LIVE UPDATES
Bota

E frikshme, por e vërtetë! Vajza gjermane vret sozinë për të inskenuar vdekjen e saj, e ndihmoi shqiptari

Me flokë të gjata të zeza të drejta, një çehre të ngjashme dhe grim të rëndë, policia tha se të dy gratë dukeshin "çuditërisht njësoj", duke bërë që shtypi gjerman t'i referohej rastit si "vrasje e çuditshme".

30 Janar 2023, 17:35 Nga k.m.
E frikshme, por e vërtetë! Vajza gjermane vret sozinë për
Sharaban K. dhe Khadidja O.

GJERMANI- Një vajzë 23-vjeçare gjermano-irakene kishte kërkuar një ‘sozi’ të vetëm në rrjetet sociale dhe pasi e gjeti e kishte vrarë, me qëllim të inskenonte vdekjen e saj. Kur trupi i mbuluar me gjak i një vajze të re u gjet gushtin e kaluar në një Mercedes të parkuar në Ingolstadt, pranë Gjermanisë jugore. Trupi fillimisht u identifikua se i përkiste Sharaban K, një estetiste 23-vjeçare me bazë në Mynih, me origjinë irakiane.

Edhe pse disa anëtarë të familjes së Sharaban K e kishin identifikuar trupin, një raport i autopsisë të nesërmen ngriti pikëpyetje mbi identitetin e viktimës. E ndjera përfundimisht u emërua si Khadidja O, një blogere algjeriane nga Heilbronn, gjithashtu 23 vjeç. Me flokë të gjata të zeza të drejta, një çehre të ngjashme dhe grim të rëndë, policia tha se të dy gratë dukeshin "çuditërisht njësoj", duke bërë që shtypi gjerman t'i referohej rastit si "vrasje e çuditshme".

Së bashku me Sharaban K, në pranga përfundoi edhe një 23-vjeçar nga Kosova, i identifikuar si Sheqir K. 

“Hetimet na kanë bërë të supozojmë se e akuzuara donte të fshihej për shkak të një mosmarrëveshjeje familjare dhe të falsifikonte vdekjen e saj,”- tha Veronika Grieser nga zyra e prokurorit të çështjes në Ingolstadt.

Policia thotë se disa gra që kishin ngjashmërinë e saj ishin kontaktuar nga Sharaban K disa javë para vrasjes. Por vetëm  Khadidja O kishte pranuar të takohej, e joshur nga një ofertë kozmetike. Me makinë, Sheqir K dhe Sharaban K dyshohet se e morën nga banesa e saj ditën e vrasjes. Në një zonë pyjore midis Heilbronn dhe Ingolstadt, dyshja e akuzuar dyshohet se kishin krijuar një pretekst që gruaja algjeriane të dilte jashtë automjetit dhe e goditën me thikë për vdekje.

“Arma e krimit nuk është gjetur, por provat janë të shumta. Viktima u vra me mbi 50 goditje thike, fytyra i ishte shpërfytyruar plotësisht,”- tha një zëdhënës i policisë, Andreas Aichele.

Prokurorët pretendojnë se dyshja më pas e futën viktimën në sediljen e pasme të Mercedesit të tyre dhe u nisën për në Ingolstadt, duke parkuar makinën në një zonë të qetë banimi pranë brigjeve të Danubit. Megjithëse hetimet ishin në vazhdim, urdhër-arrestet kundër Sheqir K dhe Sharaban K u lëshuan më 26 dhe 27 janar. Dyshja përballet me burgim përjetë nëse dënohet./TheGuardian

sharaban k. khadidja o. gjermani

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta