LIVE UPDATES
Bota

Gruaja e parë! Jepet ‘drita jeshile’, Amy Gutmann ambasadorja e SHBA-së në Berlin

10 Shkurt 2022, 07:29 Nga DOSJA
Gruaja e parë! Jepet ‘drita jeshile’, Amy Gutmann ambasadorja e

Posti i ambasadorit të SHBA-së në Gjermani ka mbetur vakant që nga largimi i Richard Grenellit, të cilin e kishte emëruar ish-presidenti Donald Trump, në qershor të vitit 2020. Senati në Uashington dha më në fund dritën jeshile për emërimin e Amy Gutmann nga presidenti Joe Biden me 54 vota pro dhe 42 kundër. Presidenti e ka nominuar në korrik të vitit të kaluar këtë shkencëtare të njohur të politikës, e cila ka drejtuar edhe Universitetin elitar të Pensilvanisë (UPenn) në metropolin e bregut lindor të Filadelfias që nga viti 2004. Por në vend të ardhjes së shpejtë të 72-vjeçares në Berlin, pasoi një ngërç i gjatë në Uashington, për shkak të mosmarrëveshjeve të brendshme politike.Republikanët në opozitë në Senat bllokuan konfirmimin e Gutmann për muaj të tërë. Kjo për shkak të mosmarrëveshjeve për gazsjellësin e Detit Baltik, Nord Stream 2, përmes të cilit duhet të kalojë gazi rus drejt Gjermanisë. Presidenti Biden është një kundërshtar i kësaj linje gazsjellëse, që sërish është vendosur në qendër të vëmendjes për shkak të krizës aktuale në raportet mes Rusisë dhe Ukrainës. Por presidenti i ri nuk do të rëndojë edhe më shumë me sanksione raportet e ngarkuara në kohën e presidentit Trump.

Gutmann do të jetë gruaja e parë ambasadore e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Gjermani. Akreditimi i saj zyrtar do të bëhet nga presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier.

Rrënjët gjermano-hebreje

Dërgimi i Gutmann në Gjermani është, si të thuash, një kthim tek rrënjët e saj. Babai i saj ishte hebre, me origjinë nga Feuchtwangen në Bavari, i cili ka ikur nga Gjermania naziste me familjen e tij në Indi në vitin 1934. Më vonë ai u transferua në SHBA, ku Gutmann lindi në nëntor 1949 në Nju Jork.Ajo studioi në Harvard dhe në London School of Economics – dhe ndoqi një karrierë akademike. Gutmmann dha mësim në Universitetin elitar të Princeton për tri dekada përpara se të bëhej presidente e UPenn në 2004, i cili, ashtu si Harvard dhe Princeton, i përket së ashtuquajturës Liga Ivy e universiteteve prestigjioze në veri-lindje të SHBA.

Profesorja ka publikuar libra nga teoria demokratike, politika e identitetit, etika politike, arsimi dhe shëndetësia. Në vitin 2009, presidenti i atëhershëm i SHBA-së, Barack Obama e emëroi atë në krye të një komiteti të bioetikës. Revista Fortune e quajti atë një nga “50 liderët më të mëdhenj në botë” në 2018./DW

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota ambasadorja e shba ne berlin amy gutmann berlin ambasadorja e shba ne berlin amy gutmann berlin

Sondazh

Poll

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike