LIVE UPDATES
Ekonomi

Të ardhurat buxhetore kalojnë nivelin e PARAKRIZËS në janar-prill, ndihmohen nga rritja e pagës minimale

18 Maj 2021, 05:28 Nga DOSJA
Të ardhurat buxhetore kalojnë nivelin e PARAKRIZËS në

Përmirësimi i ecurisë ekonomike në pjesën e parë të këtij viti ka ndikuar pozitivisht dhe në ecurinë e të ardhurave buxhetore. Sipas treguesve fiskalë të Ministrisë së Financave, për periudhën janar-prill 2021 në buxhet u arkëtuan 152.2 miliardë lekë, me një rritje prej 14% në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Edhe në raport me janar-prillin e 2019-s, të ardhurat janë rritur me rreth 2%. Të ardhurat nga tatimet e doganat janë pothuajse në të njëjtin nivel me katërmujorin 2019. Tatimi mbi fitimin ka rënë me 14% në raport me nivelet e parakrizës. Në rritje me parakrizën është akciza dhe të ardhurat personale.

Rritja me 2% e të ardhurave në raport me parakrizën është ndikuar nga performanca e mirë e sigurimeve shoqërore e shëndetësore, që u zgjeruan me 10%, të ndikuara nga rritja e pagës minimale dhe maksimale për efekt të kontributeve të sigurimeve shoqërore, që hyri në fuqi nga 1 janari.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë performanca paraprake e treguesve fiskalë të konsoliduar për periudhën 4 mujore (Janar – Prill 2021) reflekton ecurinë e mbledhjes së të ardhurave dhe realizimit të shpenzimeve gjatë periudhës së pandemisë dhe lehtësitë fiskale në shtyrjen e mbledhjes apo zerimin e disa taksave.

Të ardhurat totale për 4-mujorin e vitit 2021 u realizuan në masën 103 % të planit të 4-mujorit.

Shpenzimet e përgjithshme publike, për 4-mujorin e vitit 2021, u realizuan në masën 99% të planit të periudhës.

Në përputhje me parashikimet buxhetore dhe të indikatorëve makroekonomikë, niveli i deficitit në muajin e katërt të vitit 2021 rezultoi në rreth 14.6 miliardë lekë.

Të Ardhurat

Të ardhurat totale për 4-mujorin e vitit 2021 u realizuan në masën 152 miliardë ose 103 % të planit të 4-mujorit. Krahasuar me një vit më parë të adhurat kanë rritje prej 19 miliard lekë.

Të ardhurat doganore (të ardhurat nga TVSH në import, akciza, taksa doganore dhe renta minerare) u realizuan në vlerën 52.8 miliardë lekë, 9 miliardë lekë ose 20.7% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe 100% realizim i planit të ndryshuar, të të ardhurave doganore për 4 mujorin e vitit 2021.

Të ardhurat nga TVSH në import për 4 mujorin rezultojnë 35.9 miliardë lekë, 7.2 miliardë lekë ose 25% më shumë se një vit më pare, si dhe realizim në masën 100% kundrejt planit të ndryshuar.

Të ardhurat nga akciza janë realizuar në masën 14 miliardë lekë, 1.4 miliardë lekë ose 11.4% më shumë se viti 2020, si dhe realizim në masën 100% kundrejt planit të ndryshuar.

Të ardhurat nga renta minerare në eksport janë realizuar në vlerën 800 milionë lekë, 112.7% krahasuar me vitin i kaluar dhe realizim në masën 96.4% kundrejt planit të ndryshuar.

Të ardhurat nga taksat doganore janë arkëtuar në vlerën 2 miliardë lekë, 338 milionë lekë ose 19.5% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe realizim në masën 100% kundrejt planit të ndryshuar.

Të ardhurat tatimore (të ardhurat nga TVSH neto në vend, tatimi mbi fitimin, tatimi mbi të ardhurat personale, taksat nacionale dhe kontributet e mbledhura nga DPT), për 4 mujorin 2021 u realizuan në masën 79.9 miliardë lekë, 6.7 miliardë ose 9.2% më shumë se 4 mujori i vitit të kaluar, si dhe 1 miliardë lekë, ose 1.3% më shumë se plani i 4 mujorit 2021 i ndryshuar.

Të ardhurat nga TVSH e arkëtuar (bruto), u realizua në masën 17.6 miliardë lekë, 2.4 miliardë ose 16% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe 4 miliardë ose 29.9% më shumë se plani i ndryshuar i TVSH për tu arkëtuar në 4 mujorin 2021. Rimbursimet për periudhën 4 mujore 2021 arritën 10.5 miliardë lekë, 5.8 miliardë lekë ose 124.2% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe 3.9 miliardë lekë ose 58.7% më shumë se plani i rimbursimit të TVSH-së për 4 mujorin 2021.

Të ardhurat e mbledhura nga tatimi mbi fitimin u realizuan në masën 13 miliardë lekë 2.1 miliardë lekë, ose 19.7% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe realizim në masën 100% kundrejt planit të ndryshuar.

Tatimi mbi të ardhurat personale është arkëtuar në vlerën 12.9 miliardë lekë, 1.9 miliardë lekë ose 16.8% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe realizim në masën 97.9% kundrejt planit të ndryshuar.

Taksat nacionale, për peridhën Janar-Prill 2021 u realizuan në masën 11.27 miliardë lekë, 2.4 miliardë lekë ose 25.7% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe realizim në masën 102.8% kundrejt planit të ndryshuar.

Të ardhurat e mbledhura nga kontributet për sigurimet shoqërore dhe shëndetësore (të administruara nga DPT), u realizuan në masën 35.1 miliardë lekë, 3.8 miliardë lekë ose 11.9% më shumë se 4 mujori 2020, si dhe realizim 102.3% të planit të ndryshuar për 4 mujorin 2021.

Shpenzimet

Shpenzimet e përgjithshme publike, për muajin e katërt të vitit 2021, arritën në rreth 166.9 miliard LEK me një realizim në masën 99.3 përqind të planit të periudhës, ndërsa krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2020 ky zë ka rezultuar 12.2 përqind më i lartë ose rreth 18.1 miliard LEK më shumë.

Shpenzimet korente dhe ato kapitale, për periudhën 4 mujore, kanë shënuar një realizim respektivisht në masën 100.2 përqind dhe 78.7 përqind të planit të periudhës.

Niveli i deficitit për periudhën 4 mujore të vitit 2021 rezultoi në rreth 14.65 miliard LEK, ose rreth 927 milion LEK më pak se e njëjta periudhë e një viti më parë. Për periudhën 4 mujore niveli i deficitit rezulton 71.1 përqind e planit të periudhës, plan i cili rezulton në rreth 20.6 miliard LEK.

MONITOR

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

ekonomi ekonomi monitor te ardhurat buxhetore monitor te ardhurat buxhetore

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari