LIVE UPDATES
Bota

Zhdukja e një adoleshenti 'trazoi' Kinë, gjetja e kufomës ngriti edhe më shumë pikëpyetje

Trupi kishte veshur rroba të njëjta me ato që kishte veshur Hu kur u zhduk, duke bërë që Policia të thërriste familjen e tij dhe avokatin e tyre në vendngjarje. Testet e ADN-së më vonë konfirmuan se trupi ishte Hu.

30 Janar 2023, 16:43 Nga k.m.
Zhdukja e një adoleshenti 'trazoi' Kinë, gjetja e
Hu Xinyu

KINË- Për 3 muaj, zhdukja e Hu Xinyu 'fiksoi' Kinën. Vendndodhja e 15-vjeçarit, e cila u zhduk nga një shkollë me konvikt në provincën jugore Jiangxi në tetor, ishte prej muajsh ndër temat më të diskutuara në internetin kinez. Ngjarja shkaktoi pyetje të shumta dhe spekulime. Më pas, të dielën – më shumë se 100 ditë pasi Hu u zhduk – policia lokale tha se trupi i Hu ishte gjetur në pyll pranë shkollës së tij.

Trupi kishte veshur rroba të njëjta me ato që kishte veshur Hu kur u zhduk, duke bërë që Policia të thërriste familjen e tij dhe avokatin e tyre në vendngjarje. Testet e ADN-së më vonë konfirmuan se trupi ishte Hu.

Një regjistrues zëri i gjetur pranë trupit ishte dërguar për analizë. Por në vend që të mbyllet, zbulimi ka ngritur vetëm më shumë pyetje në lidhje me rrethanat që lidhen me vdekjen e tij. Shumë komente vunë në pikëpyetje pse kërkimet e Policisë, pasi nuk arritën të zbulonin trupin në një zonë kaq afër shkollës së tij.

Pylli ku u gjet Hu ishte vetëm pesë minuta më këmbë nga shkolla, i ndarë nga një mur rreth dy metra i lartë. Një autopsi është kryer, por rezultatet nuk janë publikuar. Nuk është e rrallë që fëmijët dhe adoleshentët të zhduken në Kinë, por zhdukja e Hu është një nga rastet më të profilit të lartë në vitet e fundit. Sipas Institutit të Asistencës Sociale Zhongmin, një organizatë jofitimprurëse me bazë në Pekin, një milion njerëz u zhdukën në Kinë në vitin 2020 – mesatarisht 2,739 në ditë.

Në mediat sociale kineze, disa pyetën pse, në një vend të njohur për kamerat e sigurisë dhe mbikëqyrjen e teknologjisë së lartë, një djalë 15-vjeçar mund të zhdukej pa lënë gjurmë. Hu sapo kishte filluar të studionte në shkollën e mesme Zhiyuan, një shkollë private me konvikt në qarkun Yanshan, ku u pranua me një bursë në shtator, kur u zhduk papritur. Ai u pa për herë të fundit në pamjet e kamerave të sigurisë duke ecur në një korridor në konviktin e tij në muzg më 14 tetor.

Familja e Hu u njoftua nga shkolla për zhdukjen e Hu rreth 6 orë më vonë. Hu la orën e tij inteligjente dhe paratë në konvikt, duke mbajtur me vete vetëm një regjistrues zëri dhe një kartë shkolle që përdorej për të paguar ushqimet në kampus./CNN

hu xinyu kine

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN