LIVE UPDATES
Insights

20 euro për “Qun Mula”, fatura e DJ në dasmë

20 Korrik 2019, 14:04 Nga DOSJA
20 euro për “Qun Mula”, fatura e DJ në dasmë

TIRANË- Superaksioni i tatimeve, pamjet me mbyllje hotelesh dhe lokalesh nuk mund të mos ndikonte edhe faturimin e dasmave. Për të shmangur mbylljen e dasmës nga një aksion i befasishëm tatimor dhe rrezikun e pirshjes së krushqisë, edhe ata që shërbejnë në dasma kanë marrë masa serioze. Siç mund ta shikoni në foto, kjo është një faturë e DJ në dasmë, ku janë paraqitur me kujdes të gjithë artikujt e konsumuar me koston e tyre në krah.

Karburanti për shembull, duket qartë që është faturuar me çmim të arsyeshëm. DJ fare mirë mund t’I referohet konsecionit të pompave që do të rrisë çmimin së shpejti, por me shumë ndershmëri e ka kursyer të zotin e dasmës. Nuk mund të tregohej i tillë ama kur vjen fjala tek “napoloni”. Pavarësisht se e ka shitur me shumicë këtë asortiment, edhe për nusen dhe dhëndrin edhe për miqtë, çmimi është 50 euro, i palëvizshëm. Nuk dihet sa shitet me pakicë “napoloni”, por me siguri dj i ka mbetur kursit të këmbimit të kohës së Zogut, përderisa nuk ka patur më zhvillime në këtë fushë.

“Qorri i Lazit” ama është shitur vetëm për 20 euro njësoj sa “Qun Mula”. Një tjetër tipar i emancipimit të Dj që nuk e ka diskriminuar atë të Lazit vetëm për një difekt fizik. Por kur bëhet fjala për të varfrit, ai di të jetë edhe bamirës. “Fukaraja” vërtet ka kushtuar 30 euro, por është me 50 për qind ulje, ndërsa duket qartë që vallja e pingunit ka qenë pjesë e ofertës dhe është vënë gratis.

Ajo që çudit është “Kanga e Zagrebit”. Me 70 euro, çimi i saj është edhe më i lartë e “napoloni”. Kjo mbetet për tu sqaruar, ashtu si hipotezat se sa do të kushtonin hitet si “ec bretkoce”, apo “shamia e beqarit” etj. Gjithsesi fatura 295 euroshe, duket e pranueshme për çmimet e sotme të dasmave, madje lë vend edhe për një bakshish 5 euro që të rrumbullakosë shifrat.

Nëse tatimorët do të kapeshin me mungesën e tvsh në faturë, me plot të drejtë, ndërruesi Iidisqeve në dasmë, pra DJ, do të kërkonte pasqyrimin në ligj të tvsh-së së dasmave. Vërtet qeveria u tregua e kujdesshme të fusë 23 për qind tvsh për reklamat në portale, por për fat të keq e ka harruar për dasmat, që në fund fare, mund të quhen edhe aktivitet publik, mediatik.

(dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

blog blog fatura e dj kosto dasme fatura e dj kosto dasme

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë