LIVE UPDATES
Editorial

Urdhërat për SPAK, me kë e ka Edi Rama

7 Maj 2022, 12:26 Nga Enton Abilekaj

Urdhërat për SPAK, me kë e ka Edi Rama

Nëse do të ishte thjesht një urdhër për SPAK, Rama nuk ka pse ta lëshojë publikisht. Kontaktet e tij me SPAK janë të qarta, që në hetimin e patronazhistëve, tek hetimi i dosjes 184, 339, etj. Është e njohur aftësia e Ramës për të marrë në telefon direkt, këdo që i duhet dhe, në varësi të kontrollit që ka mbi të, ta urdhërojë, shantazhojë, komplimentojë e kështu me radhë deri në lëpirje. I vetmi që përjashtohet është ai që urdhëri publik i drejtohet SPAK.

Ai urdhër i drejtohet si kërcënim opozitës së re që po i del përballë, Berishës dhe Metës, frikës që ka Rama nga një opozitë e fortë që nuk e ka gjuhën e lidhur tek ortakët e tij dhe është e lirë të denoncojë aferat e mëdha. Edhe për të marrë maksimumin bëmave të pandëshkuara të së shkuarës së tyre. Urdhëri publik për SPAK, u drejtohet ndërkombëtarëve si ankesë dhe paralajmërim për rebelim ndaj Reformës në Drejtësi.

Duke qenë se veçanërisht SHBA, por edhe BE, kanë akses në SPAK dhe ushtrojnë një influencë konkuruese në institucionet e reja të Drejtësisë, Edi Rama ndihet i kërcënuar ose i tradhëtuar. Kupa u derdh me arrestimin e Alqi Bllakos. Jo se deputeti ishte i afërt me kryeministrin, por sepse arrestimi i tij ishte i paautorizuar dhe i pakontrolluar nga i gjithëpushtetshmi. Arrestimi i tij ishte konfirmim i një fuqie konkuruese madje sfiduese në kontrollin e Drejtësisë. Pas kësaj, Rama nxitoi të tregojë që Reforma nuk bëhet pa votat e tij, prandaj nuk mund të dalë kundër tij.

Nuk mund të rikuperojë dëmin e bërë tashmë, por i del përpara të panjohurës, që mund të jetë dërrmuese për qeverinë e tij, arrestimin e ndonjë ministri apo bashkëpunëtori më të ngushtë që është në detyrë. Ai nxiton të vendosë vijën e kuqe të bashkëpunimit, që ndërkombëtarët mos ta nxisin SPAK të ngrejë stekën, por të kthejë kokën mbrapa, tek dëmet e së shkuarës. Të mos merret me rrugët e florinjta, me koncesionet shkatërrimtare të buxhetit, me Rilindjen Urbane 2 miliardëshe, por t’i kthehen edhe një herë 1 miliardëve të Rrugës së Kombit, Gërdecit, bllokut të Ilir Metës dhe 21 janarit që e pasoi. Urdhëri publik është paralajmërimi i fortë që Rama u bën dubluesve të pushtetit të Drejtësisë, që atë influencë që kanë fituar falë votave të tij, janë duke e humbur përfundimisht.

Këtë mund t’ua komunikonte gjithashtu privatisht ndërkombëtarëve, por pasiguria që mesazhi shkon në vendin e duhur, e detyron ta bëjë publikisht. Urdhëri për SPAK mbi të gjitha, u shkon si jusitifikim atyre që nuk i mbrojti dot, ose i shiti për të shpëtuar të tjerët. I drejtohet Saimir Tahirit, Lefter Kokës dhe më pak Alqi Bllakos. Komunikimi direkt me ta është i rrezikshëm, pakënaqësia e tyre, dyshimi për besëprerje nga Rama, është akoma më i rrezikshëm. Për këtë arsye duhet ky mesazh i koduar, ku Rama pranon se nuk është ai kontrolluesi i Drejtësisë dhe se është shumë i pakënaqur nga SPAK.

Ata duhet të binden që nuk e kanë nga Rama, nuk i shiti ai. Jo më kot, mbajti një fjalim të gjatë për “shitjen e shokëve nga i Gjati” në Kongres. Frika nga zemërimi i atyre që janë mbrapa hekurave dhe nuk kanë asgjë për të humbur, është arsyeja kryesore e komunikimit të paprecedentë të Kryeministrit me Drejtësinë. Edi Rama e di se duke urdhëruar publikisht arrestimin e Berishës dhe Metës, vetëm sa u jep atyre imunitet, duke e komptomentuar më keq SPAK-un e mbushur me dyshime. Por qëllimi i tij nuk është që të ketë Drejtësi. E kundërta i duhet tani, kur dosjet e denoncimeve për aferat e qeverisjes së tij janë bërë stivë në Prokurorinë Speciale.

Sondazh

Poll

Editorial 4 Maj 2022, 15:04

Impakti gjeopolitik i luftës: 10 teza

UKRAINË– Lufta në Ukrainë shënon një periudhë të re gjeopolitike. Teksa rënia e Murit të Berlinit në 1989 shënonte mbarimin e Luftës së Ftohtë dhe pë...

Editorial 3 Maj 2022, 10:51

Kuvendi i Berishës

Nga Blendi KajsiuKy është togfjalëshi që përmbledh më së miri Kuvendin e datës 30 prill. Ai ishte në thelb kuvend i Berishës më shumë se kuvend i Partisë Demokr...

Editorial 28 Prill 2022, 11:21

Kjo është opozita e fortë?

Arsyeja kryesore se përse mbështetësit e Berishës brenda dhe jashtë PD-së u rreshtuan kundër Bashës ishte sepse e akuzonin atë për opozitë të dobët. Sipas tyre,...

Editorial 23 Prill 2022, 13:57

Davidi, Golia, Enkelejdi dhe Partia

Nga Meri LikaSot në ditën ndërkombëtare të librit më pëlqen të sjellë një fragment nga një libër i Malcom Gladëell me titull “Davidi dhe Golia”. Në prathënien e...

Editorial 22 Prill 2022, 18:41

Rama zgjedh precedentin, jo presidentin!

TIRANË– Pasi socialistët pas mbledhjes së grupit parlamentar shprehën emrat e tyre për Presidentin e vendit, kryeministri Edi Rama ua ka hedhur të gj...

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind