LIVE UPDATES
Aktualitet

Ferhati i rrëmbeu djalin dhe e grabiti në shtëpi, gazetari grek kishte denoncuar me kohë vendndodhjen e "Eskos"

Gazetari nuk ka qëndruar duarkryq gjatë gjithë kësaj kohe, pasi ka kërkuar të dhënat e tij për rastin, i cili rrezikoi jetën e gjithë familjes së tij. Kështu, me rastin e arrestimeve, gazetari është i vendosur të bëjë zbulimet e tij duke denoncuar gjithçka tek autoritetet për atë që ka përjetuar familja, por edhe gabimet e bëra gjatë rrugës, si pasojë e të cilave anëtarët kyç të bandës mbeti i pazbuluar për kaq shumë kohë.

28 Shtator 2022, 19:03 Nga d.a.
Ferhati i rrëmbeu djalin dhe e grabiti në shtëpi, gazetari grek
Ferhati

GREQI- Gazetari Makis Papadatos, emri i të cilit u bë i njohur në maj të vitit 2019, kur anëtarët e bandave të rrezikshme i kishin rrëmbyer në rastin e të arrestuarve, provat e tij dhe kishte hyrë ilegalisht në shtëpinë e tij në Pagrati. 

Sipas informacioneve të protothema.gr, gazetari nuk ka qëndruar duarkryq gjatë gjithë kësaj kohe, pasi ka kërkuar të dhënat e tij për rastin, i cili rrezikoi jetën e gjithë familjes së tij. Kështu, me rastin e arrestimeve, gazetari është i vendosur të bëjë zbulimet e tij duke denoncuar gjithçka tek autoritetet për atë që ka përjetuar familja, por edhe gabimet e bëra gjatë rrugës, si pasojë e të cilave anëtarët kyç të bandës mbeti i pazbuluar për kaq shumë kohë.

Rasti i rrëmbimit të 17-vjeçarit më 11 maj 2019 është një nga pesë çështjet penale ndaj 30-vjeçarit shqiptar Esmin Ferhatin ose i njohur si “Esko” dhe grupit të tij të rrezikshëm. I riu ndodhej në zonën e Zografou, kur gjatë kthimit për në shtëpinë e tij në Pagrati, u sulmua nga gjashtë persona të cilët e ndaluan, e mbuluan me kapuç dhe e çuan me makinë në Kampusin Universitar. Aty djali u mbajt peng për shumë orë në duart e grabitësve shqiptarë, të cilët pasi morën çelësat e shtëpisë, e vizituan për të kryer grabitje.

Në momentin e bastisjes, brenda në shtëpi ndodheshin prindërit dhe vëllai i tij i vogël. Gazetari në përpjekje për të mbrojtur familjen e tij është përleshur me ta, për pasojë banditët e kanë goditur në fytyrë dhe e kanë plagosur me thikë. Tetë muaj më vonë, autoritetet arritën të vënë në pranga një nga autorët, ndërsa pjesa tjetër mbetën në kërkim, ku policia vlerësoi se ata mund të ishin arratisur drejt Shqipërisë. Në fund, siç doli nga arrestimi i tij, “Esko” nuk kishte “ikur” në Shqipëri, por vazhdonte të kishte si strehë shtëpinë e vjetër të Universitetit Politeknik.

Në deklaratat e tij pak muaj më vonë, Makis Papadatos kishte treguar se e dinte që autorët kishin gjetur azil në Politeknioupoli. Madje, ai vetë kishte fajësuar asokohe organet e drejtësisë se nuk u kujdesën për t'i zgjidhur menjëherë duart e Policisë, për të nisur hetimet në rezidencën e vjetër studentore.

makis papadatos esmin ferhati

Sondazh

Poll
Aktualitet 28 Shtator 2022, 18:22 k.m.

Ta kursejmë energjinë, që ta kemi!

Pamje nga spoti Ndërsa dimri i krizës energjetike, na ka mbërritur në prag e ndërsa edhe këtu tek ne, ashtu si në rajon ...

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS