LIVE UPDATES
Bota

Shkollat e mesme në 'zjarr', protestat e dhunshme nga nënësit tronditin Kilin

Disa shkolla të mesme rreth Santiagos u 'morën' nga studentët; njërit iu vu zjarri ndërsa të rinjtë me kapuç u përleshën me policinë dhe dogjën autobusët e qytetit.

5 Korrik 2022, 19:29 Nga I.A
Shkollat e mesme në 'zjarr', protestat e dhunshme nga
Pamje nga protestat

KILI- Teksa fëmijët e shkollave kiliane nisin pushimet dimërore, ata lënë pas një semestër të shënuar nga dhuna. Disa shkolla të mesme rreth Santiagos u 'morën' nga studentët; njërit iu vu zjarri ndërsa të rinjtë me kapuç u përleshën me policinë dhe dogjën autobusët e qytetit.

Reuters shkruan se në qershor, shkolla e mesme prestigjioze Internado Nacional Barros Arana (INBA) në Santiago u mbyll përkohësisht për shkak të dhunës "të rëndë", duke përfshirë djegjen e zyrës së drejtorit. Në një vend që ka parë zhvillim të shpejtë, por të pabarabartë në dekadat e fundit, protestat e zemëruara nga studentët për arsimin e shtrenjtë dhe me cilësi të dobët shkollore dhe universitare janë bërë më të shpeshta.

Për të rinjtë, kjo tani është përkeqësuar, thonë ekspertët, nga çështjet e sjelljes të lidhura me pandeminë. Megjithëse disa shenja të efekteve negative afatgjata të bllokimeve të koronavirusit te fëmijët janë parë diku tjetër, Kili duket se është goditur veçanërisht rëndë.

"Ne nuk kemi parë asgjë tjetër aq drastike apo dramatike sa këtu," tha Francisca Morales, oficere arsimore e UNICEF-it në Kili.

Ndikimi kryesor kishte qenë tek adoleshentët dhe adoleshentët që kthehen në shkollë pasi kaluan pubertetin në izolim. Mbikëqyrësi i Arsimit i Kilit raportoi një rritje prej 56% të incidenteve të dhunshme në semestrin e fundit krahasuar me 2018 dhe 2019 para pandemisë, një rritje që ka shqetësuar politikanët, psikologët dhe mësuesit.

"Pas këtyre dy viteve ata ngacmohen më shumë me autoritetin dhe disiplinën. Ka një refuzim të figurave të autoritetit. Nuk është komode për askënd që të jetë në klasë kur ata djegin gjërat ose sulmojnë drejtorin," tha Esteban Abarca, një mësues i shkollës së mesme në shkollën INBA në Santiago.

Historia e protestës së studentëve kilianë shkon prapa në mobilizimet kundër diktaturës së Augusto Pinochet në vitet 1970 dhe 1980. Studentët – përfshirë presidentin aktual Gabriel Boriç – udhëhoqën demonstratat për të kërkuar reforma arsimore në 2006 dhe 2011, dhe në 2019 protestat më të përhapura panë muaj trazira, me stacione metroje dhe kisha të djegura.

Florencia Acevedo, një nxënëse e shkollës së mesme 16-vjeçare në Santiago, tha se protestat ishin mënyra e vetme për t'u dëgjuar dhe ndërsa ajo nuk ishte dakord me djegiet e autobusëve apo përplasjet me policinë, ajo simpatizoi zemërimin e studentëve.

"Unë i kuptoj ata që e bëjnë këtë sepse ndonjëherë veproni me zemërim, turp dhe dhimbje," tha ajo, duke përmendur çështje si shkollat ​​që u mungonin infrastrukturës bazë, duke përfshirë dyert dhe banjat e mira.

"Të rriturit nuk i marrin studentët seriozisht, kështu që ne marrim përsipër shkollat, sepse nëse përpiqemi të flasim ata nuk dëgjojnë. Me keqardhje jetojmë në një shoqëri që reagon ndaj dhunës. Nëse unë ju jap dhunë, ju më jepni atë që dua," tha Acevedo.

Ministri i Arsimit Antonio Avila tha se çështja ishte e lidhur me shqetësim më të gjerë shoqëror. Dhuna indigjene në jug ka goditur popullaritetin e Boriçit, ndërsa një kushtetutë e re që kishte për qëllim të ndihmonte në zgjidhjen e çështjeve të thella të pabarazisë është në rrezik të mos fitojë mjaftueshëm mbështetje.

“Problemet që ndodhin në komunitetet shkollore janë pasqyrim i problemeve që kemi ne si shoqëri”, tha Avila.

inba shkollat ne kili francisca morales

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal