LIVE UPDATES
Aktualitet

Arrestohet biznesmeni shqiptar në Itali! U kap me kokainë, e dashura rumune e ndihmonte me paratë

Në pranga ka rënë dhe biznesmeni shqiptar në Itali, 35-vjeçari Anton Likmeta, i cili rezultonte me precendë të mëparshëm penal. Gjatë operacionit të zhvilluar nga policia e Venecias u sekuestruan 670 gramë kokainë, 15 gramë hashash dhe rreth 300 mijë euro.

13 Gusht 2022, 10:08 Nga d.a.
Arrestohet biznesmeni shqiptar në Itali! U kap me  kokainë, e dashura
Malli i sekuestruar

ITALI- Arrestimi dhe dëbimi nga Italia për krimet e shpërndarjes së drogës dhe pastrimit të parave, përveç sekuestrimit të shumave të mëdha parash dhe droge, është ndërmarrë sot nga policia italiane.

Sipas mediave vendase, në pranga ka rënë dhe biznesmeni shqiptar në Itali, 35-vjeçari Anton Likmeta, i cili rezultonte me precendë të mëparshëm penal. Gjatë operacionit të zhvilluar nga policia e Venecias u sekuestruan 670 gramë kokainë, 15 gramë hashash dhe rreth 300 mijë euro. 

Veprimtaria hetimore, nën drejtimin e Prokurorit të Republikës së Vicenzës, ka nisur pas një arrestimi droge të kryer në korrik 2021 nga karabinierët e kompanisë Bassano del Grappa. Pasi ndërhynë në mbështetje të ushtrisë bassaneze, karabinierët e grupit hetimor thelluan dhe sollën në një nivel më të gjerë aktivitetin hetimor të kryer deri atëherë për të identifikuar kanalin kryesor të furnizimit. Hetimet e kryera si me metoda klasike ashtu edhe me veprimtari teknike, kanë bërë të mundur izolimin dhe rrethimin e një kuadri provash graniti për llogari të Anton Likmetës, një shtetas shqiptar 35-vjeçar tashmë i rënduar nga precedentë të veçantë.

Nëpërmjet mbështetjes logjistike dhe ndihmës së partneres së tij, një shtetase rumune 37-vjeçare, Likmeta prej disa kohësh menaxhonte një trafik të lulëzuar kokaine që përfshinte të gjithë Triveneto-n me një vëllim biznesi që, sipas vlerësimeve, ishte në qindra mijëra euro. Gjatë hetimeve, oficerët përcaktuan edhe rrugën e ndjekur nga shumat e mëdha të parave, rezultat i veprimtarisë së trafikut të drogës. Këto u transportuan fillimisht nga partnerja e Likmetës, me para në dorë, në Rumani. Më pas, nëpërmjet njerëzve të besuar që përdornin llogari rrjedhëse të hapura në institucionet bankare rumune, për të penguar konkretisht identifikimin e origjinës së paligjshme të parave, kapitali u kthye në territorin kombëtar.

Vetëm pas kësaj manovre të artikuluar Likmeta, tashmë pronar i një sipërmarrjeje të vetme për tregtimin e makinave luksoze, me qendër në Romano d'Ezzelino, rishpërndau shuma të konsiderueshme parash "të pastra" në Itali për të financuar aktivitetet e tij sipërmarrëse. Në fazën e tij operacionale, aktiviteti i paligjshëm i tregtimit të kokainës dhe vetë-pastrimit të të ardhurave të paligjshme u ndalua për herë të fundit në prill 2022 kur karabinierët gjetën dhe ndaluan çiftin në bordin e një makine luksoze me lëvizje të madhe. Operacionet e kërkimit ndaj 35-vjeçarit, të shtrira edhe në shtëpinë e tij, bënë të mundur gjetjen dhe sekuestrimin e rreth 670 gramë kokainë, 15 gramë hashash dhe 43 200 euro cash.

Pas arrestimit të Likmetës në flagrant, ushtarët e njësisë hetimore të Viçenzës, në muajin qershor kanë kryer masën duke përgjuar dhe sekuestruar shumën shtesë prej 255.000 euro në llogarinë rrjedhëse në emër të gruas, e cila sapo kishte ardhur nga Rumania. 

anton likmeta arrestohet shqiptari ne itali policia italiane

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh