LIVE UPDATES
Bota

Covid në SHBA! Biden apel qytetarëve: Ne jemi gati, do ta kalojmë dhe këtë

23 Dhjetor 2021, 07:31 Nga DOSJA
Covid në SHBA! Biden apel qytetarëve: Ne jemi gati, do ta kalojmë

Presidenti amerikan Joe Biden apelon për patriotizmin e bashkatdhetarëve të tij para zgjerimit të shpejtë të Omikron. Varianti Omikron është tani dominues në SHBA. Sipas presidentit amerikan Joe Biden, të gjithë qytetarët e Shteteve të Bashkuara kanë një detyrë patriotike – që të vaksinohen. Ata që nuk janë vaksinuar plotësisht kanë arsye të mira për t’u shqetësuar për shkak tw virusit Omikron, paralajmëroi Biden në një fjalim për pandeminë Corona, të mbajtur në Shtëpinë e Bardhë. Varianti i ri po përhapet më shpejt nga sa pritej, tha ai.

Donald Trump mori vaksinën e tretë

Në këtë kontekst, Biden përmendi edhe paraardhësin e tij kontrovers Donald Trump, si një shembull të shkëlqyer. Biden iu referua një deklarate të Trumpit, se ai kishte marrë vaksinën e tretë përforcuese. “Kjo është ndoshta një nga gjërat e pakta për të cilat ai dhe unë mund të biem dakord”, tha Biden. Trump përmendi në një ngjarje në Dallas të dielën se ai kishte marrë një vaksinim përforcues. Në një video mund të shihet sesi një pjesë e publikut reagoi me kundërshtime e fishkëllima.

Miliona njerëz në SHBA ende nuk duan të vaksinohen kundër koronavirusit. Pothuajse 808.000 njerëz kanë vdekur deri tani nga sëmundja COVID-19 apo nga pasojat e infektimit me virusin Corona. Skepticizmi ndaj vaksinës apo edhe refuzimi i vaksinës është veçanërisht i përhapur në mesin e mbështetësve të republikanëve konservatorë të Trumpit. Deri më tani, vetëm 61.5 për qind e rreth 330 milionë qytetarëve amerikanë janë vaksinuar plotësisht kundër virusit Corona.

500 milionë teste falas

Por presidenti Biden e sheh vendin e tij të përgatitur kundër valës së virusit Omikron. “Ne jemi gati. Do ta kalojmë edhe këtë”, tha ai në fjalën e tij. Qeveria amerikane dëshiron që nga janari të vërë në dispozicion rreth 500 milionë teste të Coronës falas për përdorim në shtëpi. Për më tepër, rreth 1000 pjesëtarë të përgatitur mjekësorë të forcave të armatosura do të ndihmojnë në spitale, siç shpjegoi më tej Biden. E do të ketë edhe më shumë mundësi për vaksinime.

“Nëse jeni plotësisht i vaksinuar dhe veçanërisht nëse ju është dhënë një përforcues, ju jeni shumë të mbrojtur”, tha 79-vjeçari. “Nëse nuk jeni të vaksinuar, jeni të rrezikuar që të sëmureni rëndë nga COVID-19, të përfundoni në spital e madje edhe të vdisni.”

Omikron po përhapet me shpejtësi në SHBA, ku është bërë ndërkohë varianti mbizotërues i virusit në këtë vend. Sipas autoritetit shëndetësor të SHBA-së, CDC, pothuajse tre të katërtat – rreth 73.2 përqind – e rasteve me Corona të regjistruara javën e kaluar janë raste të infektimit me Omikron. Varianti i ri u identifikua për herë të parë në Afrikën e Jugut në nëntor.

Marrë nga DW

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota coronavirus joe biden virusi omikron coronavirus joe biden virusi omikron

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 24 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK