LIVE UPDATES
Editorial

Bashkim, riciklim apo asimilim? Thjesht një tjetër zhgënjim

30 Prill 2022, 15:56 Nga DOSJA
Bashkim, riciklim apo asimilim? Thjesht një tjetër zhgënjim

Nga Enton Abilekaj

Ishte hera e parë që Kuvendi i Partisë Demokratike nuk entuziazmoi askënd. Përveç lotëve të mallëngjyes së Jozefinës, ata që po përfitonin auditorin komod të 18 dhjetorit si shpërblim për 11 dhjetorin e ftohtë dhe entuziast në stadium, u prekën edhe nga rrëzimi i liderit. Në fund të një sprinti të pashpjegueshëm për të marrë në dorëzim asetet e Partisë, Sali Berisha u rrëzua.

I pashpjegueshëm se atë Parti, me gjithë asetet dhe përdoruesit e tyre, i mundi thellë vetëm me emrin e tij në 6 mars. I pashpjegueshëm nxitimi sepse në vend të bashkonte përçau më keq, në vend të konfirmonte besimin që iu dha për shkak të rrethanave zhgenjeu, në vend të rishpikej duke mësuar nga gabimet u rikthye atje ku e kishte lënë më 2013, tek lideri destruktiv, i rrethuar nga politikanë te konsumuar që, sado të ketë, prapë nxiton për më shumë.

I vetmi ndryshim janë gjunjët, 9 vjet më vonë e tradhëtuan. 

Fjalimi i ftohtë, i saktë në konstatime, bujar në premtime, i mangët në zgjidhje, megjithë sloganet e konsumuara dhe ngritjet karakteristike të zërit, në vend që të injektonte entuziazëm, konfirmoi se nuk ishin vetëm gjunjët që kanë ndryshuar për Sali Berishën. Fjalimi programatik sikur të ishte kryetari që do zgjidhet në 22 maj, ishte në vetvete një tjeter tregues i nxitimit me të cilin Berisha po kërkon të akaparojë çdo gjë sa më shpejt, pa u lënë kohë as votuesve të mendojnë, a është kjo zgjedhja më e mirë?

A mundet kështu Edi Rama? Për këtë pyetje Berisha kishte 3 shembuj, të kohës kur Rama ishte në opozitë dhe problemi i zgjedhjeve të lira ishte vetë lideri 78 – vjeçar i PD- së.

Që pas 25 marsit, kur vendimi i gjykatës e bëri zot të selisë për t’i ndryshuar sjelljen dhe gjuhën, ai e kishte parashikuar këtë që vulosi sot në Kuvend. Shtyrja e procesit për të përfshirë edhe kundërshtarët, dhënia e kohës për dialog deri në kompromis apo bashkim, krijimi i kushteve për garimin e atyre që mendojnë ndryshe, që ishin mesazhet e pas 6 marsit, u shndërruan në aksion të njëanshëm për marrjen në kontroll të çdo celule të partisë, me pretekstin se shtyrja krijon amulli.

Ashtu si Lulzim Bashën kur thoshte jemi shumicë, edhe Sali Berishën kur thotë se shtyrja na dëmton partinë, e përgënjshtron 6 marsi, kur mori 70 për qind të votave opozitare pa parti fare. Leximi i 6 marsit, si licencë për revansh, apo mandat për bashkimin e opozitës, është problemi i vërtetë. Sot, Berisha konfirmoi frikën që lindi kur nxitonte të rrëmbente degët e partisë dhe mbyllte veshët kur i kërkohej një strategji bashkuese. Në një Kuvend që u nis me reportazh kundër Lulzim Bashës, fjala “bashkim” nuk mund të përcillej më, aq më pak kur Arben Imami dhe Jozefina Topalli ishin thirrur në foltore për të gjykuar atë që i hoqi.

Bashkimi nuk ka qenë ndonjëherë tipar i Berishës, por duhet të ishte tipar i një politikani me përvojë 32 – vjeçare, që i ka arritur të gjitha dhe pretendon se është kthyer, jo për të shpëtuar veten, por partinë.

Kuvendi përmbarues i 30 prillit, konfirmoi vetem përçarjen, la jashtë 35 deputetë, që formojnë grupin e dytë parlamentar në parlament, që e lënë grupin e Berishës, këtë herë me logon e PD- së grupin e vogël parlamentar të opozitës, forcën e tretë parlamentare. Gjithmonë nëse Gjykata nuk ia kthen atyre që njihen si drejtues nga Rama dhe SHBA.

Kështu 30 prilli shuajti shpresat që lindën në 6 mars. Agonia do vazhdojë, opozita do merret me veten deri sa të bëhet e panevojshme. Kush donte bashkim të shpresojë se do të ketë asimilim të një krahu, si e vetmja mënyrë për votë opozitare te unifikuar. Këtë mesa duket po ofron Berisha./Dosja.al

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

editorial editorial analiza nga enton abilekaj enton abilekaj analiza nga enton abilekaj enton abilekaj

Sondazh

Poll

Editorial 28 Prill 2022, 11:21

Kjo është opozita e fortë?

Arsyeja kryesore se përse mbështetësit e Berishës brenda dhe jashtë PD-së u rreshtuan kundër Bashës ishte sepse e akuzonin atë për opozitë të dobët. Sipas tyre,...

Editorial 23 Prill 2022, 13:57

Davidi, Golia, Enkelejdi dhe Partia

Nga Meri LikaSot në ditën ndërkombëtare të librit më pëlqen të sjellë një fragment nga një libër i Malcom Gladëell me titull “Davidi dhe Golia”. Në prathënien e...

Editorial 22 Prill 2022, 18:41

Rama zgjedh precedentin, jo presidentin!

TIRANË– Pasi socialistët pas mbledhjes së grupit parlamentar shprehën emrat e tyre për Presidentin e vendit, kryeministri Edi Rama ua ka hedhur të gj...

Editorial 15 Prill 2022, 16:49

Akuzat ndaj Bashës që denoncojnë Berishën

Nga Andi BushatiSali Berisha po vazhdon në mënyrë inerciale akuzat tashmë të kota ndaj Lulzim Bashës, sa herë që i paraqitet kjo mundësi. Edhe në konferencën e ...

Editorial 15 Prill 2022, 16:33

Berisha po i bën naftën akoma pa e nisur…

Nga Ermal MulosmaniDuke pohuar këtë fakt pohoj edhe zhgënjimin tim të plotë nga një shpresë naive për ndryshim. Kam marrë anën e tij në betejën kundër Lulzim Ba...

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind