LIVE UPDATES
Bota

Donald Trump po rrit përsëri pasurinë e tij - sekretet e rezidencës Mar-a-Lago në Florida

Sot, më shumë se 14 muaj jashtë Shtëpisë së Bardhë, ish-presidenti amerikan është përsëri po aq i fuqishëm sa më parë, duke rikuperuar një pjesë të pasurisë së tij (me vlerën e tij aktuale neto prej 3 miliardë) dhe duke synuar të bëhet edhe më i pasur. Por numrat tregojnë gjithmonë të vërtetën.

12 Gusht 2022, 09:20 Nga k.m.
Donald Trump po rrit përsëri pasurinë e tij - sekretet e
Donald Trump

SHBA- Pak para se të bëhej kandidati republikan presidencial në SHBA në vitin 2014, biznesmeni - tashmë i famshëm - Donald Trump iu përgjigj në mënyrë satirike një prej shakave për flokët e tij: E dini ndryshimin midis një rakuni të lagur dhe flokëve të Donald Trump; rakuni nuk ka një pasuri prej 7 miliardë dollarësh!

Mirë, 75-vjeçari Trump mund të ketë ekzagjeruar pak- në fund të fundit, kjo ishte diçka që ai e bën gjithmonë me pasurinë e tij - edhe pse është mjaft i pasur. Pasuria e tij, sipas Indeksit të Miliarderëve të Forbes, ishte 4.1 miliardë dollarë në atë kohë. Presidenca e tij i bërë dëm të madh, pasi perandoria e tij e pluhurosur nga ari, konglomerati i tij - Organizata Trump është në qendër të një hetimi të mashtrimi.

Sot, më shumë se 14 muaj jashtë Shtëpisë së Bardhë, ish-presidenti amerikan është përsëri po aq i fuqishëm sa më parë, duke rikuperuar një pjesë të pasurisë së tij (me vlerën e tij aktuale neto prej 3 miliardë) dhe duke synuar të bëhet edhe më i pasur. Por numrat tregojnë gjithmonë të vërtetën.

Kur Trump shpalli kandidaturën e tij në 2015, pretendonte se kishte vlerë 8.7 miliardë dollarë pasuri.

“Unë jam shumë i pasur. Prona arrin 8.73 miliardë dollarë. Dhe këtë nuk e them për t'u dukur, por për të treguar se çfarë mënyrë të menduari i duhet vendit tonë,"- u tha Trump votuesve të tij në atë kohë

Një muaj më vonë, Trump njoftoi se “vlerat e investimeve në pasuri të paluajtshme në Nju Jork, San Francisko, Miami dhe vende të tjera ku ai zotëron prona janë rritur dhe se sot pasuria neto e Trump është mbi 10 miliardë dollarë (përsa i përket kapitalit). Forbes, megjithatë, nuk ishte dakord. Llogaritjet e Forbes e vendosin pasurinë e kandidatit të atëhershëm për president në vetëm 4.1 miliardë dollarë, më pak se gjysma e asaj që ai pretendonte. E njëjta gjë ndodhi me koston e fushatës së tij zgjedhore, të cilën Trump e vlerësoi në rreth 2 deri në 3 miliardë dollarë.

Gjatë pandemisë vetëm një nga bizneset e Trump nuk u prek. Përkundrazi, vazhdoi të rriste në mënyrë mbresëlënëse fitimet. Bëhet fjalë për klubin e famshëm Mar-a-Lago në Florida, SHBA. Ka një kompleks hotelesh dhe fushash golfi, ku takohen lojtarët më të famshëm të planetit, elita dhe në përgjithësi njerëzit më të fuqishëm të botës. Prandaj, klubi Mar-a-Lago rriti të ardhurat e tij në 24.2 milion dollarë në 2020 nga 21.4 milion dollarë në 2019.

Ndoshta jo rastësisht, kur u largua nga Shtëpia e Bardhë, Donald Trump udhëtoi për në Florida. Atje, ai qëndroi në Mar-a-Lago, ku mban një shtëpi - të preferuarën e tij. Sipas mediave, ish-presidenti donte të tërhiqte vëmendjen për këtë pronë të tij sepse ishte nga të paktat që nuk u prek nga pandemia. 

E njëjta shtëpi u bastis nga FBI-ja. Por kjo nuk e pengon të shtojë pasurinë.

Kur Trump kandidoi për president në vitin 2016, ai kishte një pasuri prej 4.5 miliardë dollarësh. Ky numër ra në 2.1 miliardë dollarë në vitin 2020. Megjithatë, në vitin 2021, vitin e parë të Trump jashtë Shtëpisë së Bardhë, ai pa pasurinë e tij të rritet sërish, në 2.4 miliardë dollarë, pavarësisht kushteve të vështira. Dhe sot është rritur edhe më shumë, në 3 miliardë dollarë.

Burimi aktual i pasurisë së tij, sipas analistëve të Forbes, nuk janë fushat e golfit, hotelet luksoze dhe objektet turistike.

Është kompania e mediave sociale që Trump e lançoi si një "rival që frymëzon frikë" për Twitter, Truth Social. Por kini kujdes. Kjo nuk ndodh për shkak të pranimit të shpejtë nga publiku i gjerë i rrjetit (i cili regjistron një rënie të shpejtë të shkarkimeve nga AppStore), por për shkak të disponimit të investitorëve ndaj kësaj kompanie.

Fitimi neto i Trump nga Truth Social arriti në 430 milionë dollarë vitin e kaluar, megjithëse ka probleme. Dy drejtues të lartë në Truth Social dhanë dorëheqjen muajin e kaluar. Kjo strategji e tij e guximshme, në fund të fundit, e bëri atë - deri tani - presidentin më të pasur në historinë e SHBA. Kur Trump mori detyrën, ai ishte shumë më i pasur se George Washington (707 milionë dollarë, ndërsa zotëronte plantacione në Mount Vernon, ku punonin skllevërit, si dhe në të gjithë Virxhinian Perëndimore në SHBA, dhe paga e tij ishte 2% e buxhetit të SHBA).

Kështu me të drejtë e titulloi librin e tij “Si të pasurohemi”, pasi është një art që e zotëron atë. Nga viti 1983 kur inauguroi Trump Tower deri në 1988, ai u bë miliarder, nga viti 1990 në 1995 humbi pothuajse gjithçka, nga viti 1996 në 2008 e rindërtoi pasurinë e tij duke e çuar sërish në një pasuri prej 3 miliardë lekë./ newmoney.gr

donald trump pasuria e donald trump

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra