LIVE UPDATES
Bota

Këshilla për një gjumë të mirë: 5 ushqime dhe pije që duhen shmangur para gjumit

Sipas revistës Fortune, disa ushqime madje mund të na ndihmojnë të flemë më shpejt, ndërsa të tjerat mund të na mbajnë zgjuar, duke ndërprerë ciklet e gjumit dhe duke ndikuar në cilësinë e gjumit.

12 Gusht 2022, 08:48 Nga d.a.
Këshilla për një gjumë të mirë: 5 ushqime dhe pije
foto ilustruese

SHBA- Përfitimet shëndetësore të gjumit të mirë janë të panumërta, pasi ndër të tjera mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, presionit të lartë të gjakut dhe depresionit. Një hap më afër gjumit “të mirë” mund të na sjellë ushqimin dhe pijet që konsumojmë në orët e pasdites dhe të mbrëmjes.

Sipas revistës Fortune, disa ushqime madje mund të na ndihmojnë të flemë më shpejt, ndërsa të tjerat mund të na mbajnë zgjuar, duke ndërprerë ciklet e gjumit dhe duke ndikuar në cilësinë e gjumit. Gjithashtu, zakonet e mira të të ngrënit janë më efektive kur kombinohen me zakone specifike, si shmangia e ekraneve para gjumit, ushtrimet fizike ose ekspozimi në diell gjatë ditës.

Në veçanti, disa orë para gjumit duhet të shmangim sa vijon:

Kafeina

“Mund të duhen gjashtë deri në tetë orë që trupi juaj të përpunojë dhe eliminojë kafeinën që e konsumoni shpejt”, tha për Fortune Kristine Dilley, një nutricioniste në Qendrën Mjekësore të Universitetit Shtetëror të Ohajos. Sigurisht, kjo mund të ndryshojë sipas moshës, pasi të moshuarve u duhet më shumë kohë për të përpunuar kafeinën.

Alkooli

Megjithëse pirja e alkoolit mund t'ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt, mund të përkeqësojë cilësinë e gjumit tuaj. “Gjysma e dytë e gjumit ka të ngjarë të jetë e shqetësuar dhe e mbushur me ëndrra të çuditshme , pasi pirja e alkoolit mund të na zgjojë më shpesh dhe të prishë ciklin më të thellë të gjumit”, thotë Dilley.

Ushqime të mëdha

Nëse hani vakte të mëdha dy ose tre orë para se të shkoni në shtrat, atëherë me siguri do të keni probleme të bini në gjumë. “Është më mirë të shpërndani kaloritë tuaja në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës dhe më pas merrni kohën tuaj dhe shijoni darkën tuaj”, sugjeron Diley.

Ushqimet me shumë yndyrë

Ushqimet e yndyrshme ngadalësojnë procesin e tretjes, ndërsa mund të shkaktojnë “thimbje”, urth, si dhe ndjesi jo komode, e cila sigurisht prish cilësinë e gjumit.

Ushqime të nxehta

Ushqimet e nxehta mund të shkaktojnë urth dhe dispepsi dhe rekomandohet të konsumohen të paktën dy orë para gjumit.

gjumi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE