LIVE UPDATES
Bota

Studimi: Rritja e popullaritetit të seksit anal ka sjellë probleme shëndetësore për gratë

Pasojat përfshijnë infeksionet seksualisht të transmetueshme (IST), dhimbjen dhe gjakderdhjen për shkak se ata kanë përjetuar trauma trupore gjatë angazhimit në praktikë, shkruajnë mjekët në një artikull në British Medical Journal.

12 Gusht 2022, 09:00 Nga d.a.
Studimi: Rritja e popullaritetit të seksit anal ka sjellë probleme
Foto ilustruese

BRITANI- Gratë në Mbretërinë e Bashkuar po vuajnë lëndime dhe probleme të tjera shëndetësore si rezultat i rritjes së popullaritetit të seksit anal mes çifteve heteroseksuale, kanë paralajmëruar dy kirurgë të NHS.

Sipas Guardian, Pasojat përfshijnë infeksionet seksualisht të transmetueshme (IST), dhimbjen dhe gjakderdhjen për shkak se ata kanë përjetuar trauma trupore gjatë angazhimit në praktikë, shkruajnë mjekët në një artikull në British Medical Journal.

Tabitha Gana dhe Lesley Hunt argumentuan gjithashtu se ngurrimi i mjekëve për të diskutuar rreziqet që lidhen me seksin anal po çonte në dëmtimin e grave nga praktika dhe duke zhgënjyer një brez grash që nuk janë të vetëdijshme për problemet e mundshme.

Në revistë, ata thanë se "marrëdhënia anale konsiderohet një sjellje seksuale e rrezikshme për shkak të lidhjes së saj me alkoolin, përdorimin e drogës dhe partnerët e shumtë seksualë". Megjithatë, femrat që bëjnë seks anal janë në rrezik më të madh se meshkujt. 

“Gratë janë në një rrezik më të lartë të mosmbajtjes sesa burrat për shkak të anatomisë së tyre të ndryshme dhe efekteve të hormoneve, shtatzënisë dhe lindjes së fëmijëve në dyshemenë e legenit. Gratë kanë më pak sfinkterë analë të fortë dhe presion më të ulët të kanalit anal se sa meshkujt, dhe për këtë arsye dëmtimi i shkaktuar nga penetrimi anal është më i rëndësishëm. Dhimbja dhe gjakderdhja që raportojnë gratë pas seksit anal është tregues i traumës dhe rreziqet mund të rriten nëse seksi anal detyrohet," thanë ata.

Hulumtimi Kombëtar i Sondazhit të Qëndrimeve Seksuale i ndërmarrë në Britani ka gjetur se përqindja e 16-24-vjeçarëve që kryejnë marrëdhënie anale heteroseksuale është rritur nga 12.5% ​​në 28.5% gjatë dekadave të fundit. Në mënyrë të ngjashme, në SHBA 30% deri në 45% e të dy gjinive e kanë përjetuar atë.

"Nuk konsiderohet më një sjellje ekstreme, por portretizohet gjithnjë e më shumë si një përvojë e çmuar dhe e këndshme," shkruan Hunt, një kirurg në Sheffield dhe Gana, një kirurg kolorektal praktikant në Yorkshire.

Megjithatë, shumë mjekë, veçanërisht mjekët e përgjithshëm dhe mjekët e spitaleve, hezitojnë të flasin me gratë për rreziqet e përfshira, pjesërisht sepse nuk duan të duken gjykuese ose homofobike, shtojnë ata.

Informacioni i pacientëve të NHS për rreziqet e seksit anal është i paplotë sepse përmend vetëm IST dhe nuk përmend "traumën anale, inkontinencën ose pasojat psikologjike të detyrimit të grave të reja që raportojnë në lidhje me këtë aktivitet".

britani tabitha gana lesley hunt

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE