar ngrënien në ambiente të mbyllura pas orës 18:00 dhe urdhëruan disa biznese, si muzetë dhe palestrat, që të mbyllen të paktën deri në fillim të shkurtit. Qyteti po asgjëson gjithashtu kafshët e vogla shtëpiake, si brejtësat, dhe po ndalon importin dhe shitjen e tyre, pasi disa lloje brejtësish në një dyqan kafshësh rezultuan pozitivë për koronavirusin.

Në Filipine, zyrtarët këtë javë filluan të përjashtojnë udhëtarët që nuk janë vaksinuar plotësisht nga transporti publik në rajonin Manila, rajon me më shumë se 13 milionë banorë. Ky veprim nxiti protesta nga grupet e të drejtave të njeriut. Infektimet e konfirmuara ditore u rritën nga disa qindra muajin e kaluar në më shumë se 30 mijë ditët e fundit.

Udhëheqësit e Kishës Katolike në kryeqytetin e Filipineve u detyruan të anulojnë për të dytin vit procesionin e 9 janarit të Nazarenit të Zi, një statujë e zezë shekullore e Jezu Krishtit. Për shkak se ngjarja është një nga festat më të mëdha fetare të Azisë, që tërheq miliona pelegrinë kryesisht këmbëzbathur, zyrtarët kishin frikë se mund të bëhej një premisë për një përhapje shumë të lartë të variantit Omicron.

Duke paralajmëruar se varianti ndonjëherë më i dobët Omicron mund të vazhdojë të marrë jetë, Presidenti Rodrigo Duterte iu lut njerëzve që të imunizohen plotësisht.

“Nëse jeni vaksinuar, keni një shans për të luftuar. Nëse jo, ne do të vazhdojmë varrimet, do të mbushim varrezat tona”, tha zoti Duterte në një fjalim të transmetuar nëpërmjet televizionit./VOA

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota amerika latine omicron amerika latine omicron

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE