LIVE UPDATES
Bota

Saga e vrasjeve të miliarderëve rus të lidhur me Gazprom! Gjendet vdekur në pishinë manjati i gazit

Kjo është vetëm një nga një seri vdekjesh misterioze të miliarderëve rus të lidhur me gjigandin e gazit, Gazprom që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës.

5 Korrik 2022, 19:20 Nga e.k
Saga e vrasjeve të miliarderëve rus të lidhur me Gazprom! Gjendet
Policët rus pranë shtëpisë së viktimës

RUSI- Miliarderi rus Yuri Voronov, 61 vjeç, u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në një lagje të pasur në periferi të Shën Petersburg të hënën rreth orës 14:00. Ai ishte kreu i një kompanie logjistike që kishte lidhur disa kontrata fitimprurëse me kompaninë ruse të gazit Gazprom në Arktik. Voronov u gjet në pishinë me një plagë në zemëer të shkaktuar nga një armë zjarri gëzhojat e së cilës u gjetën në fund të pishinës.

Policia ruse po heton vdekjen e Voronov, për të cilën aktualisht dyshohet se mund të ketë ardhur si pasojë e prishjës së ndonjë marrëveshje me ortakët që ndante dhe bizneset. Sipas mediave ruse mësohet se gruaja e tij ka thënë në polici se Voronov kishte rënë pre e disa mashtrimave që ishin bërë në kontratat e firmosura me kontaktorët dhe se ai kohët e fundit kishte filluar të pinte shumë.

Kjo është vetëm një nga një seri vdekjesh misterioze të miliarderëve rus të lidhur me gjigandin e gazit, Gazprom që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës. Aleksander Tulakov 61 vjeç, zyrtar i lartë i financave dhe sigurimeve të Gazprom, u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në shkurt. Hetuesit thanë se ai vrau veten, por raportet lokale thanë se trupi i tij tregonte shenja dhune duke sugjeruar se varja ishte e organizuar.

Tre javë më parë, gjashtëdhjetë vjeçari Leonid Shulman u gjet i vdekur, i vrarë me thikë në tualetin e tij. Shulman ishte kreu i transportit në Gazprom Invest, një degë e gjigantit energjetik përgjegjës për projektet e investimeve. Miliarderi Alexander Subotin, 43 vjeç, një ish-zyrtar i lartë në gjigantin e energjisë Lukoil, u gjet gjithashtu i vdekur në maj. Një teori është se ai u helmua me një helm që shkaktoi një atak në zemër.

rusi yuri voronov aleksander tulakov leonid shulman alexander subotin

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal