LIVE UPDATES
Aktualitet

Denoncuesi i korrupsionit kthehet në të akuzuar, çudia e prokurores Matilda Fetau

Por, pasi kanë kaluar 4 muaj ka ndodhur një çudi e vërtetë, pasi Matilda Fetau, prokurore pranë gjykatës së shkallës së parë Lezhë, i ka ngritur akuzën për ‘korrupsion aktiv të personave që ushtrojnë funksione publike’ për Gjergj Simonin, denoncuesin tonë. Ky i fundit nuk pranonte të kryente ekspertizën ndaj shtetasit Gjergj Simoni, duke i kërkuar hapur para. Gjithçka e dokumentuar dhe e filmuar në zyrën e tij.

1 Mars 2024, 22:28 Nga h.k
Denoncuesi i korrupsionit kthehet në të akuzuar, çudia e
Foto ilustruese

MIRDITË-Katër muaj më parë publikuam rastin korruptiv të mjekut dhe ekspertit mjeko-ligjor në spitalin e Mirditës, Zef Përdoda.

Ky i fundit nuk pranonte të kryente ekspertizën ndaj shtetasit Gjergj Simoni, duke i kërkuar hapur para. Gjithçka e dokumentuar dhe e filmuar në zyrën e tij.

Por, pasi kanë kaluar 4 muaj ka ndodhur një çudi e vërtetë, pasi Matilda Fetau, prokurore pranë gjykatës së shkallës së parë Lezhë, i ka ngritur akuzën për ‘korrupsion aktiv të personave që ushtrojnë funksione publike’ për Gjergj Simonin, denoncuesin tonë.

‘Prokurorja Matilda Fetau më ngriti akuzën. Unë e kam denoncuar rastin e korrupsionit, pasi nuk merrja trajtimin që më takonte dhe ata më akuzojnë mua. Nuk shkon diçka e tillë, nuk shkon aspak. Këtu dhe të dënojnë, nuk kam aspak pritshmëri. Ky shtet të dënon. Nuk kam marrë avokat, nuk kam para për avokat’, tha Gjergji.

Ne realitet, bazuar ne ligj, ndaj Gjergjit nuk mund te ngrihet akuze për rastin në fjalë. Në nenin 14 të kodit penal, përcaktohet qartë se askush nuk mund të dënohet për një veprim ose mosveprim të parashikuar nga ligji si vepër penale, në qoftë se vepra nuk është e kryer me faj. Quhet me faj personi që e kryen veprën me dashje ose me pakujdesi.

Për të qenë konkret: që dhënia e parave nga Gjergji të cilësohet si korrupsion aktiv duhet të rezultojë që ai t’i ketë dhënë ato para me qëllim që zyrtari të kryente një veprim që lidhej me detyrën e tij.

Gjergji në fakt as ka dëshiruar dhe as ka patur si qëllim që zyrtari ta kryente vërtet veprimin në favor të tij. Dëmtimi që kishte pësuar ishte aq i dukshëm, sa që ekspertiza mjekoligjore mund të ishte më e lehta që mjeku ryshfetxhi mund të kishte plotësuar ndonjëherë.

‘Nuk mund të ketë akuzë ndaj Gjergjit. Ai ka bashkëpunuar me median dhe prokurorja duhet të jetë më bujare për të përcaktuar qartë akuzën’, tha Eugen Beci, avokat dhe ish-prokuror.

Gazetari Eraldo Harlicaj pati një ballafaqim me prokuroren Fetau, por kjo e fundit refuzoi të përgjigjej.

Për Gjergjin duhet pritur seanca e radhës, me datën 6 Mars, në të cilën për shkak të pamundësive financiare, do të mbrohet nga një avokat i caktuar nga shteti. Në antipod me akuzuesen e tij, e cila mbërriti në gjykatë me Volksvagenin e saj luksoz prodhim i vitit 2022.

E justifikuar ose jo, kjo makine kushton mbi 35 mije euro, një shumë vërtetë e ekzagjeruar për një prokurore magjistrate të emëruar prej vetëm dy vitesh. Postulati i ambasadorit Donald Lu për orët e shtrenjta të prokuroreve dhe gjykatësve, duket se është harruar./Syri.Tv 

zef perdoda

Sondazh

Poll

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES