LIVE UPDATES

koronavirusi ne brazil

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Koronavirusi në Brazil, njësitë e kujdesit intensiv janë pothuajse jashtë kapacitetit të tyre, pacientët po trajtohen në - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Koronavirusi në Brazil, njësitë e kujdesit intensiv janë pothuajse jashtë kapacitetit të tyre, pacientët po trajtohen në

19 Mars 2021, 14:35 Nga DOSJA
Koronavirusi në Brazil, njësitë e kujdesit intensiv janë

BRAZIL– Sistemi i kujdesit shëndetësor në Brazil është zhytur në krizën më të rëndë në historinë e tij, me mjekë të mbingarkuar dhe pacientë që vdesin ndërsa ata presin për një shtratë në kujdesin intensiv ndërsa presidenti skeptik i vendit, Jair Bolsonaro, vazhdon të bëjë thirrje për një bllokim total të vendit.

Ndërsa numri i përditshëm i infektimeve dhe vdekjeve u rrit në shifra këtë javë, studiuesit nga instituti kryesor shëndetësor i Brazilit, Fiocruz, thanë se vendi më i madh i Amerikës së Jugut po përballet me një katastrofë të pashembullt.

Sipas Guardian, njësitë e kujdesit intensiv Covid në të gjithë Brazilin, përfshirë dhe kryeqytetin, Brasília, tani janë pranë arritjes së kapacitetit, tha instituti, duke paralajmëruar se situata është kritike.

“Situata jonë nuk është aq kritike. Krahasuar me vendet e tjera, në të vërtetë është mjaft e rehatshme, ”– tha Ricardo Barros, udhëheqësi i Bolsonaro në dhomën e ulët, të Mërkurën pasi u raportuan 2.798 viktima dhe një rekord 90.830 raste të reja.

Paschoalick, i cili punon në një spital publik në qytetin e Dourados, tha se ai kishte parë anëtarët e ekipit të tij të derdhnin lotët e lodhjes dhe dëshpërimit ndërsa luftuan për të përballuar numrin e lartë të pacientëve. Të martën, njësia e tij me 20 shtretër kishte një shtrat të lirë, dhe kërkon të pranojë 22 pacientë me Covid.

Në kryeqytetin e shtetit, Campo Grande, gjërat ishin akoma më keq. “Më thanë dje se atje është një klinikë shëndetësore me 20 ambulanca të parkuara jashtë. Pacientët po mbërrijnë nga qytete të vogla në brendësi dhe nuk ka ku t’i vendosë, kështu që ata thjesht i mbajnë në ambulanca, “– tha Paschoalick. Një spital privat kishte mbyllur dyert sepse edhe departamenti i tij i aksidenteve ishte i mbushur me pacientë Covid në intubim.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota koronavirusi ne brazil vaksinimi ne brazil koronavirusi ne brazil vaksinimi ne brazil

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN