LIVE UPDATES
Aktualitet

Ndodh në Tiranë! Mësueset shkelin ligjin, kurse private me nxënësit e shkollës ku punojnë

Prindërit ngrenë shqetësimin se fëmijëve të tyre po ju ushtrohet presion nga mësueset. Kristina Gega mësuese e ciklit të ulët zhvillon kurse me nxënës të klasave të para deri në klasë të 5-të.

28 Shtator 2022, 20:57 Nga k.m.
Ndodh në Tiranë! Mësueset shkelin ligjin, kurse private me
Foto ilustruese

Mësueset e shkollës “1 Maji” në kryeqytet bëjnë kurse private me nxënësit e klasave dhe shkollës së tyre kundrejt pagesës, pavarësisht se ligji nuk e lejon. Por jo vetëm aq, nga ankesa që prindërit kanë çuar në redaksinë e emisionit investigativ Fiks Fare ato i kërcënojnë fëmijët që nuk ndjekin kurset me ta. Duke ju thënë se “janë ata të humbur”.

Prindërit ngrenë shqetësimin se fëmijëve të tyre po ju ushtrohet presion nga mësueset. Kristina Gega mësuese e ciklit të ulët zhvillon kurse me nxënës të klasave të para deri në klasë të 5-të.

Ndërsa Edlira Gravani njëkohësisht nëndrejtoreshë e shkollës “1 Maji” zhvillon kurse private matematike me nxënës nga klasa e 6-të deri në klasë të 9-të. Në bazë të urdhrit 31, të datës 28.01.2020 është e ndaluar që mësueset të zhvillojnë kurse private me nxënësit e shkollës së tyre.

Mësueset kurset private i zhvillojnë në një apartament në katin e dytë të një pallati në zonën e “Brrylit”. Bashkëpunëtorët e Fiksit komunikojnë me nxënësit të cilët tregojnë se kursin e zhvillojnë me mësuese Edlirën. Por të dyja mësueset janë të hapura për të pranuar nxënës në kurset private që ato zhvillojnë.

Madje edhe nëse nxënësi nuk është i shkollës “1 Maji” ato mund ta transferojnë në këtë shkollë për ta pasur më pas edhe në kurset private që zhvillojnë. Gazetarët e Fiksit shkojnë në ambientin ku zhvillohen kurset. Derën e hap fillimisht një fëmijë, më pas afrohet mësuese Kristina duke e mbyllur me forcë për të mos lejuar që të hyjë operatori .

Brenda në ambient hyn vetëm gazetarja e Fiksit. Mësuese Kristina i thotë gazetares që nuk do e bëjë më këtë pasi e di që po shkel ligjin. I kërkon që të mbyllet kjo punë. Ndërsa nëndrejtoresha Edlira Gravani ju thotë gazetarëve se në këtë ambient kishte ardhur që të hante bukë jo për të zhvilluar kurse private./TopChannel

shkolla 1 maji

Sondazh

Poll
Aktualitet 28 Shtator 2022, 18:22 k.m.

Ta kursejmë energjinë, që ta kemi!

Pamje nga spoti Ndërsa dimri i krizës energjetike, na ka mbërritur në prag e ndërsa edhe këtu tek ne, ashtu si në rajon ...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni