LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Fenomeni i Christopher Nolan mbizotëron SAG Awards, Oppenheimer rrëmben disa çmime, Cillian Murphy aktori më i mirë

Duke pranuar çmimin kryesor në emër të kastit, Sir Kenneth Branagh tha se të gjithë ishin mirënjohës, të përulur dhe krenarë.

25 Shkurt 2024, 09:02 Nga I.A
Fenomeni i Christopher Nolan mbizotëron SAG Awards, Oppenheimer
Cillian Murphy

SHBA- Oppenheimer vazhdoi dominimin e sezonit të çmimeve pasi shënoi disa çmime të mëdha në Çmimet e Screen Actors Guild (SAG) të shtunën. Filmi i Christopher Nolan fitoi kastin më të mirë të filmit, ndërsa Cillian Murphy dhe Robert Downey Jr fituan çmime individuale të aktrimit.

Duke pranuar çmimin kryesor në emër të kastit, Sir Kenneth Branagh tha se të gjithë ishin mirënjohës, të përulur dhe krenarë. Mbrëmja u përshkua me komente për grevën e aktorëve, e cila e solli Hollivudin në bllokim vitin e kaluar. Duke nderuar sindikatat e aktorëve amerikanë, Sir Kenneth tha: Faleminderit që luftuat për ne, faleminderit për çdo anëtar të Sag-Aftra, mbështetja dhe sakrifica e të cilit na lejon të qëndrojmë këtu më mirë se më parë.

Ai kujtoi natën e korrikut të kaluar kur kasti i Oppeheimer hapi premierën e filmit në Londër, filloi greva.

“Ne dolëm nga tapeti i kuq, nuk e pamë filmin atë natë, me kënaqësi shkuam në drejtim të solidaritetit me veten tuaj të mirë, ndaj ky është një moment rrethi i plotë për ne. Ne jemi mirënjohës, të përulur dhe krenarë jo vetëm që jemi në kryeveprën e zotit Nolan, por krenarë që jemi në shoqërinë tuaj," tha ai.

Filmi, për fizikanin teorik J Robert Oppenheimer, i përshkruar si babai i bombës atomike, është pothuajse i sigurt se do të fitojë filmin më të mirë në Oscar muajin e ardhshëm pas suksesit të tij në SAG dhe ceremoni të tjera pararendëse. Çmimi për kastin më të mirë të filmit shihet si nderi më i lartë në SAG Awards në mungesë të kategorisë së filmit më të mirë. Fituesit në ceremoninë vjetore, të mbajtur në Los Angeles, votohen nga aktorë të tjerë.

Fituesit në kategoritë televizive përfshinin Ali Wong dhe Steven Yeun për serialin e Netflix-it për tërbimin rrugor Beef, dhe Pedro Pascal për dramën post-apokaliptike The Last of Us. Ayo Edebiri dhe Jeremy Allen White u njohën gjithashtu për komedinë e kuzhinës The Bear, ndërsa Elizabeth Debicki fitoi aktoren më të mirë të dramës për rolin e Princeshës Diana në The Crown. The Bear u emërua aktori më i mirë i ansamblit të komedisë, ndërsa Succession fitoi kastin më të mirë të ansamblit të dramës për sezonin e tij të katërt dhe të fundit të vlerësuar nga kritikët.

Homazhet u bënë për Matthew Perry, Harry Belafonte, Sir Michael Gambon, Tina Turner, Angus Cloud, Glenda Jackson, Alan Arkin, Julian Sands, Lance Reddick, Lee Sun-kyun, Tom Wilkinson, Andre Braugher dhe Chita Rivera në shfaqjen In Memoriam Segment.

cillian murphy oppenheimer sag awards

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni