LIVE UPDATES
Ekonomi

Të ardhurat nga TAP 2020, 59% nga pagat! Rriten me 34% arkëtimet nga shitja e pasurive të paluajtshme

13 Maj 2021, 06:21 Nga DOSJA

Kriza pandemike solli një nga tronditjet më të forta ekonomike në këto tre dekadat e tranzicionit.

Teksa shumica e sektorëve në ekonomi u përballen me rënie të fortë të shitjeve si pasojë e kufizimeve për frenimin e pandemisë, sektori i pasurive të paluajtshme jo vetëm që ruajti trendin por shënoi rritje të konsiderueshme. Një tregues indirekt i arkëtimeve tatimore e fakton këtë trend. Të ardhurat e Tatimit mbi të Ardhurat personale (TAP) nga shitja e pasurive të paluajtshme u rritën me 34 për qind në vitin 2020.

Drejtoria e Përgjithshëm e Tatimeve raportoi se të ardhurat nga TAP mbi shitjen e pasurive të paluajtshme ishin 3,6 miliardë lekë në vitin 2020 me një rritje 34.4% në raport me vitin 2019. Arkëtimet nga shitja e pasurive të paluajtshme zunë 10 për qind të totalit te të ardhurave nga TAP më 2020.

Zëri i dytë me rritjen më të madhe ishin arkëtimet e TAP nga deklaratat individuale. Të ardhurat nga ky zë arritën në 502 milionë lekë me një rritje vjetore 37%. Këto arkëtime zënë vetëm 1.3 për qind te të ardhurave totale nga TAP.

Të ardhurat totale nga TAP shënuan tkurrje vjetore me rreth 20 për qind në vitin 2020. Në këtë tendencë ndikuan arkëtimet nga dividendi me rënie me 79 për qind, pasi në vitin 2019 ky zë u ndikua pozitivisht nga ulja e dividendit nga 15 në 8 për qind, me efekt prapaveprues edhe për vitet e mëparshme.

Burimi kryesor i të ardhurat nga TAP, pagat nuk pësoi ndryshime të forta edhe pse në një vit pandemik. Arkëtimet e TAP nga pagat ishin rreth 22 miliardë lekë me një rënie vetëm 1.7 për qind në raport me një vit më parë. Arkëtimet nga pagat zënë 59% te të ardhurave totale nga TAP.

Rënia më e madhe në zërat e TAP u vu re në mbi interesat dhe mbi qiratë përkatësisht me 4.8 dhe 5.4%.

Tatimi mbi të ardhurat personale është programuar 41.1 miliard lekë dhe është realizuar 37.1 miliard lekë, me një mosrealizim prej 4.0 miliard lekë ose 9.76 % më pak. Krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, në të cilin u arkëtuan 46.2 miliard lekë, të ardhurat nga ky lloj tatimi janë realizuar 9.2 miliard lekë më pak ose 19.81% më pak.

Të dhënat sipas qarqeve tregojnë se të ardhurat nga TAP ishin më të larta se plani në qarqet e Gjirokastrës dhe Kukësit përkatësisht me 21.5 dhe 2% rritje. Ndërsa mosrealizimi më i lartë ishin në Sarandë dhe në Dibër me mbi 21 % secila./ B.Hoxha

Monitor

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

ekonomi ekonomi tap te ardhurat e tatimeve tap te ardhurat e tatimeve

Sondazh

Poll
Ekonomi 12 Maj 2021, 18:00

Kartat grafike për kompjutera janë një nga pajisjet më të kërkuara të momentit në pikat ku tregtohen pajisjet kompjuterike. Por për çfarë përdoren? Pjesa...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN