LIVE UPDATES
Bota

Biden dhe Putin takohen virtualisht në një moment kritik për Ukrainën

7 Dhjetor 2021, 16:17 Nga DOSJA
Biden dhe Putin takohen virtualisht në një moment kritik për

SHBA – Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden dhe Presidenti rus Vladimir Putin do të lidhen në një video-telefonatë që do zhvillohet ditën e sotme mes tyre në atë që pritet të jetë një takim shumë i rëndësishëm për të dy udhëheqësit në mes të tensioneve të përshkallëzuara midis Rusisë dhe Ukrainës .

Sipas CNN, gjatë muajve të fundit, Rusia ka ngritur linja furnizimi , duke përfshirë njësi mjekësore dhe karburant, që mund të mbështesin një konflikt të zgjatur nëse Moska zgjedh të pushtojë Ukrainën Dhe gjetjet e fundit të inteligjencës amerikane vlerësojnë se Rusia mund të fillojë një ofensivë ushtarake në Ukrainë brenda disa muajsh pasi grumbullon deri në 175,000 trupa përgjatë kufirit.

Takimi filloi pak pas orës 10 të mëngjesit, sipas Shtëpisë së Bardhë. Në atë që pritej të ishte një nga takimet më të rëndësishme të politikës së jashtme të presidencës ende të re të Biden, Presidenti pritet t’i tregojë Putinit se cilat sanksione dhe veprime të tjera mund të ndërmarrin SHBA nëse Presidenti rus vendos të pushtojë Ukrainën. Komuniteti i inteligjencës amerikane beson se Putini ende nuk e ka vendosur të nisë një ofensivë ushtarake kundër Ukrainës dhe Biden planifikon t’i tregojë Putinit se SHBA është e gatshme të marrë masa thelbësore ekonomike që synojnë të shkaktojnë dëm të rëndësishëm dhe të rëndë ekonomik ndaj Rusisë, nëse Putin do të vazhdojë me një përshkallëzim ushtarak në Ukrainë.

Sipas një vrojtimi paraprak të thirrjes nga Shtëpia e Bardhë, udhëheqësit do të diskutojnë një sërë temash në marrëdhëniet SHBA-Rusi, duke përfshirë stabilitetin strategjik, kibernetik dhe çështjet rajonale. Presidenti Biden do të flasë për shqetësimet e SHBA-së për aktivitetet ushtarake ruse në kufirin me Ukrainën dhe riafirmojë mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të hënën se bisedimet midis Bidenit dhe Putinit do të zhvillohen përmes një lidhjeje në video “pas dyerve të mbyllura”.

“Nuk do të ketë transmetim të drejtpërdrejtë. Mendoj se do të tregojmë fillimin e takimit. Fillimi do të transmetohet, i gjithë takimi do të mbahet me dyer të mbyllura. Ne besojmë se do të jetë një video konferencë mjaft e gjerë dhe e gjatë e mbajtur nëpërmjet një kanali të sigurt komunikimi,” tha ai, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve Tass.

Të dy liderët morën pjesë në një samit në Gjenevë qershorin e kaluar. Thirrja e tyre e fundit e njohur publikisht ishte në korrik. Një ditë përpara thirrjes SHBA-Rusi, Pentagoni konfirmoi se ka vazhduar të vëzhgojë aftësi të shtuara ushtarake nga forcat ruse përgjatë kufirit të vendit me Ukrainën.

Zyrtarët amerikanë në ditët e fundit kanë peshuar nëse do të lëshojnë sanksione të gjera ndaj Rusisë që synojnë të pengojnë Putinin nga nisja e një pushtimi në Ukrainë. Ato përfshijnë veprime të reja kundër anëtarëve të rrethit të brendshëm të Putinit dhe ndaj prodhuesve rusë të energjisë, dhe një opsion bërthamor të mundshëm pra shkëputjen e Rusisë nga sistemi i pagesave ndërkombëtare SëIFT i përdorur nga bankat në mbarë botën.

Zyrtarët thanë se vendimet përfundimtare nuk ishin marrë nëse dhe kur do të zbatoheshin sanksionet e reja dhe thanë se administrata Biden është aktualisht në bisedime me partnerët evropianë — shumë prej të cilëve kanë marrëdhënie më të ngushta ekonomike me Rusinë me shpresën për të koordinuar veprimin. Administrata është gjithashtu duke eksploruar opsione për një evakuim të mundshëm të qytetarëve amerikanë nga Ukraina nëse Rusia do të pushtonte vendin dhe do të krijonte një situatë të tmerrshme sigurie.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota biden telefonon putin joe biden putin takimi biden-putin biden telefonon putin joe biden putin takimi biden-putin

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!