LIVE UPDATES
Aktualitet

Hackerat nxorrën të dhënat, Policia kërkoi mos të publikohen/ Reporterët pa Kufij: Kini parasysh të drejtën e Informimit

Në një deklaratë për mediat, e publikuar disa kohë më parë, që Dosja.al ka zgjedhur ta rikthejë, RSF deklaron se autoritetet duhet të kenë parasysh të drejtën e Informimit.

3 Tetor 2022, 17:30 Nga k.m.

Hackerat nxorrën të dhënat, Policia kërkoi mos të

TIRANË- Organizata Reporterët pa Kufij i ka kërkuar Policisë dhe Prokurorisë Shqiptare që të shmangë masat disporporcionale dhe denoncon kërcënimet e dënimeve me burg për gazetarët. Në një deklaratë për mediat, e publikuar disa kohë më parë, që Dosja.al ka zgjedhur ta rikthejë, RSF deklaron se autoritetet duhet të kenë parasysh të drejtën e Informimit. Organizata deklaron se pasi ka kontaktuar Prokurorinë, i është pohuar se nuk kërkohet burgosja e gazetarit por ruajtja e sekretit hetimor. 

DEKLARATA E PLOTË E RSF: 

Prokurorët shqiptarë kanë ndaluar mediat të publikojnë tema me interes të përgjithshëm si sulmet ndaj institucioneve shtetërore dhe krimi i organizuar. Reporterët pa Kufij (RSF) i bën thirrje autoriteteve të shmangin masat disproporcionale dhe denoncon kërcënimin me dënimet me burg  për gazetarët.

"Nëse siguria shtetërore ose sekreti i dëshmisë janë arsye legjitime për kufizimin e lirisë së shtypit, autoritetet duhet të marrin masa proporcionale për të mos penguar arbitrarisht këtë të drejtë themelore", paralajmëron kreu i zyrës së Bashkimit Evropian për Ballkanin në RSF, Pavol Szalai. Asnjë gazetar nuk mund të kërcënohet me dënime me burg nëse raporton në përputhje me etikën e profesionit të tij për çështje me interes të përgjithshëm si sulmet kundër institucioneve shtetërore apo krimi i organizuar. U bëjmë thirrje prokurorëve dhe gjykatave shqiptare që të kenë parasysh të drejtën e informimit”.

Prokuroria e Tiranës më 19 shtator lëshoi ​​një ndalim total ndaj mediave për publikimin e të dhënave nga një rrjedhje e e dokumenteve sensitive pas një sulmi kibernetik të kryer ndoshta nga hakerat iranianë. Këto dokumente përmbanin ndër të tjera informacione për një komplot për të sulmuar kryeministrin Albin Kurti apo edhe dyshimet për një sulm terrorist në Ambasadën Shqiptare në Greqi. E pyetur nga RSF, zyra e prokurorit të Tiranës tha se ndalimi kishte për qëllim mbrojtjen e të dhënave personale, informacionit konfidencial të sigurisë shtetërore dhe sekretit hetimor dhe "nuk synon të pengojë aktivitetet e medias". Megjithatë, prokuroria nuk ka specifikuar kohëzgjatjen e këtij ndalimi, gjë që për më tepër nuk bën dallime mes dokumenteve të llojeve të ndryshme. Megjithatë është e sigurt që gazetarët që e shkelin atë i ekspozohen ndjekjes penale.

Ndalimi vjen pas një mase tjetër të prokurorisë së posaçme kundër korrupsionit më 14 qershor që synon Elton Qyno, një gazetar investigativ në kanalin Ora News që heton krimin e organizuar në Shqipëri. Bazuar në dosjen e hetimit dhe burimet e tij, gazetari pohon në shkrimet e tij se zyrtarë të lartë dhe personalitete politike janë përfshirë në aferat e një personi të dyshuar për veprimtari mafioze, Nuredin Dumani. E kontaktuar nga RSF, prokurori special kundër korrupsionit pohon se “objektivi (i ndalimit) nuk është burgosja e gazetarit, por ruajtja e sekretit të hetimit si dhe parandalimi i ngjarjeve të rënda që mund të shkaktohen nga publikimi i deklarata (nga bashkëpunëtorët e drejtësisë në kuadër të procedimeve penale) dhe nga hakmarrjet nga grupet rivale”. Ndaj, Elton Qyno i cili u detyrua të ndërpresë publikimet e tij për çështjen Dumani deri në përfundim të hetimeve penale, po kundërshton vendimin e prokurorit para Gjykatës Speciale të Shqipërisë. Dënimet e bëra nga gazetarët që shkelin këtë ndalim janë jashtëzakonisht të larta, sipas Kodit Penal Shqiptar: deri në gjashtë vjet.
Corson Në vendin e fundit në Ballkanin Perëndimor, Shqipëria renditet e 103-ta nga 180 vende në Indeksin Botëror të Lirisë së Shtypit të RSF-së 2022.

*Deklarata u ribotua pas kërkesës së Policisë së Shtetit për të dhënat që u zbuluan sot nga sistemi Thorex

thorex urdheri i spak per gazetaret irani sulmon shqiperine

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN