LIVE UPDATES
Bota

Vala e tretë e COVID! Steinmeier u bën thirrje gjermanëve: Le të mbledhim forcat të gjithë!

3 Prill 2021, 12:33 Nga DOSJA

GJERMANI– Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier ka kërkuar rregulla pragmatike në luftë kundër Coronës dhe u bëri thirrje qytetarëve për një akt bashkimi të fuqishëm në valën e tretë të Coronës. „Le të mbledhim forcat të gjithë, të dashur qytetarë të vendit! Le të nxjerrim në pah atë fuqi që kemi brenda”, tha Steinmeier në një fjalim televiziv të regjistruar. „Të mos zemërohemi vetëm me të tjerët dhe me ata që janë atje lart. Të mos themi gjithmonë atë që nuk bëhet, por atë që arrihet, nëse secili jep kontributin e tij.”

Për herë të dytë gjatë pandemisë, presidenti federal i drejtohet popullit në një fjalim televiziv jashtë radhe. Si rregull fjalimi i presidentit ofrohet vetëm në kohën e krishtlindjeve.

Krizë e besimit”

Steinmeier pranoi në fjalim, se ka një „krizë të besimit” në Gjermani dhe gabime të bëra në procesin për testimin, fushatën e vaksinimit dhe digjitalizimit. „Pas 13 muajsh nuk ndihmon më retorika e durimit. Të gjitha apelet për durim, arsye dhe disiplinë bëhen të shurdhëta në këto kohë të mundimshme.” Ai paralajmëroi me emergjencë nga grindjet politike për qëllime të caktuara. Federata dhe landet, partitë, koalicionet dhe sondazhet nuk duhet të luajnë rolin kryesor. „Ne kemi nevojë për qartësi dhe vendosmëri, kemi nevojë për rregulla pragmatike dhe të kuptueshme, që njerëzit të orientohen, me qëllim që ky vend të nxjerrë në pah atë fuqi që ka brenda”, kërkoi presidenti gjerman.

Steinmeier bën thirrje për vaksinim

Besimi në një demokraci bazohet në një „ujdi shumë të brishtë mes qytetarëve dhe shtetit të tyre. Ti shtet bën pjesën tënde, unë si qytetar timen”, paralajmëroi presidenti gjermane. Por në fund „besimi në demokraci nuk është gjë tjetër veçse ky – t‘i besojmë vetes sonë.” Për këtë ka shumë arsye, tha Steinmeier duke iu referuar vaksinave të zhvilluara në kohë të shkurtër. Unë i besoj të gjitha vaksinave të lejuara në Gjermani, theksoi Steinmeier, i cili të enjten u vaksinua me AstraZeneca. Vaksinimi është hapi kryesor për të dalë nga pandemia, tha presidenti gjerman, duke bërë thirrje për vaksinim.

Coronavirus - Impfung Bundespräsident Frank-Walter SteinmeierSteinmeier vaksinohet me AstraZeneca

Presidenti u përpoq të shpërndante shpresë në ditët e Pashkëve. Para disa muajsh pas valës së parë të Coronës, dëshironim me një ndjesi vetëkënaqësie të shihnim veten si kampionë të mundjes së pandemisë. „Sot përpiqemi kush e kush t’ia kalojë tjetrit me skenarë të errët.” „Pse duhet të jetë në Gjermani ose superlativi i gëzuar skajshmërisht ose i trishtuar thellësisht”. E vërteta është, se nuk jemi as kampionë të mundjes së pandemisë e as të dështuar plotësisht. „Ne kemi dyshime, por ne mundemi të bëjmë shumë. Tani varet tek ajo që mundemi të bëjmë, jo tek dyshimet. Presidenti apeloi : « Le të kemi besim tek ne dhe të kujdesemi për njëri-tjetrin ! »

Marrë nga DW

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota covid be gjermani frank-walter steinmeier covid be gjermani frank-walter steinmeier

Sondazh

Poll
Bota 3 Prill 2021, 10:27

KOSOVË– Autorët e sulmit fizik ndaj gazetarit Visar Duriqi, që kishte ndodhur në orët e vona të 24 shkurtit të këtij viti, ende nuk janë zbardhur nga organ...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni