LIVE UPDATES
Bota

Cilët janë “terroristët” që Turqia kërkon nga Suedia dhe Finlanda?

Presidenti Recep Tayyip Erdogan tha se Suedia kishte premtuar të ekstradonte 73 “terroristë” dhe kishte dërguar tashmë tre ose katër prej tyre. E përditshmja turke pro-qeveritare Hurriyet publikoi një listë me 45 persona, duke përfshirë 33 të kërkuar nga Suedia dhe 12 nga Finlanda.

5 Korrik 2022, 19:35 Nga e.k
Cilët janë “terroristët” që Turqia kërkon
Recep Tayyip Erdogan

TURQI- NATO ka nisur zyrtarisht procesin për të futur Suedinë dhe Finlandën në aleancën e saj ushtarake. Por një kusht kyç për Turqinë anëtare të NATO-s është dorëzimi i më shumë se 70 personave të përshkruar nga presidenti i saj si terroristë.

Udhëheqësit e dy vendeve nordike thonë se po e marrin seriozisht çështjen, por në fund të fundit ekstradimi u takon gjykatave dhe jo politikanëve. Pra, kë dëshiron Turqia dhe a mund të deportohen ndonjëherë në Ankara?

Sipas një memorandumi të nënshkruar në një samit të NATO-s javën e kaluar, Finlanda dhe Suedia ranë dakord të trajtojnë “kërkesat në pritje të dëbimit ose ekstradimit të të dyshuarve për terrorizëm në mënyrë të shpejtë dhe të plotë”, me “korniza ligjore dypalëshe për të lehtësuar ekstradimin”.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan tha se Suedia kishte premtuar të ekstradonte 73 “terroristë” dhe kishte dërguar tashmë tre ose katër prej tyre. E përditshmja turke pro-qeveritare Hurriyet publikoi një listë me 45 persona, duke përfshirë 33 të kërkuar nga Suedia dhe 12 nga Finlanda.

Turqia është veçanërisht e prirur për dorëzimin e individëve që i konsideron të lidhur me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), të konsideruar si një grup terrorist nga BE, SHBA dhe MB. Është gjithashtu pas ndjekësve të klerikut turk në mërgim, Fethullah Gulen. Gylenistët fajësohen nga Turqia për një grusht shteti të dështuar kundër Presidentit Erdogan në vitin 2016.

Bulent Kenes: Gazetar

Për vite, ai ishte kryeredaktor i Today’s Zaman, një e përditshme e madhe në gjuhën angleze në Turqi, përpara se të mbyllej në vitin 2016. Tani, ai jeton në mërgim në Stokholm. Autoritetet turke e akuzojnë atë se është pjesë e lëvizjes Gulen , ose asaj që ata e quajnë Organizata Terroriste Fetullah (Feto).

Kenes tha se ai u bë një objektiv për kritikat e tij të hapura ndaj Presidentit Erdogan dhe u përball me akuzat për komplot për të rrëzuar qeverinë: “Të gjitha akuzat janë të fabrikuara. Unë jam një gazetar i pavarur pa lidhje me asnjë organizatë.”

Ai u dënua me burgim me kusht në 2015 për “fyerje të presidentit”, në një postim në Tëitter që thoshte se nëna e ndjerë e Erdoganit do të kishte turp për të.

Fatih: ‘Zjarrvënës i reformuar’

Të tjerët në listën e Turqisë janë shumë më pak të spikatur. Fatih, një kurd finlandez, ishte pjesë e një grupi prej pesë të rinjsh që i vunë zjarrin derës së ambasadës turke në vitin 2008. Tani një pronar biznesi dhe sipërmarrës 37-vjeçar, ai i tha BBC-së se ishte penduar për atë që bëri: “Në atë kohë, jeta ime ishte ngatërruar, kisha shumë lloje problemesh”.

Ai u befasua kur e gjeti emrin e tij në listë pasi përfundoi vuajtjen e një dënimi me kusht prej 14 muajsh shumë kohë më parë – dhe i pagoi dëmet ambasadës. Autoritetet finlandeze i dhanë atij shtetësinë disa vite më parë dhe e konsideruan çështjen e ambasadës të mbyllur, tha ai.

Aysen Furhoff: Mësuesja që iku

Aysen Furhoff shkoi në Suedi pasi kreu pesë vjet burgim të përjetshëm në Turqi për përpjekje për të “përmbysur rendin kushtetues” kur ishte 17 vjeçe dhe anëtare e Partisë Komuniste Turke. Ajo tha se i ishte ofruar mbrojtje në Suedi pasi u torturua në burg. Tani 45 vjeç, ajo jeton në Stokholm me burrin dhe vajzën e saj dhe punon si mësuese dhe këmbëngul se nuk është më e përfshirë në politikën turke.

“Unë u largova nga Turqia 20 vjet më parë. Nëse më dërgojnë atje, ata nuk do të kenë asnjë dobi për mua. Të gjithë ata që njoh janë ose të vdekur ose në burg. Kjo është arsyeja pse të qenit në listë ishte befasuese – kush jam unë për ta?”

Zonja Furhoff thotë se ajo po ndiqet penalisht edhe në Turqi për të qenë anëtare e PKK. Ajo pranon se ka bashkëpunuar me ta për tre muaj rreth 25 vjet më parë. Duke cituar ligjin suedez, ajo nuk është e shqetësuar për ekstradimin, por e ka të vështirë të besojë se ajo mund të jetë një rast i rëndësishëm për Ankaranë.

Barrierat për ekstradimin

Kërkesat ligjore në Suedi dhe Finlandë e bëjnë shumë të vështirë për Turqinë ekstradimin pasi:

·Një gjykatë e pavarur ka fjalën e fundit për ekstradimin - jo politikanët

Shtetasit e Suedisë dhe Finlandës nuk mund të ekstradohen
Shtetasit e huaj mund të ekstradohen por vetëm nëse janë në përputhje me Konventën Evropiane për Ekstradimin
Ekstradimi nuk lejohet për krime politike ose në vende ku njerëzit rrezikojnë përndjekjen
Veprat e supozuara duhet të shihen si krim në Suedi ose Finlandë.
Sipas gazetës suedeze Dagens Nyheter, nga 33 emrat suedezë të listuar në mediat turke, 19 tashmë janë refuzuar për ekstradim nga Gjykata e Lartë e Stokholmit.

“Ne nuk mund të kalojmë në rastet e mëparshme që tashmë janë proceduar”, tha kryegjykatësi Anders Eka.

Marrë nga BBC.

turqi suedi finlande rexhep taip erdogan

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal