LIVE UPDATES
Bota

Zbulimet e Komitetit: Hoteli i Trump humbi 70 mln dollarë gjatë kohës që ishte në pushtet

9 Tetor 2021, 14:29 Nga DOSJA
Zbulimet e Komitetit: Hoteli i Trump humbi 70 mln dollarë gjatë

SHBA- Hoteli i ish-Presidentit Donald Trump në Washington, DC mori miliona dollarë pagesa nga qeveritë e huaja dhe trajtim preferencial nga huamarrësit gjatë kohës së tij në detyrë, por ende humbi mbi 70 milion dollarë, sipas ligjvënësve demokratë të cilët lëshuan një mori letrash nga Komiteti i Dhomës për Mbikëqyrjen dhe Reforma.

Faktet kryesore:

Kryetarët e komiteteve Rep. Carolyn B. Maloney dhe Rep. Gerald E. Connolly pohuan se dokumentet financiare të lëshuara nga komiteti të Premten tregojnë se gjatë kohës së tij në detyrë, Trump mori rreth 3.7 milion dollarë nga qeveritë e huaja, dhe se Deutsche Bank e lejoi atë të shtyjë pagesat për gjashtë vjet me një hua prej 170 milionë dollarësh që kishte marrë në Hotelin Trump International Washington, DC

Dokumentet erdhën nga Administrata e Shërbimeve të Përgjithshme (GSA), një agjenci federale që i dha me qira pronën DC në pronësi të qeverisë Trump në 2013.

Përveç pagesave nga qeveritë e huaja, kompania e Trump duhej të transferonte 24 milionë dollarë në hotel për të kompensuar humbjet, pretendojnë gazetat.

Kjo është hera e parë që hetuesit e Kongresit kanë rishikuar dhe lëshuar financat komplekse dhe të diskutueshme të ish -Presidentit 

Citim Vendimtar:

Dokumentet … ngrenë pyetje të reja dhe shqetësuese në lidhje me qiranë e ish -Presidentit Trump me GSA dhe aftësinë e agjencisë për të menaxhuar konfliktet e interesit të ish -Presidentit gjatë mandatit të tij në detyrë, kur ai ishte efektivisht në të dy anët e kontratës, si pronar dhe qiramarrës ”, shkruajnë përfaqësuesit në letrën e tyre.

Numër i Madh:

7,400. Kjo është se sa qëndrime gjatë natës në hotel mund të paguhen nga shuma e supozuar e marrë nga qeveritë e huaja, sipas raportit.

Sfondi Kryesor:

Hoteli i Trump ishte një vend takimi popullor për mbështetësit e tij, ligjvënësit republikanë dhe udhëheqësit e huaj gjatë kohës së tij në detyrë. Humbjet e sapo pretenduara shtojnë një pamje më të gjerë të financave të varfra të ish-biznesmenit. Për herë të parë në 25 vjet, hosti i “Apprentice” nuk u regjistrua në listën e 400 amerikanëve më të pasur në Forbes. Është vlerësuar se ai tani është 1.3 milion dollarë në borxh. Trump hapi hotelin në vitin 2016, kur ai po kandidonte për president. Ndryshe nga shumica e presidentëve modernë, Trump nuk u largua nga bizneset e tij kur mori detyrën.

Marr nga Forbes

(I.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota carolyn b. maloney donald trump gerald e. connolly trump international hotel carolyn b. maloney donald trump gerald e. connolly trump international hotel

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra