LIVE UPDATES
Bota

VIDEO+FOTO/ Vdiq nga Covid-19, ceremoni funerale e Miropolitit të Malit të Zi grumbullon pafund njerëz, shumica prej tyre pa

1 Nëntor 2020, 12:42 Nga DOSJA
VIDEO+FOTO/ Vdiq nga Covid-19, ceremoni funerale e Miropolitit të Malit

MALI I ZI-Ceremonia funerale e Mitropolitit të Malit të Zi dhe Kishës Ortodose Serbe, Amfilohije është kthyer në një grumbullim njerëzisht në Podgoricë. Në ceremoni kanë marrë pjesë të gjithë krerët politikë të serbëve në rajon nga presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, kreu i Republika serbe në Bosnjë, Milorad Dodik, por edhe krerë partish, biznesmenë dhe persona të tjerë të famshëm në Serbi.

Ceremoninë e ka drejtuar Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, Irinej dhe një numër i madh njerëzish po marrin pjesë, duke shkelur në mënyrë të hapur rregullat e distancimit social.

Video nga Cermonia:

Pjesa më e madhe e njerëzve janë pa maska dhe të gjithë puthin trupin pajetë të Amfilohijes. Mali i Zi është një nga shtetet më të prekur nga Covid -19 në rajon, nga vendi që në fillim të pandemisë kishte numrin më të ulët. Në rrjetet sociale, shumë njerëz duke iu referuar ceremonisë live funerale kanë shkruar se “korona po bën namin në këto momente, a do na ruajë Zoti nesër kur nuk ruajti njeriun e vet”.

Portali rus Sputnik po transmeton direkt ceremoninë funerale së bashku me televizionin publik serb dhe atë të Republika Srbska-s në Bosnjë.
“Zoti i dhuroftë mbretërinë e qiellit shërbëtorit të tij besnik,”– ka thënë Irinej Buloviç, Patriarku i Kishës ortodokse Serbe.

Ndërkohë, në ceremoni nuk ka marrë pjesë presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, por as shqiptari Dritan Abazoviç, i cili është pjesë e koalicionit qeveritar me partitë filoserbe. Ndërkaq, ishte prezent, Kryeministri i mandatuar Zdravko Krivokapiç, kryeparlamentari Aleksa Beciç dhe kryebashkiakët e Kotorit, Tivatit e Budvas.

Amfilohije, ishte i fundmi i “triumviratit” të klerikëve serbë që u bënë të njohur gjatë kohërave të luftërave në Ballkan, ku përkrahën kauzën e Serbisë së Madhe. Ai ishte pjesë e tre A-ve: (Artemije, Amfillohije, Atanasije).

Ai tha për Srebrenicën se ishte një “hakmarrje pritshme e serbëve”, kurse kur serbët bombarduan Dubrovnikun në vitin 1991, ka shkuar në fushëbetejë duke u kënduar me lahutë vullnetarëve famëkeq. Në vitin 991 në manastirin e Cetinjës bekoi kreun e paramilitarëve serbe Vojislav Sheshel dhe paramilitarin famëkeq Zhelko Razhnatoviç – Arkani. Me Gjukanoviçin ka pasur një marrëdhënie komplekse: nga “bashkëpunëtori” më i ngushtë deri tek armiku më i madh. Ndërkohë, ai ka ndërruar jetë ditën e djeshme si pasojë e infektimit me Covid-19.

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni cermonia e mitropolitit te malit te zi cermonia e mitropolitit te malit te zi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim